GündemSosyal Medya

Whatsapp Alternatifi En İyi Ve En Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları

Whatsapp’tan Vazgeçilmeli mi ?

Yıllardır ücretsiz sunulan uygulamanın bu denli değişmesi insanları bi hayli tedirgin etti.Tedirgin olmaları çok doğal ve tedirgin olmakta haklılar.Whatsapp’ı yıllardır memnun olarak kullanmaktaydık.

Mesajlaşmak için saaterimizi harcadığımız, önemli olan bütün dosyalarımızı arkadaşlarımızla rahatlıkla paylaştığımız whatsapp, ciddi bir anlamda değişikliğe başvurmuş durumda.

Zamanında çok fazla düşünme vaktim olmuştu.“Whatsapp nereden para kazanıyor ? “ sorusunu defalarca kez kendime sordum ve herhangi bir yanıt alamadım.Çünkü Google Play platformunda 5 milyara yakın indirme alan uygulama nasıl olursa para kazanmaz diye düşünüyordum.

Çünkü Google Play indirmelere herhangi bir ücret ödememektedir.Yani ne kadar fazla indirme alırsa alsın herhangi bir uygulama bu indirmeden 5 kuruş bile para kazanamıyor.

Uygulama geliştiricileri bu durumu bildikleri için para kazanmak maksadıyla uygulamalara reklam ekliyorlar.Hatta o kadar çok reklam ekliyorlarki bazıları bu durumu espriye dökerek “Reklam indirdim arada uygulama çıkıyor.” gibi ibarelerde bulunuyorlardı.

Whatsapp kendi uygulamasında reklam dahi yayınlamıyordu.Yani tüm para kazandırma tekniklerini kullanmadan müşterilerine ücretsiz ve reklamsız bir uygulama sunuyordu.Bunu böyle devam edecek diye biliyorduk.

Taki Facebook, Whatsapp’ı satın alana kadar.Satın aldığında ilk gördüğümüz reklam Facebook reklamıydı.Artık uygulamayı açarken karşımıza Facebook logosu çıkıyordu.Buradan anlamalıydık aslında bazı şeylerin olup biteceğini.

Ardından günler önce karşımıza çıkan Whatsapp sözleşmesi geldi.Kaba bir tabirle yazılan sözleşmede, ister kullanın ister kullanmayın gibi bir lanse edilme şekli kullanılmıştı.

Whatsapp Sözleşmesinde Neler Var ?

Burada madde madde anlatırdım sözleşmede neler olduğunu ama hepsi aynı kapıya çıkıyordu.Kısaca Whatsapp diyorki bu uygulamayı kullananla yapımcı arasında herhangi bir gizlilik kalmayacak.

Bütün verilerinize erişim sağlanacak.Mesajlarınızı okuyacak, resimlerinizi görecek, telefon üzerinde yaptıklarınız takip edilecek ve daha bir çok gizliliği bozacak unsurlar yer alıyordu.

Yani kişisel bir hayat diye bir şey kalmayacak ve bütün bilgileriniz paylaşılacak.Eğer bu sözleşmeyi kabul etmezseniz de hesabınız 8 şubat tarihinde tamamen silinecek.

Whatsapp Sözleşmesi Kabul Edilmeli mi ?

Whatsapp bu şekilde insanların karşısına bir anda yeni sözleşme çıkarınca herkes şaşkınlık içerisinde kaldı ve ne yapacakları konusunda bir bilgisi olmadığı için beklemeyi tercih etti.

Bu sözleşme kesinlikle kabul edilmemeli.Eğer sözleşme kabul edilirse kişisel hayat denen bir şey kalmayacak ve veri gizliliği ortadan kalkacaktır.Konuşmalarınızın, resimlerinizin medyaya sızdırılması an meselesi olabilir.

Whatsapp sözleşmesini kabul etmeyin ve Whatsapp alternatifi mesajlaşma uygulamalarına yönelin.Yani bu durumda Whatsapp’tan vezgeçin derim.Bunca şeyin ardından Whatsapp’ı tercih etmemiz doğru olmaz.

Whatsapp Neden Bu Sözleşmeyi Yayınladı ?

Şimdi her işin başı para diyecem inanmayacaksınız.Facebook sizce boş yere mi para kazanılmayan Whatsapp uygulamasına tonlarca para ödedi ? Tabikide hayır! Amacı Whatsapp’ta reklam yayınlayıp daha fazla para kazanmaktı.

Yeni yayınlanan sözleşmesinde kişisel verilerinize erişmesinin temel nedenide bu.Şimdi bir kaçınız sözleşmeyle reklamın ne alakası var diyecek.Bunun cevabı çok basit, sizin kişisel verilerinizi okuyarak sizlere uygun reklamlar çıkartacak.

Böylelikle hem gizlilik denen bir şey kalmayacak hemde görmekten bunalıma girdiğimiz reklamlar Whatsapp’ta türeyecek.Bu yüzden tekrar söylüyorum yol yakından bırakın Whatsapp’ı ve alternatif uygulamalara yönlenin.

Whatsapp Alternatifi Mesajlaşma Uygulamaları

Şimdi sizlere hangi uygulamaları tercih etmeniz gerektiğini nedenleriyle açıklayacağım.Direk olaya bodozlama giderek salak saçma uygulamaları indirmeyin.Çünkü çok temiz sandığınız uygulamalar başkalarına hizmet veriyor haberiniz olsun.

1-Bip

bip whatsapp

Eğer din konusunda titizseniz bu uygulamaya bulaşmayın derim.Çünkü geçtiğimiz dönemlerde Turkcell dergilik uygulamasında Peygamber Efendimizi aşağılayan karikatürler paylaşılmıştı.Dergilerinin bir çoğunda ise müstehçen içeriklere yer veriliyor.

Bu ve bunun gibi kendini bilmez uygulamalara para yedirmeyin.Para yedirmeyin dememden belli edenleriniz olacaktır.Uygulama reklamla dolu.Kendi bünyesinde barındırılan oyunlara göz atayım dediğiniz anda tonlarca reklamla karşılaşıyorsunuz.

Pekte stabil çalışmayan uygulama bir müddet sonra kafayı yiyor.İçerisinde çok özellik barındırdığı için boyutuda biraz büyük.Nerde salak saçma özellik var ise uygulamaya entegre etmişler.Mesajlaşma uygulaması mı para kazandırma uygulaması mı belli değil.

2-Telegram

telegram whatsapp

Vatanını seven dostlar uzak dursun.Şimdi ne alaka diyenler her zamanki gibi türeyecektir.Telegram rus yapımı bir uygulamadır.Bildiğiniz düşmanımız olan Rusya’nın uygulamasıdır.

Yakında reklamda sunacağını bildiren Telegram, ilerde nasıl güvenlik açıkları oluşturur bilemem.Bize atılan bombalar bizim paramızla olsun istiyorsanız siz bilirsiniz kendi kafanıza sıkmaya devam edin.

Bu şekilde yabancı kaynaklı uygulamalar kullandığınız da elbet bir gün Whatsapp gibi ardınıza tekmeyi koyarlar.Adamlar öyle bir tavır sergiledi ki sanki ağalar.Yarın bir gün Telegram’ında aynı tavrı sergilemesi an meselesi.

3-Signal

signal whatsapp

İnternet üzerinde paylaşılan yazılara göre en güvenli mesajlaşma uygulamasının signal olduğu söyleniyor.Bu yüzden insanlar Whatsapp alternatifi olarak bu uygulamayı kullanmaya yoğunlaşmış durumdalar.Fakat hesap etmedikleri bir şey de bu uygulamanın Türk yapımı bir uygulama olmadığıdır.

Bu durumda şahsi düşüncemi söyleyecek olursam Signal uygalaması Whatsapp alternatifi olarak kullanılmamalı.Ne de olsa Türk yapımı bir uygulama değil.Yarın bir gün verilerimizin çalınmayacağı anlamına gelmez.

Bu yüzden mesajlaşma uygulaması olarak pekte önerebileceğim bir uygulama değil.Bu uygulamada yarın bir gün Telegram gibi reklam yayınlayacağını dile getirirse bu seferde Signal alternatifi uygulamalara kaymak zorunda kalacağız.

4-Dedi

dedi whatsapp

Şuan için kullanılmasını önerdiğim bir uygulamadır.Basit bir uygulama olmasının yanında Whatsapp benzeri durum paylaşma gibi bir özelliği barındırmaktadır.Bu durum da uygulamaya erken alışmanızı sağlar.

Çok basit bir arayüze sahip çok sade kullanılabilen bir uygulamadır.Stabil ve hızlı çalışmaktadır.Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, açıklamasında, BiP ve Dedi uygulamasını kullanmayı önermişti.

Bu yüzden Dedi uygulamasını kullanarak arkadaşlarınızla mesajlaşabilirsiniz.Kendi şahsi düşüncemde Whatsapp alternatifi olarak Dedi uygulamasını kullanmaktır.

‎Dedi: Mesajlaşma Uygulaması
‎Dedi: Mesajlaşma Uygulaması
Developer: BTİDER
Price: Free

Bütün bunları değerlendirerek hangi uygulamayı kullanmanız gerektiğini seçebilirsiniz.Diğer ne idüğü belirsiz uygulamalara değinmedim bile varın siz düşünün bu durumu.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?