Bilgi

Hosting Nedir ?

Hosting nedir ? İnternet sitelerinin dosyalarının bulunduğu bir depolama vardır her zaman.Bütün internet siteleri herhangi bir depolama alanına kurulurlar.İnternet sitesi kurduğunuzda oluşturduğunuz kodlar, yüklediğiniz temalar, yazdığınız yazılar gibi unsurlar bir depolama alanında saklanır.Ve siz onları silene kadar da silinmezler.

Bu depolama alanları bildiğiniz usb belleği gibi küçücük alanlar değildir.Yüzlerce belkide binlerde SSD’den oluşan datalardır.Bu depolama alanlarına hosting adı verilir.Güncel yaşantınızda kulağınıza çokta yabancı gelmeyecek olan hosting, aslında bir depolama birimidir.

hosting

Yabancı bir kelime olan Hosting, “web barındırma alanı” ya da “barındırma alanı” anlamlarına gelmektedir.Durumu biraz daha açacak olursak ; hosting, internet sitenizin bütün dosyalarınızın 365 gün saklanması ve erişime açık tutulması hizmetidir.Bu hizmeti sunan bilgisayarlar ise “server” diye adlandırılır.

Bu serverler oldukça güçlü ve titizlik gösterilen cihazlardır.Elektrik kesintileri yaşamaz ve doğal afetlere karşı korunaklıdırlar.

Hosting Ne İşe Yarar ?

Aslında bunun cevabına yukarı da biraz değinmiştim.İnternet sitenizin resimlerini, yazılarını, dosyalarını barındırmanızı sağlar.İnternet üzerinde sizin siteniz aratıldığında sizin sunucunuza yönlendirilerek sitenizin görüntülenmesi sağlanır.

Hosting Türleri Nelerdir ?

Aslında hosting türleri, kullanıldığı işletim sistemi türüne, sitenizin ihtiyaç duyduğu büyüklüğe ve paylaşım biçimine göre 3 tür hosting hizmeti vardır.

server

Kullanıldığı İşletim Sistemine Göre Hosting Çeşitleri

web hosting

1.Linux Hosting

Linux hosting anlaşıldığı üzere Linux işletim sistemi kullanan serverlerin sunmuş olduğu hosting hizmetidir.PHP, MySQL, Perl ve Cgi kullanılan siteleri barındırmak için tercih edilir.Ayrıca wordpress gibi popüler cms sistemlerinde de bu hosting türü kullanılır.

2.Windows Hosting

Adındanda anlaşılacağı üzere Windows işletim sistemi kullanan serverlerin sunmuş olduğu hosting hizmetidir.ASP kodlamaları kullanılan siteler bu hosting türünde barındırılır.

Paylaşım Türüne Göre Hosting Çeşitleri

1.Dedicated Server

Fiziksel sunucu olarakta adlandırılabilir.Sunucunun tamamen kullanıcıya ait olduğu hosting hizmetidir.Kullanıcı bu sistemde bir internet sitesi barındırabileceği gibi birden fazla internet sitesi de barındırabilmektedir.

2.VDS

Virtual Dedicated Server cümlesinin baş harflerinin kısaltılmasıyla oluşturulmuştur.Türkçe’ye çevirdiğimizde Sanallaştırılmış Fiziksel Sunucu gibi bir anlam çıkmaktadır.Bir fiziksel sunucuyu bazı yazılımlar kullanarak birden fazla fiziksel sunucuya dönüştürülebilmesine olanak sağlayan bir hizmettir.

3.VPS

Virtual Private Server cümlesinin baş harflerinin kısaltılmasıyla oluşturulmuştur.Türkçe’ye çevirdiğimizde ise Sanallaştırılmış Özel Sunucu gibi bir anlam çıkmaktadır ortaya.Fiziksel sunucuları sanallaştırarak birçok fiziksel sunucuya dönüştürülmesidir.

4.Shared Web Hosting

Piyasa da paylaşımılı web sunucu olarak bilinir.Bu sunucularda birden fazla internet sitesi barındırabilirsiniz.CPU ve Ram gibi özellikleri kurulan siteler ortak kullanır.

Diğer Hosting Çeşitleri

1.WordPress Hosting

Wordpress siteleri barındırmak için özenle ve özel hazırlanmış hosting hizmetleridir.

2.Cloud Hosting

Depolama olarak kullanabileceğiniz hizmetlerdir.En güzel tarafı ise arttırılabilir veyahut azaltılabilir olmasıdır.

3.Kurumsal Hosting

Genelde e-posta yoğunluğu olan işletme hesaplarında kullanılabilecek fazla yük kaldırmayan hafif hosting hizmetleridir.Depolama alanları çok fazladır.Diğer hostinglerden farkı e-posta trafiği için farklı teknolojiler kullanılarak oluşturulmuş olmasıdır.

Böylece hosting nedir sorusuna cevap vermiş olduk.Domain nedir öğrenmek isterseniz buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Aklımda kalan bütün soruları gerçekten tek makale de cevaplamışsınız.Bu kadar detaylı anlatanı ilk defa gördüm umarım çok iyi yerlere gelirsin.

  2. Kafama takılan bir nokta var.Linux hostingte wordpress kullanabilirsiniz demişsiniz ama wordpress içinde ayrı bir hosting hizmeti olduğunu söylüyorsunuz.Linux hosting ile wordpress hosting aynı mı yani ?

    1. Olayı tamamen yanlış anlamışsın kardeşim.Wordpress tabanlı bir site barındırmak istiyorsan wordpress hosting hizmetini seçebilirsin.Ama linux hosting‘te de wordpress barındırabilirsiniz.İkisinin arasında ki fark birisinin wordpress’te tam performanslı çalışması.Tam performanslı çalışan hosting hizmeti de wordpress hosting‘tir.

      1. Şimdi durumu çok daha iyi anladım hocam çok sağolun.Wordpress hostingler biraz pahalı o yüzden linuxtan devam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?