Programlar

Microsoft Edge Güncellendi

Bir Zamanlar Explorer, Microsoft Edge’nin Oturduğu Tahttaydı

Ağ ulan explorer kaç kadeh kırdın sarhoş gönlümüzde.İlk bilgisayar aldığımız zaman googleye girdiğimiz ilk tarayıcıydı bir zamanlar.Ama üzerinden çok seneler geçti, o köprünün altından çok sular aktı.

Gitgide tanıyamadığımız bir tarayıcı olmaya başlamıştı.Yanlış hatırlamıyorsam en son Explorer 11 güncellemesiyle çıktı karşımıza.Eskisine göre çok daha sağlam ve oturaklı bir tarayıcı olmuştu.

Seviyorduk babayı ama Chrome’nin yanında da explorer neydi ki ? Chrome kullanıyorduk ama arada çaktırmadan explorere de girerdik.Neyse o baba büyüdü yaşlandı ve artık öldü dostlar.

Görevini çok daha genç, çok daha dinamik çocuğuna bıraktı.Windows 10’da görmeye alışkın olduğumuz Microsoft Edgey’yi soktular hayatımıza.Bambaşka bir tarayıcı yapmıştılar.İlk başta hoşumuza gitmedi değil.

Ama Chrome rahat durur mu oda geliştirdi kendini.Bu yüzden yüreğimiz edgeden yanaydı ama Chrome’yi kullanıyorduk sürekli.En son edgeyi öyle bir tarayıcı yaptılarki ben bile kullanmaya başladım şahsen.

Yeni Microsoft Edge’ye Ne Özellikler Geldi

Öncellikle dikkatimi çeken husus tarayıcı olarak Chrome stilinde tasarlanmış olmasıydı.Ben anlamıyorum bu insanlar sürekli neden tarayıcıları Chrome’ye benzetmeye çalışıyorlar.

Kardeşim tamam Chrome iyi ve güzel bir tarayıcı da kendi özgün fikrini geliştirsene ya.Bu aynı android telefonların ios telefonlara benzetilmesi gibi.Sülük gibi yapıştılar Chrome’ye bırakmıyorlar.

edge bing arama motoru

Edge güzel tarayıcı tamamda çıldırtıyor be adamı.Benzeme konusunun dışında herşey muazzam derecede diyebilirim.Önceki sürümlerine göre artık çok saha stabilize çalışabiliyor.

Sayfa açma hızında yüksek derecede hızlanma gördüm.Microsoft Edge son güncellemeden sonra kullanıcı hakimiyetini arttıracak derecede geliştirilmiş.Tarayıcıyı kendi zevkinize göre tasarlayabiliyorsunuz.

Artık favori ekleme, tema değiştirme gibi bazı ayarları çok daha rahat yapabilmenizi sağlıyor.Artık bazı siteleri koleksiyonunuza ekleyebiliyorsunuz.

Koleksiyon ise sekme gibi düşünülebilir.Ekranın sağ tarafında bir bölme açılıyor ve eklemek istediğiniz siteleri oraya ekleyerek aralarında geçiş sağlayabiliyorsunuz.

microsoft edge koleksiyon

Varsayılan arama motoru olarak yandex açıldı.Normalde bing servisleri kullanılırken bu sene yandexle anlaşmış olmalı ki direk yandex sayfasıyla karşılıyor sizi.

Google Chrome’de bulunan bütün eklentileri Microsoft Edge’ye de yükleyebiliyorsunuz.Bu özellik gerçekten işlerinizi çok kolaylaştırıyor.

Bunların dışında ahım şahım bir değişim göremedim.Dediğim gibi tasarımı bu sefer google Chrome’ye çok yakın derecede tasarlanmış.Bu yüzden Microsoft Edge kullanırken Chrome mi yoksa Edge mi kullandığınızın farkına varamıyorsunuz.

microsoft edge ayarları

Ha unutmadan birde logosu değiştirilmiş.Logosu bize birşey katmayacaktır ama hiç olmazsa görev çubuğunuza estetik katmış olur.Birde sürekli aynı logoya bakıp içimizi karartmamış oluruz.

Microsoft Edge Hakkında Daha Fazla Bilgiye Ulaşmak İçin Tıklayabilirsin.

Microsoft Edge’nin Varsayılan Arama Motorunu Değiştirme

Microsft Edge kullanmaya başladığınızda karşınıza çıkacak ilk sorun muhtemeldirki arama motoru olacaktır.Çünkü yandex veya bing kullanmak sizi sinir edecektir.

Yandex veya bing olan arama motorununu değiştirerek google yapmanın tabiki yöntemi var.Varsayılan arama motorunuzu google yaparak arkanıza yaslanabileceksiniz.

 • Microsoft Edge ekranında sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayın.
 • Açılan sekmede “Ayarlar” butonuna tıklayın.
 • Sol tarafta bulunan “Gizlilik ve Hizmetler” butonuna tıklayın.
 • En aşağıya inerek “Adres Çubuğu” yazısına tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekrandan arama motorunu “GOOGLE” olarak ayarlayın.

Microsoft Edge Arama Motoru Değiştirme Resimli Anlatım

microsoft edge ayarlar sekmesi
 • Microsoft Edgey’i açınca sağ tarafta okla gösterilen üç noktaya tıklayın.
edge ayarlar
 • Açılan sekmede “Ayarlar” butonuna tıklayarak ayarla gidin.
edge arama motoru
 • Çıkan ayarlar menüsünden “Gizlilik ve Hizmetler” yazısına tıklayın ve en aşağı inin.
tarayıcı arama motoru
 • En aşağıya indiğiniz zaman “Adres Çubuğu” diye bir menü gelecek.O menüye tıklayın.
tarayıcı google yapma

Karşınıza gelen ekrandan arama motorunu ne yapmak istiyorsanız seçebilirsiniz.“Google” yazısına tıklayarak varsayılan arama motorunu google olarak ayarlıyoruz.

Microsoft Edge Koyu Tema Nasıl Ayarlanır ?

Microsoft Edge tarayıcısının belkide en güzel özelliklerinden biri de karanlık tema bulunması.Çünkü karanlık tema günümüzde her platformda kullanılmaya başlandı neredeyse.

Karanlık temalara bu kadar alışmışken tarayıcıda da karanlık mod kullanmak istiyor insan haliyle.Hem göz yormuyor hemde güç tüketimini en aza indiriyor.Tasarım olarakta değişik olduğu için insanın göz zevkine hitap ediyor.

Yıllardır alışılagelmiş beyaz ekranlardan kurtulmuş rahatlatıcı ve göz yormayan bir tarayıcıyla yola devam etmek gerçekten içaçıcı bir durum.Ben güncellediğimden bu yana sürekli karanlık tema da kullanıyorum sizlere de tavsiye ederim.

 • Tarayıcıyı açın ve sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayın.
 • Ardından açılan menüde “Ayarlar” butonuna tıklayın.
 • Açılan ayarlar sekmesinde “Görünüm” yazısına tıklayın.
 • Karşınıza gelen ekrandan tarayıcınızı karanlık moda alabilirsiniz.

Microsoft Edge Karanlık Mod Nasıl Açılır Resimli Anlatım

tarayıcı ayarları
 • Okla gösterilen üç noktaya tıklayarak menü açılmasını sağlayın.
tarayıcı menüsü
 • Açılan menüde “Ayarlar” yazısına tıklayarak ayarlara gidin.
microsoft edge karanlık mod
 • Açılan sekmede “Görünüm” butonuna tıklayın.Karşınıza gelen ekrandan istediğiniz modu seçerek kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Nasıl Yapılır Konuları İçin Tıklayabilirsin.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?