BilgiDonanımNasıl Yapılır

Bilgisayarın kaç bit, 64 Bit Destekliyor mu ?

Bilgisayar da Bit Ne Demektir ?

64 bit destekliyor mu sorusundan ziyade ilk başta bit ne demekmiş onu inceleyelim.Bit kelimesi, Binary Digit kelimelerinden meydana gelir.İngilizce de bu terim ikili sayı anlamına gelmekte.Bunları biraz açıklayacak olursak ; bit, bilgisayardaki en küçük veri boyutu birimi demektir.

Bilgisayar sistemlerinde ise 2 türlü bit çeşidi vardır.Bunlardan biri 32 bit diğeri ise 64 bittir.Aralarında neredeyse dağlar kadar fark vardır.İlk zamanlarda 8 bit olan işlemciler 90’lı yıllarda yerini 32 bite bıraktı.İlerleyen zaman zarfında ise 2000’li yıllarda 32 bit, yerini 64 bite bırakmış oldu.

Daha Fazla Nasıl Yapılır Makalesi İstiyorsan Tıklayabilirsin.

Bilgisayarınızın Kaç Bit Olduğunu Öğrenme

Bütün bilgisayarların bitleri farklıdır.Desteklediği bitler veya bilgisayara kurulu olan işletim sistemlerinin bitleri farklılık gösterebilir.32 bit ve 64 bit olmak üzere 2 çeşit bit türü vardır.Bu bit türlerine aşağıda daha detaylı değineceğim.

Bilgisayarınızın bitini öğrenmek, bilgisayara kuracağınız işletim sistemi için çok önemlidir.İlk başta hazır kurulumu yapılmış windows işletim sistemlerinin bitini öğrenerek sonraki format atma işlemlerinde de aynı tür bite sahip olan işletim sistemlerini kurmanıza yarayacaktır.

 • Masaüstünde bulunan “Bilgisayarım” simgesine bir kez tıklayın.
 • Tıklayıp “Bilgisayarım” simgesinin seçili olduğundan emin olup bu kez sağ tıklayın.
 • Sağ tıklayınca açılan sekmede en altta “Özellikler” butonu çıkacaktır.O butona tıklayarak bilgisayarınızda yüklü olan işletim sisteminin kaç bit olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bilgisayar Biti Öğrenme Resimli Anlatım

bilgisayar özellikleri
 • Masaüstünde bulunan “Bilgisayarım” simgesine gelerek sağ tıklayın.Ardından açılan sekmede karşınıza çıkan “Özellikler” yazısına tıklayın.
windows kaç bit

Yukarıda görmüş olduğunuz pencere açılacaktır.Kırmızıyla işaretli olan bölge, bilgisayarınıza yüklü olan işletim sisteminin kaç bit olduğunu gösterir.Bu windows 7, windows 8, windows 10 gibi işletim sistemlerinde geçerlidir.

Bilgisayarım 64 Bit Destekliyor mu ?

Geldik asıl sorumuza, bilgisayarınız 64 bit destekliyor mu ? Bu sorunu cevabı aslında çok basittir.Windows 10 ve windows 7’de 64 bit desteğinin olup olmadığını öğrenmek için farklı yollar izlemelisiniz.

1-Windows 10’da Bilgisayarın 64 Bit Desteği Var mı Nasıl Öğrenilir ?

 • Masaüstünde bulunan “Bilgisayarım” simgesine sağ tıklayın.
 • Açılan sekmede “Özellikler” yazısına tıkayın.
 • İşletim sisteminizin bitinin hemen yanında “x64 tabanlı işlemci” yazısını görürseniz destekliyor demektir.Eğer “x32 tabanlı işlemci” yazısını görüyorsanız desteklemiyor demektir.
windows 10 64 bit deteği

2-Windows 7’de Bilgisayarın 64 Bit Desteği Var mı Nasıl Öğrenilir ?

 • Masaüstünde bulunan “Bilgisayarım” simgesine sağ tıklayın.
 • Açılan sekmede “Özellikler” yazısına tıkayın.
 • Ardından “Windows Deneyim Dizini” yazısına tıklayın.
 • Sağ tarafta yazıcı işaretinin yanındaki “Ayrıntılı Performans Ve Sistem Bilgilerini Görüntüleyin” yazısına tıklayın.
 • Açılan pencerede “64 bit özelliği” yazısının karşısında “EVET” yazıyorsa 64 bit desteği vardır ama “HAYIR” yazıyorsa 64 bit desteği yoktur.
windows özellikleri
windows performansları

3-64bit Checker Programı İle 64 Bit Desteği Var mı Nasıl Öğrenilir ?

 • Öncelikle 64bit checker programını bilgisayarınıza indirin.
 • Programı çift tıklayarak açın.
 • Karşınıza gelen pencerede alt kısımda bilgisayarınızın kaç bit desteklediğini gösterecektir.
64 bit checker

32 Bit İle 64 Bit Arasında Ne Fark Var ?

64 bit 32 bite göre çok çok daha fazla performans verebilir.Uygulama hızlarında 64 bit, 32 bite göre daha performanslı çalışır.Çok yüksek boyutlu videolar veya fotoğraflarla işlem yaparsanız 32 bit sizler için yeterli olmaz.

32 bit işletim sistemi kullandığınız zaman Ram performansının yarısını kaybedersiniz.Mesela 32 bit işletim sistemlerinde Ram olarak en fazla 4 gb kullanabilirsiniz fakat bunun 2gb’si işletim sistemine 2gb’si ise kalan yazılımlara gider.Yani Ram performansının tadını çıkaramazsınız.

64 bit işletim sistemlerinde ise 4gb ve üzeri Ram boyutlarını kullanabilirsiniz.2 TB’a kadar ram desteği bile sağlıyor.Bu yüzden 4gb’den yukarı kullanılan bilgisayarlarda 64 bit işletim sistemi kullanılması önerilir.

Ağır programların çoğunluğuna baktığınız zaman ise hep 64 bit desteklediklerini göreceksiniz.Çünkü ağır programlar fazla Ram isterler.Ram fazla istenilince de mecbur 64 bit işletim sistemi kullanılmak zorundadır.

64 bit işletim sistemi barındıran bilgisayarlar 32 bit işletim sistemi barındıran bilgisayarlara nazaran çok daha hızlı çalışırlar.Program açılış, kapanış süreleri ve bilgisayar açılış kapanış süreleri gibi önem arzeden süreleri en kısa haline getirir.

64 Bit Destekleyen Bilgisayara 32 Bit İşletim Sistemi Yüklenirse Ne Olur ?

Bu başlıkltanda anlayacağınız üzere 64 bit destekleyen bilgisayarlara 32 bit işletim sistemleri kurulabilmektedir.Ama 64 bit destekleyen bir bilgisayara 32 bit işletim sistemi yüklemek çok saçma olur.

Bunun nedeni ise bilgisayarınızdan tam verim alamayacak olmanızdır.Bilgisayarınızın desteklediği biti baz alarak bir windows kurarsanız bilgisayarınız daha hızlı ve performanslı olacaktır.

Eğer 64 bit destekleyen bir cihaza siz 32 bit işletim sistemi kurarsanız, bilgisayarınızın size verebileceği performansı ve hızı kısıtlamış olursunuz.100km/s hızla gitmek yerine 50km/s ile gitmeyi seçmiş gibi olursunuz.

32 Bit Destekleyen Bilgisayara 64 Bit İşletim Sistemi Yüklenirse Ne Olur ?

Burada durarak kendimize şu soruyu sormalıyız, “32 bit destekleyen bilgisayara 64 bit işletim sistemi kurulur mu ?”.Eğer öncelikle bu soruya yanıt aramayı seçerseniz kısa yoldan işinizi halletmiş olursunuz.Çünkü bu soruya cevap “HAYIR” olacaktır.

32 bit destekleyen bir bilgisayara 64 bitlik bir işletim sistemi kuramazsınız.Burada 32 bit desteklemesinden kasıt sadece 32 bit desteklemesidir.Çünkü bütün 64 bit destekleyen bilgisayarlar aynı zamanda 32 biti de desteklemektedirler.

32 Bit Destekleyen Bilgisayarda 64 Bit Destekleyen Program Açılabilir mi ?

Sorunuz direk bu şekildeyse bunun cevabı da “HAYIR” malesef.32 bit bilgisayarlarda kesinlikle 64 bit program çalıştıramazsınız.Ama bunun tam tersini bütün programlarda olmasa da yapabilirsiniz.

64 bit bilgisayarlarda çoğu 32 bit programlar açılmaktadırlar.Hatta 64 bit bilgisayarlarda yüklü olan bazı driverler 32 bittir.Bütün programlar ve driverler olmasada 32 bit programların ve driverlerin büyük bir çoğunluğunu 64 bit bilgisayarda kullanabilirsiniz.

32 Bit Bilgisayarı 64 Bit Yapma

32 bit işetim sistemini 64 bit işletim sistemine çevirmenin tek yolu bilgisayarınıza format atmaktır.Bunun başka bir çıkar yolu yoktur.Format atmayıp sadece yükseltme işlemiyle 64 bite yükseltemezsiniz.

64 bit yapabilmek için 64 bit işletim sistemi indirerek bilgisayarınıza en temizinden bir format atmanız gerekir.Hem bilgisayarınız temizlenmiş olur hemde bilgisayarınızdan tam performans almış olursunuz.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?