WordpressEklentiler

Garanti Veriyorum Wordpress İçin En İyi Cache Eklentileri

Cache Nedir ?

Öncelikle eklentilere girişmeden önce bu eklentilerin ortak görevi nedir biraz buna değinelim, zira ortak görevlerini öğrenince daha kolay eklenti seçebileceksiniz.

Cache, türkçeye çevrildiği zaman “önbellek” olarak tanımlanıyor.Önbellek yani cache’nin amacı ise girdiğiniz herhangi bir siteninin dosyalarının tarayıcınızda veyahut bilgisayarınızda kısa süreliğine tutulması demektir.

Yani örnek verecek olursak; Siz bir internet sitesine girdiniz dolaşıyorsunuz sitede.Eğer site yapımcısı sitesine herhangi bir cache eklentisi entegre etmişse, dolaştığınız sayfalar tarayıcınız tarafından belirli bir süreliğine kaydedilir.Buna önbellek yani cache denir.

Peki Neden Cache Var ?

Sitelerin dosyalarının kısa süreliğine tarayıcımızda tutulduğunu söylemiştik ama neden tutuluyor sorularına da cevap vermeyi ihmal etmeyelim.Önbelleklemenin tek amacı vardır o da sitenin hızlı açılması.Sitedeki dosyalar, siteye girildiğinde sunucudan indirilmek yerine yedeklenmiş olan önbellek dosyaları ile değiştirilir.

Siz önbellek eklentisi kullanan siteye girdiğiniz zaman dosyaları yedekliyor, tekrar girdiğinizde ise internetten veri çekmek yerine yedeklenen dosyaları entegre ediyor.Sunucudan veri çekmeyle uğraşmadığı için site çok daha hızlı açılıyor.

Cache Nasıl Silinir ?

Geçmişi silmek diye tabir ettiğimiz olay aslında bir nevi cache silmek demektir.Tabi her geçmişi temizlediğinizde cahce temizlenmeyebilir.Geçmişi temizlemeye kalktığınız zaman aşağıdaki gibi bir panel karşılar bizi.

Bilgilendirmek İçin Buradayım

Resimde de gördüğünüz gibi önbelleğe alınan dosyalar diye bir ibare var boyutu da 204mb.Yani bu demek oluyor ki benim tarayıcım cache eklentisi kullanan sitelerden 204mb dosyayı önbelleğe aldı.Bu seçenek işaretli iken “Verileri Temizle” derseniz cache dosyaları silinmiş olur.

Cache’leri temizlemek önceden girmiş olduğunuz siteye cacheleri temizlemeden önce girdiğiniz hızdan daha yavaş girmenize neden olur.

En İyi Cache Eklentileri

Cache Eklentileri Ne İşe Yarar

Cache eklentileri sadece siteleri önbelleğe alma olayıyla sabit değildirler.Bazı cache eklentileri, sitenizin hızlı açılması için birçok seçenek sunar.

Html, javascript, CSS gibi önem arzeden dosyaların küçültülmesini, sıkıştırılmasını sağlarlar.Resimler için optimizasyon yaparlar.CDN desteği sunarlar.Bunları tabiki her cache eklentisi yapmamaktadır.

Ama genel olarak cache eklentileri sitelerin hızlı açılması adına birçok özellikle beraberinde gelir.Kimisi ücretli sunar kimisi ücretsiz sunar bu özellikleri.

Cache Eklentileri

1-LiteSpeed Cache

lightspeed cache

Şuan en iyi cache eklentisi olarak seçilebilecek bir eklentidir.Tamamen ücretsiz bir plugin olması yeterde artar bile.Sitenize entegre ettikten sonra gerçekten hız farkedilmeye değer oluyor.Veritabanı temizliğini ve resimleri sıkıştırma özelliğini de beraberinde getiriyor.

Html, Css, Javascript gibi dosyaların sıkıştırılarak daha hızlı yüklenmesini sağlıyor.Üstelik webp görüntü formatını da destekliyor.

Akılda oluşan algı ise adından kaynaklı oluyor genellikle.Adı LiteSpeed Cache olduğu için insanlar sadece LiteSpeed sunucularında çalıştığını düşünüyor ama Apache, NGiNX gibi sunuclarda da tam performanslı olarak çalışabiliyor.

LightSpeed Cache Nedir, Nasıl İndirilir, Nasıl Kurulur, Ayarları Nasıl Olmalı ?

2-Wp Rocket

wp rocket

Şuan kendş sitemde kullandığım ve kullanımının hoşuma gittiği bir eklentidir.Resimler içinde Lazy Road desteklemekte.Html, Css, Javascript dosyalarını çok iyi sıkıştırıyor.Sitenin hızında çok iyi bir artış gözlemledim.

Açık kayanklı kod yapısına sahiptir.Türkçe dil desteklemesi çok güzel bir özellik.Eklenti şuan için ücretli yapıya sahip.Bir site de tam fonksiyonlarını kullanabilmeniz için 50$ ödeme yapmalısınız.

Eklentiyi indirmek için önce satın almanız gerekiyot.Wordpress’in kendi eklenti seçeneğinden bu eklentiyi bulamıyorsunuz.Wp Rocket’in kendi ana sitesine gidip eklentiyi satın alıp indirmeniz gerekiyor.Kurulumuna manuel yapabiliyorsunuz.

3-WP Fastest Cache

wp fastet cache

Bu eklenti tür yapımı ve türkçe olan bir eklentidir.Ücretli/ücretsiz kullanılabilme imkanı sağlamatadır.Görünü optimizasyonu sağlamaktadır.Html, javascrip, css küçültme gibi özellikleride içerisinde barındırmaktadır.

Herhangi bir dosyayla uğraşmadan tik atarak istediğiniz özelliği aktif edebiliyorsunuz.Kullanımı kolay ve basit bir arayüze sahiptir.Ücretli yapısına sahip olmanız için 150tl gibi bir ödeme yapmanız gerekiyor.

4-Comet Cache

comet cache

Birçok kullanıcı tarafınden tercih edilen Comet Cache eklentisi hem ücretli hemde ücretsiz olarak sunum yapıyor.Ücretli versiyonunu alabilmeniz için 40$ ödeme yapmanız gerekiyor.

Ücretli versiyon aldığınızda 3 yıl destek ve ömür boyu kullanım sunmaktadır.Gzip sıkıştırma yapabilen bir eklenti olmasıyla birlikte Wildcard SSL desteği de sunmaktadır.Kısayol olarak önbelleği temizle gibi butonlar sunarak kullanıcısını memnun etmeye çalışmaktadır.

Sitede herhangi bir değişiklik olduğu zaman otomatik olarak algılayarak öncellek temizleme işlemi yapar.

5-W3 Total Cache

w3 total cache

Eski ve sürekli geliştirme çabasına girilen bir eklentidir.Sitenizde gerçek bir hızlanma hissedebilirsiniz.Karışık ayarları olması biraz ürkütücü geliyor gözünüze ama sonradan alışında ayarları da tam anlamıyla yapınca siteniz şaha kalkabiliyor.

Html, Css, Javascrip gibi dosyalarınızı rahatlıkla sıkıştırabiliyor.CDN desteklediğini söylemeden geçmek olmaz.Resimler içinde lazy load seçeneği mevcut.

6-Cache Enabler – WordPress Cache

cache enabler

KEYCDN tarafından kodlanmış bir eklentidir.Öncelleğin otomatik veyahut manuel olarak temizlenmesine olanak sağlar.Html, Javascrip, Css küçültme gibi özellikleri de beraberinde getirmektedir.

Eğer optimus ile birleştirilirse webp formatınında desteklendiği söylenmektedir.Belirli sayfaların önbelleğini manuel olarak temizleme işlemide yapabiliyorsunuz.

7-Wp Super Cache

wp super cache

Automattic yapımsının tasarlamış olduğu cache eklentisidir.Ücretsiz bir eklentidir fakat fazla tercih edilen bir eklenti değildir.Ama muhtemeldirki kullanıları bulunmaktadır.Eklenti sayfasında 1000’e yakın oy almış.5 yıldız seçeneği fazlaca oy almıştır.

En İyisi Hangisi ?

Tabiki her eklentinin kendine göre bir özelliği bir odaklanma noktası vardır.Ama aralarında her zaman biri diğerinden iyi olmak zorundadır.Sizlerde en iyisini seçmekte zorlanıyorsanız aşağıda vermiş olduğum performans analizine bakarak en iyi eklentiyi kullanabilirsiniz.

Bilgilendirmek İçin Buradayım

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?