Öneriler

Sosyal Medya İçin Kaliteli Video Nasıl Çekilir ? 7 Maddede Youtuber Olun

Sosyal medya için kaliteli videolar nasıl çekilir diyen insanların yardımına yetişiyoruz.İnternet denilince akla gelen ilk platform, sosyal medya platformudur.İnsanların zamanını geçirebileceği ve arkadaşlarıyla samimi sohbetler kurabileceği ortamdan bahsediyoruz.

Çünkü son zamanlarda dudak uçuklatacak kadar vakit geçirilen bir bölge olmaya başladı.Artık kafelere gittiğinizde sohbet etmek yerine herkes telefona sarılıp videolar izlemeye başladı.Bu durumda bu sektörden ekmek yiyenlerin işine fazlasıyla geldi.

Zamanın çoğunun sosyal medya platformlarında geçirilmesi gözlemlendiğinde bundan içerik üreticileri nasibini aldı.İçerik üreticileri sosyal medyaya daha fazla zaman ayırarak başarılı işler çıkarmaya başladılar.

Bu büyük başarıyı yakalamaya çalışan insanlar, ellerinde bir kitle oluşturmak amacıyla bazı yöntemlere başvuruyorlar.Bizde içerik üreticileri nasıl videolar çekerse büyük bir kitle yakalar ona değinmek istedik.

Daha Fazla Öneri Makalesi Okumak İsterseniz Tıklayabilirsiniz.

1-İlk Önce Video Stratejilerinizi Hazırlayın

plan yapmak

Ne tür videolar çekeceğinizi en başta tasarlamanız gerekiyor.Tabiki tasarlama yaparken insanların dikkatini çekebilecek video içerikleri olmasına özen gösteriniz.İnsanlar en çok komik videolardan yani kendisini eğlendiren videolardan hoşlanırlar.

İçeriği belirledikten sonra nasıl videolar çekeceğinizi ve hangi mekanlarda çekeceğinizi planlayın.5-10 video fikrini böylelikle oluşturun ve kendinize not alabileceğiniz kağıtlar oluşturun.Not almak sizi video çekmeye teşvik edecektir.

2-Videolarınızın Süresini Kısa Tutun

kısa video

Belkide en önemli detay budur.Çünkü insanlar uzun videolardan sürekli sıkılırlar.Kısa kısa ve sürekli farklı şeyler olsun isterler.Aslında video hazırlamak istediğin zaman kendini izleyiciymiş gibi düşünerek video hazırlayabilirsin.Mesela şahsen ben uzun videoları izlemek yerine kısa videoları izlemeyi tercih ediyorum.

Zaten instagram,snapchat gibi sosyal platformlarda sınırlı dakikalarda video yüklemesi yapabiliyorsunuz.Ama sen sosyal medyanın sınırına bakmadan daha da kısa videolar yüklemelisin.İzleyici, kısa video hazırladığınız zaman o videodan keyif alırsa profilinize girerek diğer videolarınızı izlemek isteyecektir.

3-İlgi Çekici Storyler Paylaşın

İnstagram Story

Unutmayın sizin en baştaki hedefiniz daha fazla insana videonuzu izletip daha fazla kitleye ulaşmak.Bunun için ilgi çekici storyler paylaşmalısınız.İnsanlar hikayenizi izlediği zaman akıllarında bir yerlerinde kalması gerekiyor.

Mesela arada sırada postlarınıza yönlendirme yapın.Mesela yeni video attığınızda “mükemmel bir video attım, çok ilginç bir video yükledim, şaşırtıcı video ekledim” gibi cümleler kullanarak kullanıcıyı profilinize çekin.

Profil görüntülenmeniz ve video görüntülenmeniz arttığı zaman etkileşimler tavan yapacaktır.Etkileşimin fazla olması demek İnstagramın seni önermesi demek.Buna örnekleme olarak Enes Batur’un videolarını izleyebilirsiniz.

4-İlk Saniyeleri Değerlendirin

video çekme

Video attığınız zaman en başta izlenilecek kısım haliyle ilk saniyelerdir.Videonun en eğlenceli kısmını ilk saniyelere dökün.Çünkü ilk saniyelerde izleyiciyi yakaladınsa o izleyici videoyu sonuna kadar izleyecektir.En sonda da etkileyici bir şekilde videonu kapatırsan tadından yenmez.

Videolarında anlaşılabilir bir şekilde olması çok önemli rol oynar.Genellikle akıllarda en kalıcı olan videolar komik ve şaşırtıcı videolardır.Bu tür videoların zamanlamasını iyi yaparsanız çok iyi kitleler elde edebilirsiniz.İlk saniyeleri çok iyi değerlendirmenizi tavsiye ederim.

5-Kaliteden Asla Vazgeçmeyin

(Kaliteden kasıt hem içerik kalitesi hemde video ve ses kalitesidir.)

Günümüzde en çok izlenen insanlar kaliteye önem veren insanlar olduğunu hep birlikte görüyoruz.İnsanlar kaliteyi severler.Kendimden örnek verecek olursam kalitesiz net olmayan videoları izlemeden kapatırım.

Sizde izlenmeden kapatılmak istemiyorsanız videolarınızın içeriği ve görüntü kalitesi iyi olmalı.Siz kaliteli birşeyler ortaya koyduğunuzda insanlar “bu adam gerçekten emek veriyor” diyecek ve senin videolarını daha severek izleyecektir.

6-Alt Yazı Kullanın

Bilgilendirmek İçin Buradayım

Videolarda alt yazı kullanmak ne gibi yarar sağlıyor diyebilirsiniz.Her insan videoları sesli izleme imkanı bulamayabilir.İzleyicinize ses olmadanda birşeyleri aktarabilmek adına videolarınıza alt yazı ekleyebilirsiniz.

7-Videolarınızda Takip Etmeye Teşvik Edin

takip et

Videolarınızda kullanıcıyı kendinize çekmeniz gerekmekte.Takip etmesi ve videolarınızı beğenmesi için çağrılarda bulunabilirsiniz.Böylelikle takip etmeyi veyahut beğenmeyi unutan insanların aklına takip etmeyi ve beğenmeyi getirirsiniz.Böylelikle bir insan daha kitlene dahil olmuş olur.

Saadete Gelelim

Sözü toparlayıp saadete gelecek olursak, yaptığınız işin en iyisini yapmaya çalışın.Kendinizi dışarıdan bir insan olarak düşünüp yaptığınız içerikleri o şekilde değerlendirin.Her yaptığınızı her insana beğendiremeyeceğinizi de asla unutmayın.

Eğer gerçekten eğlence arıyorsanız youtube sizlere fazlasıyla yetecek ve artacaktır.Kazanç odaklı çalışmayın.Kendinizi nasıl iyi hissedecekseniz ona odaklı olarak çalışın.

Para odaklı ilerlediğiniz zaman %90 başarısız olacaksınız.Büyük bir oran bu.Gerçekten daha önce bunları gördüğüm için konuşuyorum.Birde videolarınıza tam anlamıyla emek gösterin.

5 saatte bitecekse editi uğraşın .çekinmeyin.5 saat nasıl uğraşayım derseniz baştan kaybedebilirsiniz.İşin zorluğunu bir kenara koyarak videolarınızı hazırlayın.İnan bu şekilde video yüklediğinizde çok daha fazla kemik kitleye ulaşacaksınız.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?