Bilgi

Youtube Kanalınızda Abone Arttırmak İçin Yapmanız Gerekenler 2020

Youtube Kanalı Para Kazandırır mı ?

Herkesin youtube kanalı açmakta tek amaçladıkları şeyin para kazanmak ve tanınmak olduğunu düşündüğüm için konuya bu şekilde giriş yapmak istiyorum.Youtube de onlarca insan var ve neden böyle boş boş video çekmekle uğraşsınlar ki üstelik dev prodüksiyonlar hazırlayarak ?

Tabiki bunların en temelinde para kazanmak var.Youtube’de eğer iyi yerlere gelebilirseniz youtube sizlere ekmek yedirecektir.Youtube’den hemen para kazanayım diye iş yapmaya başlarsanız muhtemelen başarısız olacaksınız.

youtube para kazanma

Youtube, çok sabır ve emek isteyen bir platformdur.Biranda büyümeniz neredeyse imkansızdır.Günümüzde en salakça çekilmiş olan videolar bir anda patlıyor nedense.Bu platform biraz saçma geliyor bana.

Yıllardır uğraşıp emek veren insanlar hep arka planda, salakça bir video çeken insanlar hep ön planda.Youtube’de çok başarılı olursanız cebiniz her zaman sıcacık olur.Ama tabiki youtube kanalı aç ve hemen kazanmaya başla gibi birşey söz konusu değil.Bu konuda youtube’nin de para kazanmanız için belirlediği şartlar var.

Youtube Para Kazanma Şartları Nelerdir ?

Buraya youtube‘nin politikalarının hepsini yazmaya çalışsam belkide bir aya bile bitiremem.Ama en kapsamlı ve para kazanma konusuna hükmeden belli başlı şartlarından bahsedeceğim.

Yukarıda dediğim gibi direk youtube’ye girerek para kazanamıyorsunuz.Youtube, dur yolcu para kazanmak o kadar kolay değil önce şu adımları atlada görelim ense tıraşını diyor.

Youtube kanalı açtığınız zaman para kazanmaya başlayabilmeniz için yani youtube para kazanmayı aktifleştirme yapabilmeniz için 12 ayda 4.000 saat gibi yüksek bir izlenmeniz olması gerekiyor.Bunun yanında 1000 ve üzeri aboneniz olması gerekiyor.

Normalde youtube şartları böyle değildi.Geçtiğimiz yıllarda baktılar ki herkes youtube kanalı açmış para kazanmaya çalışıyor hemen politikaları zorlaştırarak bunlara bir dur dediler.

Şartlara baktığınız zaman 4.000 saat meselesi insanı korkutuyor.Doğru, korkmanız gereken bir rakam.Çünkü ne hayallerle giriştiğiniz youtube kanalınıza 2 sene çaba harcayıp ardından veda edebilirsiniz.

Aslında 4.000 saat dile çok kolay geliyor.Ama çok çabalayıp hep o izlenme aralığını geçemeyen çok sayıda insan gördüm.Bu yüzden youtube kanalı açmadan önce çok iyi düşünün.

Çünkü ne hayallerle başladığınız bu yolda kendinizi hâyal kırıklığına uğratabilirsiniz.Yani youtube bu bağlamda aslında izlenebilecek kapasitede olan insanları tercih ediyor diyebiliriz.

Hangi İçerikler Daha Çok Kazandırıyor ?

Youtube platformu çok geniş kapsamlı bir platformdur.Vlog, eğlence, eğitim, komedi gibi birçok kategoriye sahip videolar yükleyebiliyorsunuz.Ama her kategori sizlere aynı geliri sağlamamaktadır.

Eğer youtube’de para kazanma yolunda ilerleyecekseniz kategorinizi iyi seçmeniz gerekmektedir.Youtube, hangi kategori daha az yapılmışsa o kategoriye daha fazla para vermektedir.

Çünkü çok yapılan kategoriler nasıl olsa yapılacak.Bir platformu herkes eğlenmek için kullanmayabilir.Youtube de bunu düşünerek olacak ki hangi kategori daha az kullanılmışsa o kategoriye daha fazla değer biçmektedir.

Bugün youtube sitesine girdiğiniz zaman göreceksiniz ki eğitim videoları diğer videolara nazaran çok daha az mevcut.Eğlence kategorisiyle kıyasladığımız zaman kesin ve net bir şekilde eğlence kategorisinde çok çok daha fazla video olduğunu görebilmekteyiz.

Youtube bu durumda devreye girerek eğitim içerikli videolarda üretilsin diye eğitim kategorine daha fazla para vermektedir.Ama durum böyle diye direk gidip eğitim videosu kanalı açmak pek doğru olmaz.

Eğlence videolarınız belki kat kat daha fazla izlenerek eğitim videolarından kazandığınız paranın 2-3 katını kazandıracak.Bunu bilemeyiz.Hangi işte kendinizi başarılı olarak görüyorsanız ona göre kategori seçmeniz gerektiği kanaatindeyim.

Sırf para için iyi olmadığınız bir kategoriyi seçerseniz muhtemelen tökezleyeceksinizdir.Youtube kanalı açmadan önce youtube de az olan içerik tarzlarını benimseyerek başlamanız kanalınız açısından çok daha iyi olacaktır.

Youtube de ne kadar sizin kanalınızın alternatifi olursa o kadar zor yükselişe geçersiniz.Kategori konusunun hassas bir konu olduğu bilincinde olarak kanal açmalısınız.

Youtube Abone Arttırmak İçin Yapmanız Gerekenler

Youtube kanalı açtığınız zaman kanalınız için en kötü şeyi yani illegal yollarla abone arttırma işlemini kesinlikle yapmayın.Bu kanalınıza yapacağınız en büyük zararlardan biri olur.

1-Kaliteli Videolar Üretin

Kalite her insanın isteyeceği şeydir.İnsanlar video izlerken her zaman daha iyi görüntü ve daha iyi ses isterler.Çünkü izlerken haz alabilecekleri videoları tercih ederler.

Kalite konusunu ikiye ayırmak daha doğru olur.Kalite denilince içerik kalitesi ve video kalitesi ayırmamız gerekir.

kaliteli video çekmek

1-Video Kalitesi

Bir videoda bir insanın suratının bulanık olması izleyeni çileden çıkarmak için yeterlidir.Ayrıyeten diğer youtube kanallarıyla sizi kıyaslamaya başlarlar.”Diğer kanal daha güzel, bu kalitesiz video çekiyor, kanalına önem vermiyor” diye yargılayarak sizi bir kenara atabilirler.

Sizin amacınız hep diğer kanalların kalitesinden üstün olmaya çalışmak olmalı.En kaliteli videoları sizin çekmeniz gerekmektedir.Göz zevklerine hitap edecek HD videolar hazırlamalısınız.

2-İçerik Kalitesi

İzleyiciler artık hep aynı içerikleri görmekten bezmiş durumdalar.İnsanın doğası gereği yeni şeyler istemektedirler.Sizde nabıza göre şerbet uygulayarak hiç yapılmamış, insanları izlerken değerli hissettiren videolar hazırlamalısınız.

Arka plan, konuşma, ışıklandırma gibi unsurlara incelik göstererek dikkat etmelisiniz.İyi bir youtuber olmak için kendinizi izleyicilerin yerine koyabilirsiniz.”Bir youtuber ne yapsa ben onu izlerim ?” düşüncesiyle hareket ederseniz inanın çok daha sağlıklı kararlar alacaksınız.

Kaliteden ödün veren insanlar yok mu ? tabikide var.Kalitesiz içerikler de izleniyor ama kitleyi erken yakalayabilmeniz için kaliteden ödün vermemelisiniz.Kanalınıza verdiğiniz değeri insanlar kaliteyle ölçmektedirler.

2-Özgün İçerik Üretin

“Ya bunu her yerde görüyorum yeter artık zaten özgün içerik üretiyorum.” diyebilirsiniz.Evet öyle de olabilirsiniz.Ama youtube’ye ilk kez girecekseniz bu maddeyi çok fazla dikkate almanız gerekir.

Özgün içerikten kasıt kimsenin yapmadığını yapmak anlamındadır.Siz eğer kimsenin yapmadığını yaparsanız kısa zamanda izleyicilerin dikkatini çekeceksiniz.Çünkü insan daha önce görmedikleri şeyler yapılınca meraklanırlar.

özgün içerik üretmek

Belki de çoğu insanın şuana kadar istediği bir içeriği çekecekseniz.Belki insanlar çok fazla araştırmasına rağmen senin yapacağın videoyu internette bulamamışlardır.Kendini bu durumun içerisine katarak düşün, sence de muazzam olmaz mıydı ?

Youtube kanalı açarım iki içerik çalarım yükselirim diye düşünüyorsan gel bu sevdadan vazgeç.Yarın birgün hayal kırıklığına uğrayıp özgüvenini kaybetmene neden olabilirsin.

3-Hiç Kimsenin Dediğine Kulak Asmayın

Burada hiçkimse demek istemezdim ama başka türlü aklınıza oturacağını sanmıyorum.Elbette kulak asacağınız insanlar olacak.Sizi seven, sizi sayan ve sizin gelişmenizi isteyen kişiler olacaktır.

Buradaki kasıt sizi yargılayan ve sizin çektiğiniz videolara “bunu nasıl çekiyorsun” diyerek alaycı bir şekilde yaklaşan insanlara kulak asmamaktır.Çünkü onlar hep sizi kıskanırlar.

Onların yapamadığını siz yapıyorsunuz diye sizin hevesinizi kırmaya çalışırlar.Ünlü olup sosyal medya da izlenmeye başlayınca yanınızda bir videoya girmek için köpek gibi yalvarırlar.

Sizin hatalarınızı suratınıza karşı söyleyenlere sinirlenmeyin.Sizin farketmediğiniz hataların suratınıza söylenmesi kanalınız için çok daha sağlıklı olacaktır.

Hatalarınızı söyleyen şahısla binlerce kişi aynı fikirde olabilir.Size hatalarınızı söyleyen insan sizin gelişmeniz için bilmeden bir adım atmış olan insandır.O hatalar size karşı söylenmeseydi belki de siz aynı hataları tekrar tekrar uygulayarak onun gibi düşünen insanları kaybetmiş olacaktınız.

4-Düzenli Video Yükleyin

Belkide en önemli unsur düzenli video yüklemedir.Kendinize uygun bir gün ve saat belirleyin.Paylaşımlarınızı belirlediğiniz saat ve güne göre yayınlayın.Düzenli bir paylaşım olduğu için aboneleriniz hep o günde ve saatte kanalınıza uğrayacaktır.

Eğer farklı günlerde video yayınlarsanız, izleyiciler ne zaman video paylaştığınızı anlayamayacak ve kanalınıza düzensiz bir şekilde girip çıkacaktır.Girince yeni video göremediği içinde belkide sizi takip etmeyi bırakacaktır.

zamanlı video yüklemek

Gün ve saatlerinizi de insanların boş vakitlerini göz önünde bulundurarak belirleyin.Mesela Cuma günü saat 18.00 gibi zaman zarfı seçin.Burada Cuma günü dememde ki amaç ertesi günün tatil olmasıdır.Saati 18.00 olarak seçmemdeki amaç ise çoğunluğun işten o saatte çıkmasıdır.

Böyle uygun gün ve saatleri belirleyerek düzenli bir şekilde video yüklerseniz kısa zaman içerisinde hem abone kasmış olacak hemde kanalınızı büyütmüş olacaksınız.

5-Sosyal Medya Platformlarını Kullanın

Hesabınızın küçük olması videonuza izleyici çekmenize engel olmaz.Her youtube’ye yeni başlayan bu maddeyi arka plana atmaktadır.Paylaşıp beğeni alamayınca hemen paylaşmayı bırkıyorsunuz.

Sosyal medya da videolarınızı paylaştığınız zaman elbet bir kişi merak edip yüklemiş olduğunuz videoya bakacaktır.İnsan oğlu meraklı bir yaratıktır.Paylaşıyorum beğeni almıyor diye paylaşmamazlık yapmayın.

Bir kişi paylaştığınız videoyu izler gider arkadaşlarına da izlettirir, bunu bilemezsiniz.Bu yüzden sosyal medyanın gücünü kullanın.Ne kadar küçük bir kitleye sahip olsanız da youtube videolarınızı instagram, twitter, facebook, tumblr gibi sosyal platformlarda paylaşın.

6-Üşengeç Olmayın

Günümüzün en çok bizi etkilediği maddeye geldik.İnsan üşengeç olduğu zaman hiçbir şeyi başaramaz.Azim ve çalışma aşkı olmadan bu işi yapamazsınız.

Eğer birşeyler başarmak istiyorsanız üşengeç olmamanız gerekmektedir.Yorgunum, uykum var, çok işim var gibi bahaneleri bir kenara bırakıp emin adımlarla ilerlemelisiniz.

Zaten bu uğraşlarınızı insanlar görükleri zaman “Bu gerçekten kanalına emek harcıyor.” diyerek sizi yalnız bırakmayacaklardır.Kendinize bahane üretmekten vazgeçin ve bir işi yapıyorsanız sağlam ve emin adımlarla ilerleyerek yapın.

7-İşinizi Ertelemeyin

Bugünün işini yarına bırakma.

Anonim

Ne güzel demiş değil mi atalarımız ? İşinizi ertelerseniz youtube de sizi erteler.Siz youtube’ye bir gün video atıp iki gün atmamazlık yapmayın.Yarının videosunu haftaya atarım düşüncesinde olmayın.

Böyle yaparak abonelerinizi kaybetmekten başka bir şey yapmış olmazsınız.Düzenli bir şekilde videolarınızı yükleyin demiştik.Bu düzene abonelerinizi alıştırdıktan sonra zaman kavramını iyi yönde kullanamazsanız her şet bitmiş demektir.

Yapacağınız işleri yerinde ve zamanında yapmak için kodlayın kendinizi.Unutmayın hiçbir zafere çiçekli yoldan gidilmez.

8-Sırf Video Paylaşmak İçin Paylaşmayın

Yine yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de sırf video paylaşmış olmak için paylaşım yapmış olmaktır.Çünkü yukarıda bahsetmiş olduğum içerik kalitesi maddesine ters düşen bir unsurdur.

Kanal dolu gözüksün, düzenli video yüklemiş olayım diye video yüklemek izleyici kitlenizi sizden soğutacaktır.Emek verilmediğiniz görülünce izleyiciler videolarınızı izlememeye başlar.Buda aslında doğru olacağınızı düşündüğünüz yanlış olan tavırları sergilemenize neden olur.

Eğer youtube de abone arttırmak istiyorsanız birinci kuralınız dolu dolu özgün içerikli emek gösterilmiş videolar olması şarttır.Aksi taktirde uğraşmaz ve bir kenara bırakarak iş yaparsanız bir müddet sonra hevesinizin kırılmasına neden olursunuz.

Hevesinizin kırılması demek youtube’yi akıldan silin demek oluyor.Videoları aşkla, insanları eğlendirmek amaçlı yaparsanız abone sayılarınızdaki artışları çok rahat bir şekilde görebileceksiniz.

9-İlgi Çekici Ve Doğru Başlıklar Kullanın

İlgi çekici ve merak uyandırıcı başlıklak her zaman için işe yarayacaktır.Youtube kanalınıza girince akılda olmasa bile oluşturduğunuz başlıktan meraklanıp videoyu izleyebilmeli kitleniz.

Başlıklarınızı oluştururken yalan ve yanlış kelimeler kullanmayın.Böyle yaparak hem izleyicinin hakkına girmiş olur hemde izleyicideki güveninizi azaltırsınız.

kanal başlığı eklemek

Başlık hazırlarken insanların aratabileceği kelimelerden başlık oluşturmalısınız.Google de dahi arama yapıldığında videonuz üst kısımlarda çıksın istiyorsanız insanların arayabileceği kelimelerden başlık oluşturmalısınız.

Bu aslında çok iyi bir tekniktir.Videolarınızın içeriğini direk başlığa dökmeyin.Videonun içerisinde ne olduğunu düşündürecek başlıklar koyarak kitle çekmeye çalışın.

10-Kanal Açıklaması Ekleyin

Kanal kurduğunuz zaman ilk yapmanız gerekenlerden birisi de kanal açıklaması eklemek olacaktır.Kanal açıklaması eklerkende yine açıklamaya dikkat ederek yazı yazmanız gerekir.

Kanalınızda baz aldığınız konuların anahtar kelimelerini belirleyerek kanal açıklaması yazın.Yazınız ne çok uzun ne de çok kısa olmalı.İzleyici kitlesi hemen okuyarak kanalınızın asıl amacını anlamalı.

youtube kanal açıklaması

Youtube de yapılan arama ekranlarında kanal açıklamanızın görüntülendiğini görmüşsünüzdür.Bu yüzden kanal açıklamalarında da izleyicinin arayabileceği kelimeleri barındırmanız gerekmektedir.

11-Video Açıklaması Ekleyin

Video açıklamasını eklemekte bir nevi merak uyandırmak amaçlıdır.Bazı izleyici kitlesi videoları izlemeden hemen önce açıklamasını okurlar.Açıklama yazarken yine video içeriğinin tamamından bahsetmeyin.

youtube video açıklaması

Kişinin okuyunca meraklanacağı ve ilgisini çekeceği açıklamalar yazın.Açıklamalarda da anahtar kelimeleri kullanmak çok önemlidir.Anahtar kelimeyle doldurmak sizler için en iyisi olacaktır.

12-Thumbnail(Video Kapağı) Ekleyin

Merak uyandırmanın en iyi yollarından biride videolarınıza kapak oluşturmaktır.Kapaklarınız da videonun en önemli halini dizayn etmelisiniz.

youtube thumbnail

Kapakların diğer bir avantajı ise sizlere ikinci bir başlık ekleme şansı veriyor olmasıdır.Youtube de video başlığı yazarken kısıtlı karakterler eşliğinde yazarsınız.

Kapak hazırlarken merak uyandırıcı ikinci bir başlık daha oluşturabilirsiniz.Bu sayede bir videoya iki kere dikkat çekebilirsiniz.

13-Abone Ol Ve Bildirim Hatırlatması

Yaygın olarak kullanılan abone arttırma taktiğidir.Videoların başında veyahut sonunda “Kanalıma abone olup bildirimleri açmayı unutmayın !” gibi cümleler kullanarak insanları kanalınıza abone olması için teşvik edebilirsiniz.

Videonuzu izlerken abone olmayı unutanlar için abone olmasını ve bildirimleri açmasını hatırlatmış olursunuz.Bildirimleri açtırtmanız kanalınıza video yüklediğinizde bildirimleri açan kişiye bildirim girmesini sağlayacaktır.

İzleyicinin aklında hiç youtube’ye girmek yokken aklına sizin videonuzu izlemesini sokarsınız.Böylelikle kanalınıza girerek yüklediğiniz videoyu izler.

14-Kart Ve Video Sonuna Outro Ekleme

Normalde önceden video sonuna outro ekleme gibi birşey yoktu.İnsanlar bunu manuel olarak kendi tasarladıkları outro tasarımlarıyla yapıyorlardı.Ama geçtiğimiz yıllarda bu özellik youtube’ye eklendi.

Videolarınızın sonuna kendi videolarınızı ekleyerek o videolarında izlenmesini sağlayabilirsiniz.Bu taktik herzaman işler.Başka videonuz izleyicinin karşısına çıkınca merak eder ve izlemeden geçemez.

youtube outro

Youtube’nin yine bizlere sunmuş olduğu kart ekleme özelliğinide her videonuzda kullanmalısınız.Video içerisinde de eklediğiniz karta tıklamaları için duyuru yapabilirsiniz.Böylelikle video arasında diğer bir videonuza gönderim sağlayabilirsiniz.

15-Yorumları Okuyarak Cevap Vermeye Çalışın

Yorumları okumak ve kalp atıp cevap vermek izleyicilerin tav olmasına yeterde artar bile.Sizinle iletişime geçtiği için kendini değerli hissedecek ve diğer videolarınıza da yorum yapmak isteyecektir.

Youtube platformunda kalp alma hastası olan insanlar var.Sırf kalp atılsın diye onlarca yorum yazarlar.Sizde o değerli insanları kalpten mahrum bırakmayın.

16-Facebook Gruplarında Kanalınızı Paylaşın

En iyi abone kasma yöntemidir.Facebook’ta gruplara girerek karşılıklı abone olma talebinde bulunun.Karşılıklı abone olmak için özel gruplar mevcut, ufak bir araştırmayla bulabilirsiniz.

Hergün gruplara girerek karşılıklı abone olmak istediğinizi dile getirin kısa sürede büyümenizi sağlayacak en etkili yollardan birinin bu olduğuna adım gibi eminim.

17-Videolarınıza Etiket Ekleyin

Her videonuza etiket ekleme kısmından etiket eklemeyi unutmayın.Genellikle etiketlerle sizi bulacaklardır.Aramalarda ön plana çıkmak için her videonuza alakalı etiketler ekleyin.

Etiketleri fazla abartmadan, youtube’nin algoritmasının kafasını karıştırmadan yazın.Etiketlerin neredeyse hepsi anahtar kelimelerden oluşsun.

18-Sabredin

Temel kuralınız sabretmek olsun.Bir anda büyümeyi arzederseniz ilerleyemezsiniz.Niye abonem artmıyor, neden izlenmiyorum gibi cümleler kullanarak aceleci davranmayın.

Bu yolda yapacağınız en büyük yanlışlardan biri sabırsız davranmak olacaktır.Emeğinizin karşılığını bir gün alacağınıza emin olarak ilerleyin.

Diğer Bilgi Makalelerini Okumak İçin Tıklayabilirsin.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?