Nasıl Yapılır

Veritabanı Oluşturma

Wordpress kurulumu için olmazsa olmazlardan bir tanesi veritabanı kurulumu olacaktır.Wordpress’i ilk kez kuracak olan insanlara yardımcı olmak amacıyla hosting almış olduğunuz hosting sağlayıcınızdan nasıl veritabanı oluşturabilirsiniz bu konu hakkında sizlere detaylı bir rehber oluşturdum.Wordpress kurulumu yapmaya çalışan arkadaşlarımız veritabanı oluşturmadan hiçbir şekilde wordpress’in kurulumunu tamamlayamayacaklardır.

Çok basit olan bu veri tabanı kurma olayını çok daha basite indirgeyerek sizlere anlatmaya çalışacağım.Isterseniz biraz veritabanının ne olduğu hakkında birkaç şeye değinelim çünkü buradaki mantığı anlarsanız veritabanını neden açtığımızı da otomatik olarak anlamış olacaksınız. 

Veritabanı Nedir ?

Veri tabanları bilgilerin depolandığı bölgedir.Mesela bir web sitesi kuruyorsunuz, kurmuş olduğunuz websitesinin bilgilerinin sağlandığı bölgeye veritabanı denir.Çok daha basit olarak anlatmaya çalışırsak ; hergün kullanmış olduğunuz telefonun rehberi basit bir veri tabanıdır.Kişi bilgilerinin saklandığı bölgedir bu yüzden veritabanı diyebilmekteyiz.

Veritabanında Hangi Bilgiler Saklanır ?

Kurmuş olduğunuz internet sitesininde bilgileri bir bölgede saklanmaktadır.O bölgeye veritabanı adı verilir.Veri tabanlarında en basitinden örnek verecek olursak admin kullanıcı adı ve şifreleri barındırılır.Yani hayati önem taşıyan bilgiler saklanıyor diye tabir edersek yanlış olmaz.

Veritabanı Nasıl Oluşturulur ?

Oluşturacağımız veritabanı kodlaması yani dili msql olacaktır.Web sitelerini oluşturmak adına kullanılan dili yani msql dilini kullanacağız.Veri tabanı oluşturabilmemiz için hosting sağlayıcımızın web sitesine sitesine giriş yapmalıyız.

Benim anlattıklarım hosting.com.tr firmasının bana sunmuş olduğu admin panelinden yapılmıştır.Diğer hosting firmalarında da benzer şekillerde veritabanı oluşturulmaktadır.

Veritabanı oluşturma

veritabanı
  • Hosting.com.tr adresine giriş yapın.Sağ yukarıda okla gösterilen kullanıcı adına tıklayın.
veritabanı
  • hostinglerim” yazısına tıklayın.
hosting yönetme
  • Kaç tane hosting hizmeti satın aldıysanız hepsi karşınıza dökülecektir.Mavi “yönet” butonuna tıklayın.
plesk panel giriş
  • Karşınıza gelen pencerede ” Kontrol Paneline Gir” butonuna tıklayın.
veritabanları
  • Ardından “veritabanları” yazısına tıklayın.
veritabanı oluşturma
  • Kaç tane veritabanı var ise karşınıza çıkacaktır.Siz burada “veritabanı ekle” yazısına tıklayın.
veritabanı bilgileri
  • Bu kısmı kafanıza göre doldurun.Doldurduğunuz bilgileride bir yana not almayı unutmayın.Doldurduktan ve not aldıktan sonra “Tamam” butonuna tıklayın.
veritabanı düzenleme
  • Veri tabanı oluşturma işlemi başarıyla tamamlanmıştır.İşte bu kadar kolay.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?