BilgisayarNasıl Yapılır

Windows 10 İçin Windows Fotoğraf Görüntüleyici ve Media Player Ekleme

Windows 10’da Fotoğraf Görüntüleyici Var mı ?

Windows 7, Windows 8 gibi işletim sistemleri kullanan kullanıcılar görecekler ki sistem programı olarak Windows Fotoğraf Görüntüleyici kullanılmaktadır.

Windows 7 veya 8 işletim sisteminden Windows 10 işletim sistemine geçtiğiniz zaman Windows Fotoğraf Görüntüleyici kullanılmadığını göreceksiniz.Çünkü Windows 10, fotoğrafları açabilmek adına farklı bir program geliştirmiş ve otomatik olarak varsayılan yapmış.

Varsayılan olarak gelen Resim Görüntüleyici aşırı yavaş çalışmakta.Ben ilk kullandığım zamanlar aşırı derecede rahatsız oluyordum.Normalde Windows 10’da Windows Fotoğraf Görüntüleyici bulunuyor fakat aktif halde değil.

Neden Windows 10 bunu aktif olarak bizlere sunmuyor onu da anlamış değiliz.Çünkü bize zorla kendine has olan Fotoğraflar uygulamasını kullandırtıyor.Madem Windows 10’da Windows Fotoğraf Görüntüleyici mevcut o zaman bizlere sunsana, değil mi ama.

Aslına bunu aktifleştirmek pekte zor değil.Bir iki kod ile bu işlemi halledebiliyorsunuz.Aşağıdaki yönergeleri okuyarak ve yerine getirerek Windows Fotoğraf Görüntüleyici programını aktif hale getirebilirsin.

Daha Fazla Nasıl Yapılır Makalesi Okumak İsterseniz Tıklayabilirsiniz.

1-Windows 10’a Windows Fotoğraf Görüntüleyici Ekleme

Windows Fotoğraf Görüntüleyici etkinleştirme
 • Başlat menüsüne tıklayarak “Not Defteri” yazın ve “Not Defteri” simgesine tıklayın.
Windows Fotoğraf Görüntüleyici kodları
 • Not defterinin içerisine aşağıdaki kodları yazın.Kodların tamamının düzgün kopyalandığından emin olun aksi taktirde işlem olmayacaktır.
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Photo Viewer\Capabilities\FileAssociations]
".tif"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".tiff"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".png"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".bmp"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".jpeg"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".jpg"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".ico"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
Windows Fotoğraf Görüntüleyici reg dosyası
 • Kodları yazdıktan sonra Dosya>Farklı Kaydet butonuna tıklayın.
Windows Fotoğraf Görüntüleyici reg kaydetme
 • Kodları yazmış olduğumuz dosyayı reg dosyasına dönüştürmemiz gerekiyor.Dosyasının adı “viewer.reg” olarak ayarlayın ve masaüstüne kaydedin.
Eğer “Ben kodlarla falan uğraşamam bana direk dosyayı verir misin ?” dersen buraya tıklayarak dosyayı indirebilirsin.
reg yükleme
 • Masaüstünde oluşan “viewer.reg” dosyasına tıklayın ve karşınıza gelen 2 uyarıyada evet diyerek ilerleyin.Bu yaptığımız işlem ile Windows kayıt defterine not defterine yazmış olduğumuz kodları eklemiş oluyoruz.
 • Şuan Windows Fotoğraf Görüntüleyici aktif hale getirildi fakat varsayılan olarak tanımlanmadı.Varsayılan olarak tanımlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

Windows 10’da Windows Fotoğraf Görüntüleyici‘yi Varsayılan Olarak Ayarlama

windows 10 varsayılan uygulama
 • Başlat menüsüne tıklayın ve “Varsayılan Uygulamalar” yazın.Yukarıda seçili olan “Varsayılan Uygulamalar”ı seçin.
windows 10 varsayılan fotoğraf görüntüleyici
 • Fotoğraf Görüntüleyici yazısına tıklayarak “Windows Fotoğraf Görüntüleyici” programını seçin.
 • İşte bu kadar basit.

Bundan sonra açacağınız bütün fotoğraflarda varsayılan fotoğraf görüntüleyici olarak “Windows Fotoğraf Görüntüleyici” seçilecektir.Buda içinizi rahatlatacaktır.

Neden Windows Fotoğraf Görüntüleyici’yi Kullanmalıyım ?

Bu konuda net bir şekilde diyebilirim ki Windows 10’un Fotoğraflar uygulaması vasat derece.Çok yavaş çalışıyor ve saçma sapan bir sürü efekt eklenmiş.Ben sade seven bir insanım.

Bu yüzden hiç Fotoğraflar uygulamasını kullanmak hoşuma gitmedi.Eğer fotoğraflar üzerinde oynama yapmak istiyorsanız Fotoğraflar uygulamasını kullanın derim.Çünkü onda birçok efekt var.

Windows 10’da Media Player Var mı ?

Buna net bir cevap verecek olursak; evet var.Windows 10, Media Pleyer ile birlikte gelmektedir.Fakat windows 10’da varsayılan olarak başka bir program tanımlıdır.Windows 10 için tasarlanmış bir Video Oynatıcısıyla birlikte karşımıza çıkıyor.

Yalnız bu programda aşırı yavaş olması nedeniyle insanlar bunu pek tercih etmiyor.Kullananlar ise Media Player’in olduğundan habersiz oldukları için kullanıyorlar.Kısacası şuan için Windows 10 işletim sisteminde klasik Media Player mevcut.Biz sadece Media Player’i Varsayılan olarak ayarlayacağız.

2-Windows 10’da Media Playeri Ekleme

Aslında bunu yapmak çok basittir sadece varsayılan uygulamalardan değiştirmeniz yetecektir.Şimdi anlatıma geçelim.

windows 10 varsayılan uygulamaları değiştirme
 • Başlat menüsüne tıklayın ve “Varsayılan Uygulamalar” yazın.Ardından karşınıza çıkan Varsayılan Uygulamalar hizmetine tıklayın.
windows media player
 • Varsayılan uygulamalara girdiğiniz zaman “Video” başlığı altında “Fotoğraflar” olduğunu göreceksiniz.O fotoğraflar simgesine tıklayın ve Windows Media Player‘i Seçin.

Artık bundan sonra herangi bir videoyu açtığınız zaman otomatik olarak Windows Media Player ile açılacak.Bu adımların haricinde herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.Başımızın tacı olan Media Player ile yolunuza devam edebilirsiniz.

Neden Windows Media Player’i Kullanmalıyım ?

Windows 10 ile gelen programlar nedense aşırı yavaş çalışmaktadırlar.Özellikleri çok daha fazla ama ne yazık ki insan sabrı buna dayanmıyor.Bir resim gereğinden fazla sürede açılınca insan deli oluyor.

Bu yüzden Windows 7’de stabil ve hızlı çalışan uygulamaları Windows 10’da çalıştırmak çok mantıklı geldi bana açıkçası.Hızlı ve sade olmaları gerçekten güzel.Bu yüzden sizlere de kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Hem böylelikle Windows 10 için yabancılık çekmezsiniz.Kısaca Windows Media Player çok daha hızlı ve sade, kullanmanızı şiddetle öneriyorum.

Aslında yukarıdaki işlemleri yapmak çok basitmiş değil mi ? Bugün sizler için Windows 10’da hayatınızı kolaylaştıracak alışılagelmiş programları tekrar kullanmanıza olanak sağladık.Daha fazla böyle eğitim içeriğinin gelmesini istiyorsanız yorum yapmayı ihmâl etmeyin dostlar.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?