WordpressYapılması Gerekenler

PhpMyAdmin 1044 – Access Hatası Nedir, Nasıl Düzeltilir

#1044 – Access denied for user Hatası Çözümü

Eğer hosting taşıma işlemi yaptıysanız bu hatayı almanız muhtemeldir.Bu hata büyük bir olasılıkla veritabanı yüklerken meydana gelmektedir.Sql dosyalarını pypmyadmin panelinden yüklerken bu hatayı alabilirsiniz ancak.

Veritabanı Nedir ?

Aslında çok uzun uzadıya da anlatılacak bir konu olmasının yanında sizi fazla zorlamadan üstünkörü konuya değinmek istiyorum.Çünkü veritabanı nedir, sql dosyası nedi ? gibi soruları öğrenirseniz hatanın nereden kaynaklandığını anlamanıza çok yardımcı olacaktır.

Veri tabanı, siteniz üzerinde yazılı veyahut herhangi bir değişiklik yaptığınızda kayıt altına alınan bir bölgedir.Sitenizin ana dizininde bulamadığınız birçok şeyi veritabanında bulabiliyorsunuz.Misal verecek olursak yazdığınız makaleler sitenizin ana dizininde bulunan hiçbir dosyanın içerisinde yer almaz.Yazdığınız makaleler, kullanıcı adları, şifreler gibi önemli bilgilerin saklandığı bölgedir aslında.

.Sql Nedir ?

Veritabanına cpanel>pypmyadmin yoluyla ulaşabiliyorsunuz.Bu bilgilerin saklandığı dosyanın formatı ise .sql formatıdır.Siz herhangi bir veritabanını yedeklediğiniz zaman dosya formatı sql olarak bilgisayarınıza indirilecektir.Yedeklediğiniz herhangi bir veritabanının içerisine girerek makalelerinizin orada olduğunu teyit edebilirsiniz.

Hata Ne zaman Çıkar ?

Hosting taşırken yazılarımız silinmesin diye çıktığımız bu yolda veritabanı yedeği oluşturarak diğer host sunucunuza yüklemek üzere saklarsınız.Yeni sunucunuza yedeklemiş olduğunuz veri tabanını yüklemeye kalkıştığınız zaman “#1044 – Access denied for user ‘cpses_om1a2el377’@’localhost’ to database ‘programi_blog” gibi hata alırsınız.

Her zaman tabiki bu olay başımıza gelmemektedir.İstisna gibi düşünün bazen bu hatalarla karşılaşılıyot ve insan çıldıracak reddeye geliyor.

Neden Bu “#1044 – Access” Hatası Çıkar ?

Büyük bir olasılıkla yükleyeceğiniz sunucuda herhangi bir kullanıcı veyahut veritabanı oluşturmadan yüklemeye çalışıyorsunuz.Sql dosyasının içerisindeki kullanıcıyı phpmyadmin bulamayınca da bu tip sorunları çıkartıyor karşımıza.

“#1044 – Access” Hatasının Çözümü

Bu hatayı çözmenin bir kaç yolu var ama ilk başta en etkili yönteminden bahsedeceğim.

“#1044 – Access” Hatasını Çözmek İçin 1.Yöntem

 • Cpanel üzerinden kendinize bir veritabanı ve kullanıcı oluşturun.
 • Yedeğe almış olduğunuz veritaban dosyasının yani sql dosyasının adını yeni oluşturmuş olduğunuz veritabanı adıyla değiştirin.
 • Yedeğe almış olduğunuz veritaban dosyasının içerisine girerek Ctrl-H kısayolunu çalıştırın.
 • Bul kısmına eski veritabanınızın adını yazın.Değiştir kısmına ise yeni oluşturmuş olduğunuz veritabanı ismini yazın.”Tümünü Değiştir” yazısına tıklayın.Bu işlemi yaptıktan sonra dosyayı kaydedin.
 • Ardından pypmyadmin sayfasına gelerek yeni oluşturmuş olduğunuz veritabanını seçerek “içe aktar” butonuna tıklayarak veritabanı dosyanızı seçin.İşlem bu kadar.

Resimli Anlatım

Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Cpanel’e giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan “MySQL veritabanları” yazısına tıklıyoruz.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Yeni veritabanı oluşturma ekranı gelecektir.Oluşturacağınız veritabanı adını belirleyerek veritabanı oluşturun.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Sayfanın aşağısına indiğiniz zaman kullanıcı oluşturma kısmı gelecektir.Kullanıcı adınızı belirleyerek kullanıcı oluşturun.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Yedeklemiş olduğunuz sql dosyasını oluşturmuş olduğunuz veritabanı adı ile değiştirin.Buraya dikkat edin oluşturduğunuz kullanıcı değil oluşturduğunuz veritabanı adı ile değiştirmelisiniz.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Daha sonra doysayı açarak “Ctrl-H” tuş kombinasyonunu kullanarak değiştirme panelini açın.Yukarıdaki boşluğa dosyanın eski adını alttaki kutucuğada dosyanın yeni ismini yazın.”Tümünü Değiştir” butonuna tıklayın ve dosyayı kaydedin.
 • Artık dosyanızı pypmyadmin panelinden oluşturmuş olduğunuz veritabanını seçerek “içeri al” seçeneğinden veritabanınızı gönül rahatlığıyla yükleyebilirsiniz.

“#1044 – Access” Hatasını Çözmek İçin 2.Yöntem

Bu çözüm her zaman etkili olamayabiliyor.O yüzden ilk başta üstteki adımı uygulayın eğer üstteki çözüm işinizi görmediyse bu yöntemi uygulayın.

 • İndirmiş olduğunuz veri tabanı dosyasını herhangi bir metin editörüyle (notpad, notepad++) açın.
 • İçerisinde “Ctrl-F” tuş kombinasyonunu kullanarak “arama” panelini açın.
 • CREATE DATABASE kodunu kopyalayın.
 • Notpad’te arama paneline yapıştırın ve aratın.
 • Bulduğu zaman ait olduğunu iki satırlık kodu silin.
 • Sonra phpmyadmin panelinden sql dosyasını yükleme çalışın.

Resimli Anlatım

 • Sql dosyasının içerisine girin.”Ctrl-F” tuş kombinasyonu yaparak CREATE DATABASE kodunu aratın.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Karşınıza yukarıdaki resimde seçili olduğu gibi bir kod gelecek.Resimde seçili olan iki satırıda silin.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Yukarıda görmüş olduğunuz gibi iki satırı sildik.
Bilgilendirmek İçin Buradayım
 • Ardından Dosya>Kaydet yolunu izleyerek dosyayı kaydedin.Ve sql dosyasını phpmyadmin panelinden yükleyin.

“#1044 – Access” Hatasını Çözmek İçin 3.Yöntem

Eğer yukarıda anlatılan yöntemleri uyguladınız ve hâlâ daha aynı hatayla karşılaşıyorsanız yapmanız gereken tek birşey kalmıştır.Hosting sağlayıcınıza başvurarak veritabanı kullanıcısına root izni vermesini isteyin.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?