BilgisayarNasıl Yapılır

Format Ne Demek, Format Nasıl Atılır, Format USB’si Nasıl Oluşturulur ?

Format Ne Demek ?

Birçok kez işittiğimiz ama bir türlü anlamını tam olarak bilemediğimiz, mantığını kavrayamadığımız format, ne demek onu anlatacağım.En ufak sorunlar da bile bilgisayarcıların bu bilgisayara format atılması gerekiyor demesinin nedeni cebine biraz daha fazla para girsin diyedir.

Aslında her konuda format gerekmemektedir.Her sorunun bir çözümü vardır.Format atmadan birsürü sorunu halledebilirsiniz.İlk önce bilgisayarınızda oluşan hatalar hakkında araştırmalar yapın.Eğer konuyla alakalı bir şey bulamazsınız format atmaya başvurun.

Format aslında bilgisayarınızın işletim sisteminin kurulu olduğu diski tamamen temizlemek demektir.Tabiki işletim sisteminin kurulu olmadığı diskide silebilirsiniz ama format genellikle işletim sisteminin kurulduğu diske atılır.

Kelime anlamına baktığımız zaman (bilgisayarla alakalı olan anlamına) düzenlemek, yeniden şekillendirmek terimleri çıkıyor ortaya.Bir nevi bilgisayarınızın gidişatını yeniden şekillendiriyorsunuz.

Format atmak sadece bilgisayarın hafızasını temizlemektir.Temizledikten sonra yapılan işletim sistemi kurulumuna format denilmez.Ama halk arasında alışılagelmiş bir davranış olduğu için silme+yükleme=format olarak nitelendiriliyor.

1-Format CD’si USB’si Oluşturma

Format atma işlemini yapabilmeniz için format CD’si veya USB’si oluşturmanız gerekmektedir.Formattan sonra Windows kurulumu yapacağımız için burada windows işletim sisteminin nasıl indirileceğini anlatacağız.

Eğer başka bir işletim sistemine format atmak isterseniz internet üzerinden dosyalarına ulaşarak aşağıdaki yazdırma işlemlerinden sonraki her adımı uygulayabilirsiniz.

1-Windows 7,8,10 İndirme

Format CD’si veya USB’si oluşturabilmemiz için Windows işletim sisteminin kurulum dosyalarına ihtiyacımız var.Bu Windows sürümlerinin bazılarına Microsoft’un kendi orjinal sitesinden ulaşabiliyoruz.Bazılarına ise başka yerlerden ulaşarak tarafınıza sunacağım.

Windows 10 İndirmek İçin Tıkla

Windows 10 indirme sitesine gittiğiniz zaman size “Windows 10 İndirme Aracını Sunuyor” ama biz sundukları aracı kullanmadan direk iso dosyası indireceğiz.Bunu yapmanın çok basit bir yolu var aslında.

Siteye girdiğiniz zaman F12 tuşuna basın.Eğer herhangi bir sayfa açılmazsa sayfada herhangi bir boş yere gelip farenizin sağ tuşuna basarak “incele” demeniz yeterli olacaktır.

Karşınıza bir panel açılacak ve o paneli kullanarak sitenin mobil sürümünü açacağız.Bu konuda aşağıdaki resimler sizlere yardımcı olacaktır.

windows 10 indir
mobil windows

Bu işlemi yaptıktan sonra sayfayı yenilemeniz gerekiyor.Kısayol olarak F5 tuşuna basarak sayfayı yenileyebilirsiniz.Bu işlemi yapmamızdaki amaç siteyi mobil sürümde görüntülemektir.Mobil sürümde görüntülemekteki amaç ise sitenin bize iso dosyalarını sunmasını sağlamaktır.

windows indir
 • Sayfayı yenilediğinizde sizden Windows sürümünü seçmenizi istiyor.Zaten sadece Windows 10 sürümünü seçebiliyorsunuz.Windows 10 sürümünü seçtikten sonra “Onayla” butonuna tıklayın.
windows 10 türkçe
 • Sürümü seçip onayladıktan sonra sizden bu seferde dil seçmenizi istiyor.Burada da “Türkçe” dilini seçerek ilerliyoruz.Burada seçtiğimiz dil işletim sisteminin yani Windows 10’un varsayılan dili olacaktır.
windows 10 64 bit 32 bit
 • Son olarakta bilgisayarınızın kaç bit olduğunu seçiyorsunuz.Eğer bilgisayarınızın kaç bit olduğunu veya kaç bit desteklediğini öğrenmek isterseniz aşağıdaki makaleden yardım alabilirsiniz.

Eğer Windows 10 indirmek için bu kadar uğraşmak istemiyorum dersen senin yerine ben uğraştım ve x32 ve x64 bitlik versiyonların linklerini hazırladım.

Yukarıdaki bağlantılardan Windows 10’un en güncel sürümlerini indirebilirsiniz.İndirme işlemi tamamlandığında .iso dosyasının indiğini göreceksiniz.

2-Windows’u Usb’ye Yazdırma

İndirmiş olduğunuz Windows 7/8/10 iso dosyasını format atmada kullanabilmek için herhangi bir usb diskine yazdırmanız gerekiyor.Bu işlemi yapabilmek için bir çok program var piyasada.Ama ben en sağlamını ve en basitini paylaşacağım sizlere.

 • Rufus programını bilgisayarınıza indirin.
 • İndirdiğiniz rufus programını açın ve flash belleğinizi bilgisayara takın.
rufus
 • Programı açtığınız zaman direk bilgisayara takılan usb algılanacaktır.Ardından “SEÇ” butonuna tıklayın ve indirmiş olduğunuz iso dosyasını seçin.
iso yazdırma
 • Burada çok önemli ve dikkat etmeniz gereken bir husus var.Resimde işaretli olarak gösterilen kısmı dikkatli seçmeniz gerekiyor.Eğer UEFİ kurulum yapacaksanız GPT ve UEFİ seçili olsun.Yalnız UEFİ kurulum yapabilmeniz için diskinizde GPT olması gerekiyor.
 • Eğer UEFİ kurulumu yapmayıp normal kurulum yapacaksanız bölüm düzenini MBR seçmeniz gerekiyor.
 • Bu seçime dikkat edip uygun ayarları yaptıktan sonra “BAŞLAT” butonuna tıklayarak yazdırma işlemini başlatın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı USB’den başlatmanız gerekiyor.USB’den başlatmak demek bilgisayarınızın açılışını USB’den sağlamak demektir.Dahada açacak olursak; normalde bilgisayarınızı açarken harddiskiniz devreye girere ve içerisindeki işletim sistemi çalıştırılır.Biz harddiskten çalışmasını istemiyoruz.

Çünkü Windows iso dosyasını USB‘ye yazdırdık.Kurulum yapabilmemiz için bilgisayarın açılışında USB‘deki verilerin çalışmasını istiyoruz.Bu yüzden başlangıç diski olarak USB‘yi ayarlamamız gerekiyor.Bunuda Bios Ayarlarından veya Boot Menüsünden ayarlayabiliriz.

“Nedir bu bios ayarlarıyla boot menüsü ?” diyenleriniz mutlaka vardır.Bios ayarları, bilgisayarınızın açılışında hangi eylemlerin aktif olup hangi eylemlerin deaktif olması gerektiğini seçtiğiniz anakartın bir arayüzüdür.Boot menü ise bilgisayarınızı hangi diskten başlatacağınızı seçtiğiniz bir anakart menüsüdür.

2-Bios Menüsüne Girme ve USB’den Başlatma

Bios ayarlarına erişebilmek için anakartınızın özel tuşlamaları mevcuttur.Bu tuşlamaları bilgisayarınızın power tuşuna bastıktan sonra ekrana gelen yazılardan anlayabilirsiniz.Ekran açılır açılmaz sol veya sağ alt tarafta Bios’a girme tuşu yazar.

Bu tuş genellikle DEL, F10, F2 tuşları olur.Eğer açılış ekranında herhangi bir tuş belirmiyorsa internet üzerinden bilgisayarınızın marka ve modelini yazarak bulabilirsiniz.

bios
 • Bios menüsü dediğimiz menüye girdikten sonra “BOOT” sekmesine gelin.Bu kısımda bilgisayarımızı hangi sürücüden başlatacağımızı seçeceğiz.Eğer CD/DVD ile başlatmak istiyorsanız ilk seçenek, eğer USB ile başlatmak istiyorsanız ikinci seçeneği seçin.
boot
 • Hard Drive kısmına girdikten sonra USB flash belleğinizin ismini en yukarıya taşıyım.Yukarıya taşımak için ise + işaretini kullanabilirsiniz.Yukarı taşıma işlemini tamamladığınızda ayarları kaydetmek için F10 tuşuna basın ve karşınıza gelen onay penceresinde “Yes” seçeneğine gelerek “Enter” tuşuna basın.
 • Enter tuşuna bastığınız zaman yapılan bütün değişiklikler kaydedilecek ve yaptığınız ayarlara göre bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır.Yani USB‘den başlatılacaktır.Format atmanın ilk ve en önemli adımını hallettik.Gelin şimdi de format atmanın tam anlamıyla nasıl olduğunu inceleyelim ve birlikte format atalım.

3-Format Atma Resimli Anlatım

format
 • Yukarıdaki işlemleri yapıp bilgisayarımızı yeniden başlattığımız zaman karşımıza siyah bir ekran gelecek.“Önyükleme için bir tuşa basın..” yazısı belirecektir.Format atmanın ilk adımı bu şekildedir.Burada aslında bize USB’den başlatmak isterseniz herhangi bir tuşa basabilirsiniz diyor.Bu ekran geldiği zaman fazla vakit kaybetmeden klavyenizden herhangi bir tuşa basın.
kolay format
 • Ardından bir kaç dakika sonra sizi Windows Kurulum (Format Atma) ekranına atacaktır.Bu ekranda yüklenecek dil, saat biçimi ve klavye seçimi yapmanızı istiyor.Biz zaten Windows’u indirirken Türkçe olarak indirmiştik.Bu yüzden burası otomatik olarak bize göre ayarlanmış oluyor.Burada tek yapmanız gereken “İleri” tuşuna basmak olacaktır.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Bu sefer Windows yüklemesinin kesin olması amacıyla sizden onay niteliğinde bir ekrana yanıt vermeniz isteniyor.Bu ekranda bilgisayar onarımı gibi özellikleri de kullanabiliyorsunuz.Bunu ilerleyen derslerde anlatacağım.Bu ekrana geldiğiniz zaman “Şimdi Yükle” butonuna tıklayın.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Ardından sizlerden orjinal bir Windows 10/8/7 anahtarı girmenizi istiyor.Orjinal bir Windows lisans keyiniz varsa bu ekranda girmeniz önerilir.Eğer bilgisayarınızın internet bağlantısı yoksa girmenize gerek yoktur.Bu ekranda lisans key girdiğinizde format işlemi bittikten sonra Windows’un Etkinleştirmesi tamamlanacaktır.Ürün Anahtarım Yok yazısına tıklayarak bu ekranı atlayın.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Windows işletim sisteminin sürümünü seçebileceğiniz bir ekrana geldik.Hangi işletim sürümünü yüklemek istiyorsanız seçerek “İleri” butonuna tıklayın.Seçeceğiniz seçim daha sonradan değiştirilemeyecektir.Bunun bilincinde seçim yaparak ilerleyin.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Karşımıza bir Lisans Sözleşmesi geliyor.Bu sözleşmede lisanslar ve yazılımlar ile alakalı ince detaylar yer alıyor.“Lisans Koşullarını Kabul Ediyorum” yazısının yanındaki kutucuğa tik işareti atın ve ardından “İleri” butonuna tıklayın.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Özel ve Yükselt seçenekleri karşımıza geldiği zaman burada format atmak için “Özel” olanı seçerek ilerlememiz gerekiyor.Yükseltme seçeneği isminden de anlaşılacağı gibi var olan işletim sisteminin sürümünü yükseltmek anlamına gelir.Biz format atacağımız için “Özel” seçeneğine tıklıyoruz.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Bu bölüm ince detay isteyen bir bölümdür.Direk bodoslama yaparak bütün diskleri biçimlendirmeyin.Harddiskiniz ne kadar fazla parçaya bölünmüşse o kadar fazla seçenek görürsünüz.Bu ekranda görülenler diskinizin bölündüğü bölümlerdir.Formatı hangi diske atacaksanız seçerek “Biçimlendir” demeniz yeterlidir.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Ama ondan önce yukarıda seçili olan MB boyutunda olan bir disk varsa kesinlikle seçerek sil demeniz gerekir.Ardından format atacağınız diski silin.Sildiğiniz iki disk bir anda otomatik olarak birleşecektir.Birleşen diski seçerek “Yeni” yazısına tıklayın ve karşınıza gelen uyarı penceresine “Tamam” diyerek iki diskin oluşturulmasını bekleyin.Ardından “İleri” deyin.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
Eğer MB boyutlu bir disk görüyorsanız hem onu hemde format atacağınız diski silin.Eğer MB boyutlu 3. bir disk yoksa format atacağınız diski seçin ve “Biçimlendir” deyin.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Format atma işlemi tamamlandı.Format aslında bu kısıma kadardı.Bundan sonra Windows kurulum işlemleriyle devam edeceğiz.Yukarıdaki ekrana geldiğinizde Windows kurulum işlemi başlamış olacaktır.İşlemin bitmesini bekleyin.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • En sonuncu basamağa geldiği zaman sizden sistemin yeniden başlatılmasını isteyecektir.O ekranda da beklerseniz kendi otomatik olarak yeniden başlatacak ve kuruluma devam edecektir.Bu ekranda da beklemeye devam edin.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • İşte bu ekranda yeniden başlatmanız istenecek ama siz burada herhangi bir şeye basmasanız dahi kendi otomatik olarak yeniden başlatacaktır.Bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını bekleyin.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Yeniden başlatıldığı zaman cihazınız üzerinde bazı dosyaların kopyalamasını ve düzenlenmesini sağlayacak.Yüklemenin en son adımları diyebiliriz.Bura da yine yapacağınız herhangi bir şey yok bekleyeceksiniz.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Bu ekranla karşılaştıysanız artık derin bir oh çekebilirsiniz.Çünkü format atma ve Windows kurulum işlemi başarıyla tamamlanmış demektir.Zaten burada ne yapmanız gerektiğini söylüyor.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Evet kurulum işlemleri tamamiyle bitti.Şimdi bilgisayarı hangi ayarlarda kullanmak istediğinizi soruyor.Türkiye seçerek ilerleyin.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Klavyenizin hangi tür klavye olduğunu seçmeniz isteniyor.Eğer Q klavyesi kullanıyorsanız “Türkçe Q” seçeneğini seçerek ilerleyebilirsiniz.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • İkinci bir klavye düzeni istemediğimizden dolayı burada “Atla” butonuna basarak ilerleyelim.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Bu ekranda ister gmail hesabınızı girin ister internetinizi kesip işlemi atlayın.Benim önerim internetinizi kesmektir.Çünkü gmail hesabı girdiğiniz zaman kurulum işlemi uzayacak ve size zaman kaybettirecektir.Bunun yerine internetinizi kesin.Ardından “Hesap Oluştur” yazısına tıklayın.Karşınıza bir hata çıkacak.Hatanın çıktığı ekranda “Atla” butonuna tıklayarak ilerleyin.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Bir kullanıcı adı girin.Bilgisayarınızın kullanıcısı olarak tanımlanacaktır.Ardından “İleri” butonuna tıklayın.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Sizden bu sefer parola belirlemenizi isteyecek.Bu parolayı bilgisayarınız her açıldığında girmek zorunda kalacaksınız.Bu yüzden parola koymadan ilerlemenizi tavsiye ediyorum.Parola ekranını atlamak için Parola kısmına hiçbir şey yazmadan “İleri” butonuna tıklayabilirsiniz.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Hızlı bir Windows kullanmak istiyorsanız burada “Hayır” yanıtını vererek ilerlemelisiniz.Aksi taktirde “Evet” yanıtını verirseniz sizin bazı kişisel işlemleriniz not alınarak arka planda bulut sunucularına yüklenecektir.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Evet artık bu son ekran.Verdiğiniz yanıtlar kontrol edilip bilgisayar ayarları ona göre optimize ediliyor.Bu ekranda birazcık bekledikten sonra huzura kavuşacaksınız.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • İşte o her şeyin bittiği, rahata kavuştuğu muazzam ekran.Derin bir nefes alabilirsiniz.Format atma ve Windows kurulum işlemlerimiz bitti.
 • Tek yapmanız gereken şey isteğe bağlı olarak masaüstü simgelerini etkinleştirmektir.

4-Masaüstü Simgelerini Göstermek

Masaüstü simgeleri diye tabir ettiğimiz bilgisayarım, denetim masası, kullanıcı klasörü, ağ gibi simgelerdir.

Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Masaüstüne sağ tıklayın ve sırasıyla Kişiselleştirme > Temalar > Masaüstü Simge Ayarları yolunu izleyin.Masaüstünde görünmesini istediğiniz simgelerin yanındaki kutucuğa tik işareti atarak “Tamam” deyin.İşte bu kadar.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?