Bilgi

Hırslı Olmak Size Birşey Kazandırır mı ?

Bu konuda hiçbir şekilde uzman olmadığımı ve ilgi alanım bu olmadığını söyleyerek sözlerime başlamak istiyorum.Şuana kadar yaşadığım süre zarfında başımdan geçen olaylardan tecrübe edindiğim bilgileri sizlere aktarmak adına buradayım.

Hırs Yapmak İyi mi Kötü mü ?

Bu konuda sizlere iyi veyahut kötü demem pek doğru olmaz.Hırs kavramı sarmal yapıda olup her türlü olaya göre tepki göstermektedir.Bazı durumlarda insanlar için çok yararlı olup bazı durumlarda ise gerçekten felakete sürükleyecek kadar etkili olabiliyor.

Hırsın iyi mi kötü mü olduğuna karar verebilmemiz için hırs yaptığınız konunun sonunda ne gibi durumların ortaya çıkacağından haberdar olmamız gerekmektedir.Bir eyleme hırs ile başlayacaksanız sonunda ne olacağını düşünerek hırslanmalısınız.

Hırs’ın İyi Yanı

Hırs eğer doğru kullanılırsa gerçekten inanılmaz şeyleri sizlere sunabilir.Her zaman istediğiniz bir araba, bir ev belki de hayat sahip olabileceğiniz değerler arasına girebilir.

Hırs konularını örneklendirerek açıklamanın daha doğru olacağını düşünerek bir kaç örnekleme yapalım.

Mesela siz bir işe girdiniz ve o iş hakkında hiçbir bilgiye sahip değilsiniz.Etrafınız da tonlarca bilgi sahibi insanlar var.Belkide sizi iş anlamında 4’e 5’e katlayacak insanlar var.Bunları gördükçe psikolojiniz bile bozulabilir.Çünkü bu işi yapamayacağınızı ve onlar arasında en iyi olamayacağınızı falan düşünebilirsiniz.

Ama bir insanın yani kendinin neler yapabileceğini tahmin bile edemiyorsun.Herkes anasının karnından birşeyler bilerek doğması nihayetinde.Sürekli bir stres altında hissedebilirsin kendini.Bu işi başaramayacağım, iş yapamadığım için işten kovulacağım gibi düşünceler dolaşır durur beyninde.

İşte burada hırslanman senin için en pozitif ve teşvik edici bir adım olacaktır.Ne kadar çok hırslanır ve onları geçmeye çalışırsan o kadar çabuk işi kavrarsın.Mesela onların 5 ayda öğrendiği işi sen belkide 1 ayda öğreneceksin.

hırslanmak

Hırs bu bağlamda seni olumlu yöne çekecektir.Hem işinde başarılı olacaksın hemde kazandığın miktarı arttıracaksın.Ama eğer sen hırslanmaz ve işi en başında olumsuz bir şekilde yorumlarsan bu senin için bir felaket olur.Belkide en çok seveceğin işi elinden kaybetmiş olabilirsin.

Hırs gerçekten her tarafa çekilebilecek derece bir ruh halidir diyebilirim.Hırs bazen insanı kendine çevirebilir.Aslında bu sensin, sen böyle olmalısın diyebilir.Bu yüzden hırslanmak için birilerinin sizden üstün olmasını beklemeyin.

Eğer siz en üst düzeydeyseniz yine hırslanıp onunda üst düzeyine çıkmanız gerekmektedir.Hırsın verdiği hazzı ancak böyle anlayabilirsiniz.Günümüzde en çok para kazanan insanların en çok çalışan insanlar olduğunu unutmayın.

Sırf hırs uğruna gecesini gündüzüne katan insanlar var ama görüyoruz ki bu insanlar gerçekten bir yerlere varabilmiş durumdalar.Hırslarını iyi yönde kullanarak mevki kazanmış insanlar.Sen neden onlardan olmayasın ki ?

Mesela matematik dersinde hiçbir şey anlamıyor çoğumuz ama anlamıyıda istemiyoruz farkında değiliz.Sınıfın en yüksek alanıyla rakabet haline girseniz ve hırslansanız inanın bana matematiğin kitabını yazarsınız.Kendinize güvenin ki hırslanabilesiniz.

Hırs, kendine güvenmekle beslenir, çalışmayla büyür, kazanmayla gelişir.

Ömer Bozdi

Hırs’ın Kötü Yanı

Yukarıda hırslanmayı iyi yönde kullanırsanız başınızdan neler geçebileceğine dair tahminlerde bulunmuştuk.Gelin görünki kötü anlamda hırslanmanın insanı nasıl felaketlere sürüklediğininde farkına varabiliyoruz.

Hırs uğruna ne cinayetler işlendiğini ne işkenceler yapıldığını hergün haber bültenlerinde bas bas bağıran spiker ablalarımızdan, abilerimizden işitiyoruz.

Bu konuyuda örneklemeden tam anlatamayacağıma göre örneklendirmeye hep beraber başlayalım.Mesela bir kızı çok seviyorsunuz ama seviğiniz kızın sevgilisi veyahut kocası var.Siz ille de o kızı alacağım kimselere yâr etmem kafasında ilerlerseniz yanlış yollardasınız demektir.Bu demek oluyor ki o kızı almak için hırlanmışsınız.

kavga etmek

Eğer o kızı almak için çaba harcıyorsanız yarın birgün sevgilisi veyahut eşi ile tartışma içerisine gireceksiniz ve ortada bir kan akacak.Bu gibi durumlarda boş hırslara kapılarak hayatınızı tehlikeye atmamalısınız.

Gereksiz konularda hırslanmakta insanın beklentisini yükseltebilir.Beklediğiyle karşılamadığı zamanda psikolojisi bozulabilir, üzülebilir, güvensizlik duygusunu ortaya çıkarabilir veya saldırgan bir hal alabilir.

Olması imkansız durumlarda kenara çekilmelisiniz.Hırs her zaman her alansa işe yarayacak değil bunu kimse iddia etmiyor da zaten.Olayları farklı boyuta taşımak yerine kendinize hırs kavramında hakim olmanız gerekiyor.

“Hırs gelir, göz kızarır; hırs gider, yüz kızarır”

Anonim

Hırs vardır altın kazandırır ,hırs vardır insan kaybettirir.

Ömer Bozdi

Diyeceğim o ki dostlarım her zaman kendinize iyi olan tarafı seçin.Bu dünyada iyi ve kötü diye bir kavram var.Siz iyi olan kavramdan hayatınızı idame ettirin.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?