BilgiBilgisayarNasıl Yapılır

Bilgisayarım Çok Isınıyor Ne Yapmalıyım ? Bilgisayar Isınması 6 Maddede Çözüm

Bilgisayarlar Neden Isınır ?

Bilgisayar ısınmasının en çok rastlandığı bilgisayar çeşidi laptoplardır.Çünkü laptoplar masaüstü bilgisayarlar kadar büyük bir hacime sahip değillerdir.Bu masaüstü bilgisayarların ısınmayacağı anlamına gelmez.Ama çoğu ısınma problemleri laptop türü bilgisayarlarda görülür.

Bilgisayarınızın ısınma nedenleri birkaç tane olabilir.Bu sorunların bazıları donanım kaynaklı bazıları ise yazılım kaynaklı olabilir.Bilgisayar ısınmasını tek bir nedene bağlamamız doğru olmaz.

Bilgisayarınızın kullanıldığı yıl miktarı, donanım kalitesi, kullanılan yazılımlar, kullanma biçimi gibi birçok neden bilgisayarınızın ısınmasını etkileyebilecek derecededir.

Eğer Daha Fazla Öneri Makalesi Okumak İstersen Tıklayabilirsin.

Bilgisayar Isınması Zararlı mı ?

Bilgisayar ısınması ne derecede olduğu önemlidir.Bu konuda da direk net bir cevap vermemiz doğru olmaz.Çünkü bilgisayarlar belirli bir sıcaklığa geldiklerinde otomatik olarak kendilerini kapatırlar.

Kendilerini otomatik kapatmalarının nedeni bilgisayar donanımlarına herhangi bir zarar vermemek içindir.Eğer bilgisayar en üst seviye sıcaklığı geçerse muhtemelen bileşenlerinizde bulunan lehimler sıcaktan eriyecektir.Sadece lehimler değil bilgisayarınızın iç kısmındaki plastiklerde eriyebilir.

Bu gibi durumlar olmasın diye bilgisayarınız otomatik olarak kapanmaktadır.Ama sürekli bilgisayar ısınması donanımlarda arızalara neden olabilir.Bilgisayarınız da kasma ve donma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Bilgisayarınızı daha serin tutabilmek adına bir kaç sıcaklık giderme konusunda madde hazırladım.Aşağıdaki maddeleri teker teker uygularsanız bilgisayarınız her zamanki sıcaklığından daha düşük sıcaklığa erişecektir.

1-Termal Macununuzu Değiştirin

termal macun bilgisayar ısınması

Termal macun, işlemci ve işlemci fanı arasında bağlantıyı kuran krem kıvamında olan bir maddedir.İşlemci fanınız döndüğü zaman fanın altına bulunan metali soğutur.Soğuyan metal termal macun yardımıyla işlemciyle bağ kurar ve işlemciyi soğutur.

Aradaki termal macunun kuruması, eskimesi gibi olaylar soğuyan metalin işlemciyle bağlantısını keserek işlemcinin ısınmasına neden olur.Bilgisayarınızın içerisinde sürekli ısı üreten işlemci kasanın içerisine sıcaklık yayar ve bilgisayarın diğer aksamlarının da ısınmasına neden olur.Bu durum bilgisayar ısınması için yeterli düzeydedir.

Bu durumda bilgisayarınız da donma, kasma gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.Bu yüzden termal macununuzu düzenli olarak değiştirmeniz gerekir.Her yılda bir değiştirirseniz sizin için kâfi olacaktır.

2-Bilgisayar Temizliği Yapın

bilgisayar ısınması

Bilgisayar temizliği düzenli olarak yapılması bilgisayar ısınmasını engellemeye yetebilir.Eğer uzun zaman temizlik yapmazsanız kasanızın içi çöplüğe dönebilir.Çoğu bilgisayarlarda uzun zaman temizlik yapmazsanız fanın etrafı katmanlar halinde tozla dolar.

Toz katman haline geldiği için sıcaklığı tutar ve dışarı salmaz.Bu sadece fan için geçerli değildir.Anakartınızın üstü tozla kaplandığı zaman bir battaniyeymiş gibi ısıyı içeride tutar.Isı bi yere kaçamadığı için diğer bileşenleri de ısıtarak bilgisayarın yavaşlamasına sebebiyet verebilir.

Bilgisayarınızı temizlik fırçalarıyla güzelce temizleyin.Kalan tozları gidermek için hava sıkabilir veya elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz.Temizlik bilgisyarın sıcaklığı etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

3-Ağır Programları Uzun Süreli Kullanmayın

Ağır programları kullanmak bir müddet sonra bilgisayarınızı zorlayabilir.Zorlanan bilgisayarınızın çok performans harcadığı için otomatikman ısınmaya başlayacaktır.Laptop kullanan arkadaşlar bilirler, ağır bir program açıldığında laptop fanı hızlanmaya başlar.

Çünkü zorlanan bilgisayar ısındığı için soğutmak adına fanlar daha hızlı çalışmaya başlar.Ağır programlar kullanmamaya özen gösterin.Eğer kullanmanız gerekiyorsa belirli periodlarda kullanın.

4-Bilgisayarınızın Her tarafı Açıkta Kalsın

Bilgisayarınızı kullanırken kasanın etrafının kapalı olmaması gerekmektedir.Tabiki bilgisayar masasına koymuş olabilirsiniz onda herhangi bir problem yoktur.Ama diğer türlü bilgisayarınızın fanlarının önü kapatılırsa ısı içeride birikecektir.

Fanlar bilgisayarınızın içerisindeki sıcak havayı dışarı atmakla görevlidirler.Siz eğer fanların ısı ve hava akışını kesecek şekilde önünü kapatırsanız sıcak hava içeride hapsolacak ve içeride kaldığı sürece sıcaklığı artacaktır.

İçeride sıcak havanın bulunması demek diğer bileşenlerinde ısınması demektir.Bilgisayarınızın sıcaklığı azaltmak için bu konuda hassasiyet göstermeniz gerekir.Aksi taktirde bilgisayarınızın bazı aksamları problem çıkartabilir.

5-Ekstra Fan Takın

bilgisayar fanı laptop fanı

Bu birçok insanın aklına gelmemiştir veya gelmiştir de uğraşmak istememiştir.Bu yöntem çoğu zaman işe yaracaktır.Bilgisayarınız ısınıyorsa ek bir fan bilgisayarınızı soğutmaya yetebilir.

Isının dışarı atılması için fanların kullanıldığını söylemiştik.Ek bir fan demek dışarıya çıkarılan daha fazla ısı demek.Eğer ek bir fan takarsanız ısı akışı hareketlenecek ve bilgisayarınızı soğutabileceksiniz.

6-Bilgisayarın Bir Kapağını Açık Bırakın

Bilgisayarınızın bir kapağını açık tutmak bazen tehlikeli olabilir.Evde küçük çocuk veya hayvan bulunuyorsa kapağı açık olan kısımdan herhangi bir uzvunu bilgisayar fanına kaptırabilir.

Bunu göz önünde bulundurarak bilgisayarın bir kapağını açabilirsiniz.Açık olan kapan her zaman duvara doğru dönük olması, olası tehlikeleri önleyecektir.Bilgisayarınızın kapağını açtığınız zaman hem daha fazla ısı akışı olacak hemde bilgisayarınız nefes almış olacaktır.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?