Nasıl Yapılır

Telefonda Karşı Tarafa Ses Gitmiyor Ne Yapmalıyım ? – Mikrofon Çalışmıyor

Telefonla Konuşurken Karşı Tarafa Ses Gitmiyor

Telefondan karşı tarafa ses gitmiyorsa bu problemi çok basit veya zor bir şekilde giderebilmeniz mümkündür.Karşı tarafa sesin gitmemesi demek telefonunuzun mikrofonunda sorun olduğu anlamına gelir.Ama bunu sadece donanımsal düşünmek doğru olmayabilir.

Çünkü bazı çok basit fiziksel nedenlerden de karşı tarafa ses gitmeyebilir.Şuan için bu problemin giderilmesinde 2 temel seçenek vardır.Bu seçeneklerden başka bir seçenek olmamakla birlikte aşağıdaki maddeleri denedikten sonra bunların çözümünün bulmuş olacaksınız.

Daha Fazla Nasıl Yapılır Makalesi İstiyorsanız Tıklayabilirsiniz.

1-Telefonunuzun Mikrofon Kısmını Temizleyin

Size çok basit gelebilir bu durum.Karşıya hiç ses gitmiyor muhtemelen mikrofonda problem vardır diyebilirsiniz ama malesef her zaman öyle olmuyor.Karşı tarafa hiç ses gitmeyen telefonlarla çok karşılaştım.

Günlük yaşantımızın her alanında kullandığımız telefonlar her türlü toza maruz kalıyor.Bu durum ise telefonunun bazı aksamlarının çalışmasını etkileyebiliyor.Karşı tarafa ses gitmiyorsa bunun nedeni mikrofonunuzun tozlanmış olması olabilir.

Bilgilendirmek İçin Buradayım

İyi bir mikrofon temizliği sizi bu dertten kurtarmaya yetebilir.Telefonunuzun mikrofon filtresine baktığınız zaman temiz olarak görebilirsiniz ama bu demek olmuyor ki mikrofon filtresi temiz.

Temiz olarak gördüğünüz mikrofon filtrelerinde gözle gözükmeyecek şekilde tozlar bulunabiliyor.Mesela geçenlerde bir müşterim geldi telefonumdan karşı tarafa hiç ses gitmiyor dedi.

Bende işi donanıma dökmeden ilk başta fiziksel bir müdahale edeyim dedim.Sonuç çok başarılıydı.Mikrofon kısmını tertemiz yaptım.Ses artık karşı tarafa çok net gidiyordu.

Telefon Mikrofonu Nasıl Temizlenir ?

Telefon temizliği için gerekli olan malzemeler;
Diş Fırçası
Pamuk
Dezenfektan veya Kolonya

  • Öncelikle pamuğa biraz dezenfektan sıkın.(Eğer dezenfektanınız yoksa alternatif olarak kolonya kullanabilirsiniz.)
  • Dezenfektanlı pamukla telefonunuzun mikrofon kısmını nemlendirin.
  • Diş fırcasını alarak telefonunuzun mikrofon kısmını temizleyin.

Dış fırçasını kullanmamızdaki amaç; telefon mikrofonunun ızgarasının içerisine girebilecek kadar ince teli olmasıdır.Izgarayı tam temizlediğinizden emin olduktan sonra telefonunuzu test edebilirsiniz.

Eğer dış temizlik etkili olmadıysa iç temizlikte yapabilirsiniz ama dış temizlik kadar kolay olmayabilir.Telefonunuzun içini açabilecek derecede bilginiz varsa mikrofonunuzu birde içten temizlemeyi denemelisiniz.

2-Mikrofon Değiştirmek

Mikrofon temizliğini yaptığınız zaman her hangi bir düzelme göremediyseniz artık tek çareniz mikrofonunuzu değiştirmek olabilir.Mikrofon değiştirilirken orjinal parçaların kullanılmasına özen gösterin.

Piyasada çok fazla yan sanayi ürün bulunmaktadır.Yan sanayi ürünler çok iyi performans göstermez ve erken bozulurlar.Paraya kıyarak orjinal parçalar kullanın derim.

telefon mikrofonu değiştirme

Yan sanayi mikrofonlarda cızırtı, erken bozulma problemleri çıkmaktadır.Eğer kendiniz değiştirebiliyorsanız kendiniz değiştirin.Çünkü telefon tamircilerine bu zamanda güvenilmiyor.Orijnal parça taktıklarını söylerler ama yan sanayi takabilirler.Bunların üzerine de sizden tonlarca para alırlar.

Orjinal bir parça temin ederek kendi mikrofonunuzu kendiniz değiştirebilirsiniz.Eğer telefonunuzu açmaya korkuyorsanız youtube de mikrofon değiştirme videolarını izleyerek güven kazanabilirsiniz.

Aksi taktirde herhangi bir telefoncuya taktırırsanız parçaların orjinal olmama olasılığı olabilir ve işçilik parasıda aldıkları için pahalıya patlıyabilir.Ama mikrofon değişimini temizlikten sonra deneyin.

Temizlik derdinize büyük bir olasılıkla derman olacaktır.Eğer derman olmadıysa mikrofon değişimine başvurun.

Telefon Mikrofonu Neden Bozulur ?

Aslında birçok mikrofon bozulmuş olarak nitelendirilir ama tozlanmasından dolayıda tam performans gösteremiyor olabilir.Bozulan mikrofonların çoğunluğu sıvı teması gördüğü için bozulur.

Sıvı teması dediysem direk suya düşmesi anlamında değil.Fazla nemden de telefon mikrofonları zarar görebilir.Zaten buna engel olmakta söz konudu değildir.Bazı yere düşürme durumlarında ise flexler zarar görmüş olabilir.

Mikrofon problemlerinin neredeyse %60 kullanıcı kaynaklı değildir.Nem kapma, sıvı görme gibi durumlardan kaynaklanabilir.Bu durumda yapılacak ilk şey temizlik eğer işe yaramadıysa da değişimdir.Yukarıdaki adımları uygulayarak “mikrofondan ses gitmiyor” sorununu çözebilirsiniz.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?