Bilgi

İş Yerinde Kısa Sürede Başarı Göstermenizi Sağlayacak İpuçları

Çalışmadan cebinize sıcak birşeylerin girmesini istemek biraz saçma olur bu yüzden insanlar dişini tırnağına katarak başarı kazanmak için çalışırlar.Aldığınız maaşı yükseltmek için elinizden geleni yaparsınız.Patronunuz ise size zam yapmamak konusunda kararlıdır.

Eğer patronunuz bu konuda kararlıysa sizde maaş konusunda kararlı olmalısınız.Öncelikle “patronunuz size neden fazla maaş versin ?” cevap aramaya çalışın ardından altta vereceğim bizzat uygulayıp tecrübe edindiğim konulardan bahsedeceğim.

Diğer Bilgilere Erişmek İçin Tıklayın

1-Erken Yatın

Uzmanlar televizyonlarda internetlerde bas bas bağırıyorlar erken yatın diye.Bunun nedenini hiç düşündünüz mü ? Bunun nedeni geç yattığınızda beyninizin yeteri kadar dinlenmeyeceğidir.

Güne yorgun bir beyinle başlamayı hiçkimse istemez.Yorgun bir beyinle öğrenim çok zordur.İş yerinde çalışırken dikkatiniz sürekli dağılır, konulara odaklanma sorunu yaşarsınız.Anlatılanları anlamazsınız.Ne yaptığınızın farkına bile varamadığınız zamanlar dahi olabilir.

Uyku uyumak bedeninizi ve beyninizi dinlendirir ama tabiki bunu doğru yaparsanız işe yarar.Geç yatıp erken kalkmak beyninizin dinlenmesi için yeterli olmayacaktır.Daha beyin dinlenemeden ertesi güne başlamış olacaktır.Buda söylenilenleri anlamama ve ne yapacağını şaşırma gibi sorunlara neden olur.

İlk zamanlarda erken yatmaya çalışmak zor olabilir.Bu konuda kendinizi zorlayın, erken yatmaya çalışın.Bir müddet sonra zaten erken saatlerde uykunuz gelmeye başlayacaktır.Uyuyacağınız zamanı kalkacağınız saate göre ayarlayabilirsiniz.Kalkma saatinden 8 saat önce uyuyabilirsiniz.

Böylelikle muhteşem bir uyku geçirip ertesi gün zinde olabilirsiniz.Bunu denediğinizde iş yerindeki birçok işlemi çok daha hızlı öğrendiğinizin farkına varacaksınız.

2-Erken Kalkın

Bir kaç kişi “ya zaten erken kalkmadan işe nasıl gidebilirim ?” diye yargılayacaktır.Burada erkenden kalkmaktan kasıt işe gideceğiniz saatlere çok yakın zamanda kalkmayın.Mesela saat 9 da işe gideceğinizi varsayarsak 8:30 gibi zaman dilimlerinde kalkmayın.En az 2 saat erken yani 7 de kalkın.

erken kalkmak

İş saatinden çok daha önce kalkmak beyninizin güne alışmaya başlamasını sağlar.Geç kalktığınız da dikkatiniz dağınık olacaktır.Deneyerek bunu görebilirsiniz.Erken kalkın ve mümkünse iş yerinize erken giderek işinizle alakalı birkaç şey okuyun.

Sabah zihninizin en açık olduğu zaman dilimidir.Sabahları işinizle alakalı birşey okuduğunuz da akşam saatlerine göre çok daha fazla şey öğreneceksiniz.Sabah kalktığınızda beyniniz “bana birşey öğret” diye yalvarır adeta.Çünkü beyin yattınız süre zarfında dinlenmiş ve herşeyi öğrenmeye açık hale gelmiştir.

Uyandıktan sonra gün sonuna kadar beyin öğrenmekten yorulmuş olacak ve bazı şeyleri akılda tutamayacaktır.Eğer öğrenebileceğiniz birşeyler varsa bunu sabah kalktığınız da dinlenmiş beyin ile yapınız.

Eğitim sistemimizin de sabah başlaması bundan kaynaklanır.Daha beyine henüz birşey girmemişken öğretmeye başlarlar.Çünkü beyninizde en kalıcı bilgi sabah öğrenilen bilgidir.

3-Telefonunuzla Aranıza Mesafe Koyun

Başarısızlığınızın en temelinde telefon yatıyor olabilir.Telefonlar sizleri yapacağınız işlerden alıkoymaya veya geciktirmeye neden olabilir.Mesai saatleri arasında telefon kullanmamanızı öneriyorum.

telefon alışkanlığı başarı

İş yaparken aklınız sürekli telefonunuza gidecektir.“Acaba biri mesaj attı mı , acaba biri aradı mı?” gibi düşüncelere dalmanıza neden olur.Bu konuda rahat olun.Mesaj atıldıysa akşamda cevap verebilirsiniz.Sizi aradılarsa akşamda geri dönüş yapabilirsiniz.Bu kadar basit.Çalışma performansınızı telefonun etkilemesine izin vermeyin.

Sıkıldığınız da dahi telefonu elinize almayın.Telefonu elinize alırsanız sizi sürükleyecek ve planladığınız işi geç yapmanıza neden olacaktır.Performansınızı bu denli etkilediği için telefonunuzdan mesai saatleri içerisinde uzak durmanızı tavsiye ederim.

4-Azimli Olun

İşinizi çok daha iyi yapmak istiyorsanız azimli ve hırslı olun.Bu iki kelime hayatınızı değiştirmeye yetecektir eğer doğru bir şekilde eyleme dökerseniz.Azimli olmak her işi adabıyla, hakkını vererek yapmanızı sağlar.Belkide yıllardır başaramadığınız şeyi günler içinde başarabilirsiniz.

Her zaman “herkes yapıyor ben niye yapamayayım ki ?” düşüncesiyle ilerleyin.Nihayetinde herkes herşeyi anasının karnından doğarken öğrenmiyor.Onlarda zamanında çalıştılar ve onlarda zamanında hiçbirşey bilmiyorlardı.

Bu şekilde doğru bir hırs yaparsanız önünüze gelen bütün engelleri aşabilirsiniz.Başarının temelinde hır ve azim yatmaktadır.Bunları doğru kullanarak iş yerinde en başarılı kişinin siz olmasını sağlayabilirsiniz.

5-Ümitsizliğe Kapılmayın

Eğer bir işi yaparken “ben bu işi başaramam” derseniz kesinlikle o işi başaramazsınız.Çünkü siz baştan onu başaramayacağınıza inandırmışsınız kendinizi.Başarmanın yarısı inanmaktır diye çok güzel bir söz vardır.İnanmadığınız sürece hiçbir şeyi başaramazsınız.

İlk işinizi başaramadığınızda kendinizde eziklik hissini görebilirsiniz.Eziklik hissi ise diğer işlerinizde de başarısız olmanıza neden olur.Eziklik ümitsizliği, ümitsizlikte ezikliği tetikler.Bu iki hususta titiz olmanız sizi daha başarılı yapabilir.

Eğer kendinize inanır ve herhangi bir işi başarırsanız diğer işleride başarabilirsiniz.Çünkü kendinizde bir özgüven oluşturmuş olacaksınız.

6-Kimsenin Sözünü Takmayın

Çalışırken rakiplerinizin sözünü dikkate almayın.Rakipleriniz sizi daraltmak isteyecektir.Azimli olduğunuzu rakipleriniz görünce sizi kandırmaya ve bunaltmaya çalışacaklar.Nedeni ise sizin onu geçeceğinizi düşünmesidir.

Eğer bunu rakiplerinize hissettirebildiyseniz zaten bazı şeyleri başarmışsınızdır demektir.Siz başardıkça rakipleriniz bunalıma girerek gerileyecektir.Size de çalıştığınız yerde en iyi olma fırsatı doğacaktır.

7-Çalıştığınız Yeri Kendinizin Yeriymiş Gibi Görün

İş yerine zaman geçirmek veya eğlenmek adına gitmeyin.Eğer en iyi olmak ve daha fazla para kazanmak istiyorsanız çalıştığınız yeri kendi iş yerinizmiş gibi görerek muamele edin.Bu sizi her zaman bir adım öne taşıyacaktır.

İnsan herzaman kendi sahip olduklarına daha fazla titizlik gösterir.Çalıştığınız yeri sahiplenmeniz işinizi layıkıyla yapmanıza yardımcı olacaktır.Yaptığınız işleri tam yapmaya başlayacaksınız.

8-Yapacağınız İşi Ya Tam Yapın Ya da Hiç Yapmayın

Yapacağınız işleri yarım yamalak yapıp bırakmayın.Bu patronu çileden çıkarmaya fazlasıyla yetecektir.Başarmak bu değildir.İşinizi her zaman düzenli ve titiz bir şekilde halledin.

Kısa süre içerisinde işinizi doğru yapmanız insanların dikkatini çekecektir.Yaptığınız iş arkasında durabildiğiniz iş olsun.Kendinizin emin bir şekilde çalışın.Diğerlerinin yaptıkları hataları araştırarak siz o hataları yapmamaya özen gösterin.

9-Beyninizi Dinlendirerek Çalışın

Beynin dinlenmesinin en başta ne kadar önemli olduğunu söylemiştik.İş esnasında kendinize kısa kısa molalar verin.Mola yapmadan çalışmak hem beynizi yoracak hemde işten soğumanıza neden olacaktır.

beyin dinlendirmek

Mola vermeden çalışırsanız bir müddet sonra yorgunluk çekecek ve işten sıkılacaksınız.Bunlara sebebiyet vermemek adına saatte bir 15 dakikalık aralar verin.Hem işten soğumamış olacaksınız, hemde molanızı eğlenmek için değerlendirebileceksiniz.

10-Zam İsteyin

Eveeet ve geldik zurnanın zart dediği yere.Alınan zam size ilaç gibi gelecektir.Eğer siz zam istemezseniz kesinlikle kimse size zam yapmaz.Zam istediğinizi dile getirin.Eğer isteğiniz kabul eder ve maaşınıza zam yapılırsa çalışma performansınızın nasıl arttığına kendiniz şahit olacaksınız.

Para insanın gözünü açar.Nihayetinde para kazanmak için çalışıyorsunuz.Zam alınca daha çok çalışıp daha fazla kazanmak isteyeceksiniz.Para bir kere tatlı geldimi sizine devamınız gelir.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?