BilgiSosyal Medya

İnstagram Yine Çalmaya Devam Ediyor, İnstagram Reels Nedir ?

İnstagram yeni özellik olarak ne getirdi, reels nedir, nasıl kullanılır ?İnstagram, dünya üzerinde kullanılan sosyal medya platformları arasında en zirvelerde yer alan bir fotoğraf paylaşım sitesidir.Günümüzde yaygınlaşan sosyal medya kullanımı sosyal mecralarında güncellenmesini beraberinde getiriyor.

Her sosyal medya platformu çok daha fazla kitleye çok daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için sürekli yeni özellikler keşfediyor veya çalıyor.Aralarında özellik çalan olarak gördüğüm instagram yine özellik çalarak yoluna devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda snapchat’in hikaye özelliğini çalarak kendi uygulamasına ekleyen instagram ileride farklı uygulamalarda gördüğümüz uygulamaları da çalacağını açık açık söylüyor.

Mesela instagram da artık canlı yayınlarda para kazandırabilecek.İG TV de reklam yayınlanabilecek.Bununda alakalı detaylı bilgi isterseniz “Artık İnstagramdan Para Kazanabileceksiniz” yazısını okuyabilirsiniz.

İnstagram Bu Kez Hangi Özelliği Çaldı

İnstagram sürekli başka uygulamalardan özellik çalıp harmanlayıp kullanıcıların önüne sunuyor.İnstagramı artık özel kılacak herhangi bir özellik bulunmuyor.

Diğer uygulamalara benzemesi nedeniyle birçok insan bu durumdan şikayetçi oluyor.Bu seferde Dünya’nın son zamanlarda en çok artış gösteren ve Dünya da en çok tepki gösterilen uygulama olan tiktoktan özellik çaldı.

Özellik çaldı demeyelim direk Tiktok’u , İnstagram uygulamasına klonladı diyelim.Çünkü artık Tiktok videoları çekmek için Tiktok’a ihtiyacınız yok.İnsanlar artık İnstagram kullanarak Tiktok videolarına benzer videolar çekebilecek.

Herkes Tiktok’u kapattırmayı istiyordu doğru ama bu şekilde istemiyordu.İnstagram, daha fazla para kazanabilmek için Dünya’nın en çok kullanılan uygulamalarından biri olan Tiktok’u hedef alarak kullanıcılarına Tiktok’a çok yakın bir arayüz sundu.

İnstagram devi de bir yandan kendini geçmekte olan Tiktok’a fark atmaya çalışmakta.Öte yandan düşünülecek olursa İnstagram da çöplüğe dönecek vaziyette.

Daha bazı özelliklerini kimsenin bilmediği İnstagram, hız kesmeden yenilikler ekleme çabasında.Üzerinde çok fazla durulan Tiktok uygulaması bazı ülkelerde yasaklanmış durumda.

İnstagram da artık onlardan biri olma yolunda ilerliyor gibi.Ne yalan söyleyeyim bu özelliğin gelmesinden dolayı bugün yarın İnstagram hesabımı kapatacağım.

İnstagram’ Gelen Reels Özelliği Nedir ?

Tiktok’u klonladığını söylemiştik.Bu özelliğe İnstagram, reels adını vermiş.Artık İnstagram kullanıcıları Tiktoktaki gibi 15 saniyelik videolar çekip İnstagram Müzik aracılığıyla istedikleri şarkıları ekleyebilecekler.

instagram reels şarkı ekleme

İstedikleri noktada videoları durdurup istedikleri gibi devam ettirebilecekler.Tiktok kullanıcılarının pek yabancı olmadığı bir ekran karşılayacak sizleri.

İnstagram Reels Nasıl Kullanılır

İnstagram da reels özelliğini kullanmak hikaye atmak kadar basite indirgenmiş.Ama şunu söylemeden edemeyeceğim, Tiktok’tan çok daha performanslı çalışıyor.

  • İntagram kamerasını açın
  • Hemen altta bulunan kaydırmalı menüden “Reels” seçeneğine gelin.
  • Video kaydetme butonuna tıklayarak kayıt yapabilirsiniz.
  • Videoyu durdurmak için kayıt butonuna tıklamanız devam ettirmek için yine aynı butona tıklamanız yeterli olacaktır.
  • Eğer şarkı eklemek isterseniz video ekranındayken solda bulunan nota simgesine tıklayarak eklemek istediğiniz şarkıyı seçebilirsiniz.
instagram reels nerede

İnstagram’da yayınlamış olduğunuz reels videoları direk profilinizden erişime sunulacak.Daha önce IG TV ve efektlerin bulunduğu menü üzerinden çekmiş olduğunuz reels videolarına ulaşabileceksiniz.

instagram reels

Videolarınızda ses, hız, efekt, zamanlama gibi ayarlamalar da yapabileceksiniz.Aynı zamanda çekmeye devam edeceğiniz videolarıda taslak olarak kaydedebiliyorsunuz.Videolara Tiktoktaki gibi arkadaşlarınızı etiketleyebiliyor ve hastag atabiliyorsunuz.

Uzun zamanda instagram uygulamasıyla çatışacağımız kesin.Hatta şimdiden tiktok videolarını reels kısmında paylaşmaya başlamış olan insanlar bile var.Zaten bu özellik yokken bile Tiktok videolarını İnstagramda sık sık görüyorduk.

İnstagram’a Gelecek Yeni Özelliği Görmek İçin Tıklayabilirsiniz.

Zamanında Tiktok’tan alt kalır bir yanı yok dediğimiz İnstagram, bu sefer tam Tiktok oldu.Artık Tiktok uygulamasında yapılan her bir şeyi İnstagram uygulamasında da yapabileceksiniz.Yakında Tiktoku kapatırlarsa şaşmayın.Zaten ülkenin durumunu kötüye sokan bir uygulama şahsi düşünceme göre.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?