EklentilerSeoWordpress

AMP Nedir, Ne İşe Yarar, SEO’ya Etkisi Var mı ?

AMP terimini worpress kullanmaya başladığım zaman işitmiştim.Sürekli karşıma çıkıyordu ama ben inatla bakmamak için ısrar ediyordum.Birgün pagespeed değerlerini yükseltmeye çalışırken amp ibaresini gördüm ve araştırmam gerektiğini düşündüm.

Çünkü google kendisi önermişti.Önemli birşey olmasa önermezdi heralde diye düşünerek araştırmaya başladım.İyikide araştırmışım dedirtti.Çünkü hem bana yaradı hemde aklımdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmama yardımcı oldu.

Daha Fazla Seo İle Âlâkalı Makale Okumak İsterseniz Tıklayabilirsiniz.

AMP Nedir ?

amp nedir

Accelerated Mobile Pages cümlesinin kısaltılmışı olarak kullanılır.Anlamı ise hızlandırılmış mobil sayfalardır.Daha da açığa dökecek olursak sitenin mobil versiyonunu hızlandırmanıza yarayan bir eklentidir.

Google’nin bir ürünüdür.Google bunu tasarlayarak kullanıcılarına sunmuştur.Bu yüzden sitelerde amp eklentisi kullanmak oldukça önemlidir.Mobil sayfaların hızlı açılmasını istiyorsanız alternatif olarak en iyi kullanılacak eklentidir.

Google, amp kullananlara daha çok önem vermektedir.Hızlı olmasının nedeni ise mobil temayı kendi tasarlamış olmasıdır.Amp kurduğunuz zaman eklentiye ait birkaç temadan birini seçmeniz gerekiyor.Bu seçeceğiniz temalarda yoğun olarak css veya js dosyaları kullanılmadığından normal mobil sayfalara göre çok daha hızlı açılmaktadırlar.

Yani buradan da anlayabileceğiniz gibi temanızın kendi mobil sürümünü kullanmak yerine amp’nin sunmuş olduğu mobil temaları kullanmak zorundasınız.Çok ahım şahım temalara yer verilmemiş çünkü dediğim gibi sayfaların hızlı yüklenebilmesi için js ve css kodlarının az kullanılmış olması lazım.

Mobil temaları son derece hızlı ve sade temalardır.Yazı stillerini resim boyutlarını vs. değiştirebileceğiniz birçok ayar mevcuttur.Son zamanlarda en çok kullanılan eklentilerin yanı sıra en çok üzerine düşülen eklentilerden birtanesidir.

Sürekli güncelleme ve geliştirme çabasındalar.İlerleyen zamanlarda en iyi eklentiler arasında yer alacağına eminim.

Amp Seo İçin Önemli mi ?

SEO için başlı başna önemli olduğunu söyleyebilirim.Google, hızlı sayfaları çok sever.Bunun için kullanıcılarına amp desteği sunuyor.AMP kullanıldığı zaman sitenizin mobil sürümü inanılmaz bir hıza ulaşacağı için SEO adına inanılmaz önemli bir alternatiftir.

amo seo etkisi

Şuan için AMP sürümlerinde bazı sorunlar var ama ilerleyen zamanlarda bu sorunlar ortadan kaldırılacaktır umarım.SEO açısından sizleri üst seviyelere taşıyacaktır bu konuda şüpheniz olmasın.

Büyük internet sitelerine, haber sitelerine baktığınız zaman neredeyse hepsinin AMP kullandığını göreceksiniz.Hem SEO için hemde ziyaretçilerin sitelere hızlı erişmesi için kullanılmaktadır.

Ben şahsım adına konuşacak olursam; AMP kullanmıyorum.Çünkü temaları çok sade ve menü gibi bileşenleri kendiniz kod ile eklemeniz gerekiyor.Ama sizlere tavsiye ederim.

AMP Ücretsiz mi ?

Ücretsiz denilebilir ama tamamen ücretsiz denilemez.Sunduğu temaların %99’u ücretli.İstediğiniz bir temayı kullanmak için para ödemeden çıkamıyorsunuz işin içinden.

Ücretsiz olan temaları da herkes kullandığı için sizin sitenizin bir ayrıcalığı kalmıyor.Bu da insanın canını bir hayli sıkıyor.Şahsen ben sırf bu yüzden kullanmıyorum AMP’yi.

Ama ücretsiz temasını test ederek gereken performansı alıp almadığınıza bakıp ücretli temalarını satın alabilirsiniz.Hiç yoktan sitenizi ücretsiz bir şekilde test etmiş olursunuz.

AMP’yi Kullanmalı mıyım ?

Şahsen AMP kullanmanızı öneriyorum.Dediğim gibi sitenizin mobil sürümünü kendi özelleştirdiği temalar ile hızlandırmakta.Mobil siteniz oldukça yavaşsa direk kullanın farkı göreceksiniz.

Kullandığınız zaman Google, diğerlerinden daha iyi muamele yapacaktır siz bundan emin olun.Çoğu internet sitesi AMP’yi kullanmaktadır.Sizde onlardan birisi olarak hızlı mobil sayfalara sahip olabilirsiniz.

İnternet sitenizin mobil sayfası zaten hızlıysa AMP kullanmanıza gerek yok.Çünkü SEO’ya etki eden kısmın AMP’nin mobil sayfaları hızlı hâle getirmesidir.

Zaten hızlı bir mobil sayfaya sahipseniz AMP kullanmanızın bir mantığı kalmaz.Tam tersine sitenizin görünümü daha kötü bir görünüme dönüştürsünüz.

Tavsiyem mobil sayfalarınızı optimize etmeye çalışın.Eğer optimize işlemleri mobil sayfalar için etki göstermiyorsa son yol olarak AMP’ye başvurun.Çünkü temaları gerçekten iyi değil ve geri-ileri tuşlarına bastığınız zaman kafayı yemekte.

Haber sitelerine girdiğiniz zaman yarım saat geri geri diyerek sayfadan hâla daha çıkamamanızın sebebi budur.Saadete gelecek olursak hızlı bir mobil sayfası kullanıyorsanız AMP’yi kullanmayın.

Bu tarihte bunları yazıyorum ilerleyen zamanlarda performansı ve temaları nasıl olur bilemiyorum.Ama fazla geliştirileceğini sanmıyorum.Nedeni ise blogger da Google’ye ait olmasına rağmen hâla daha adam akıllı geliştirilemedi.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?