Bilgi

Sigarayı Bırakmak İçin En Büyük 10 Neden

Sigaraya Neden Başladınız ?

Şöyle oturarak bir düşünün neden sigaraya başladınız ? Bu konuyu öyle üstü kapalı değil derinlere dalarak asıl sebebini düşünün.Düşündüğün nedenler sence de çok saçma değil mi ? Sigarayı bırakmak için bunlardan hiçbiri size engel olamaz.

Derdin mi var, karizmatik mi oluyorsun, canın mı sıkılıyor, arkadaşlarını mı örnek alıyorsun ? Bu sorular çoğalabilir ama bu soruların cevabı her zaman “Hayır”dır.Eğer bu sorulardan birine evet diyorsanız kendinizi kandırıyor olursunuz.

sigarayı bırakmak için kır at

Zaten sigaraya başlamanızın nedeni de bu sorulara evet demek değil mi sizcede.Kendinizi kandırdığınızı kabul etmiş olursunuz evet demekle.Bugün sigara içen insanların çoğu gösteriş için ve arkadaşlarından gördüğü için sigaraya başlamış olan insanlardır.

Size hiçbir kazanç sağlamayan aksine hertürlü konuda sizi zarara uğratan bir illeti neden sürekli kullanmak istiyorsunuz ?Bedeninize, performansınıza ve cebinize hergün zarar olan bir illet.

Daha Fazla Bilgiye Ulaşmak İstersen Tıklayabilirsin.

1-Hiçbir Faydası Yok

Sigaranın faydası olduğunu düşünen insanlar sigarayı kullanmak için bahane üreten insanlardır.Sigaranın, düşündüğünüz zaman sürekli sizi zarara, sıkıntıya soktuğunu göreceksiniz.

Hertürlü konuda size sıkıntı oluşturacak bir illeti kullanmanın doğru olduğunu düşünmek yanlış olur.Oturun ve düşünün sigara bugüne kadar sizlere ne kazandırdırdı.Koskocaman bir hiç…Sigara içmek yerine size faydası dokunacak, yararlı olacak şeyleri yapmayı tercih edin.

2-Pis Koku

Sigara içtikten sonra üzerinizin leş gibi sigara kokmasını defalarca görmüşsünüzdür.Sigara içmeyenlerin yanına gittiğiniz zaman ne kadar kötü koktuğunuzu dile getirmeyen yoktur heralde.

Hatta o pis kokudan bazı zamanlarda sizlerde rahatsı olursunuz.Eve geldiğinizde üzerinizi değiştirirken burnunuza gelen eşyalarınıza sinmiş sigara kokusu sizi de rahatsız edebilmektedir.

sigaranın pis kokusu

Ortamda kötü kokunuzla anılmak istemiyorsanız sigaradan bir an önce vazgeçin.Sevdiğiniz dostlarınız her ne kadar söyeleyemeselerde afedersiniz leş gibi kokuyorsunuz.Evet bu en yakın dostunun sana karşı kurmaktan çekindiği cümleydi.

3-Aile Öğrenecek Diye Sürekli Diken Üzerinde Yaşamak (Gençler)

Belki aylarınız belki de yıllarınız bu uğraşverici eylemlerle geçmiştir.Annenizin veya babanızın sigara içtiğini öğrenmemesi adına kaçkere üzerinizdeki kokuyu çıkarmaya çalıştınız acaba ?

Koku, aile bireylerinize gitmesin diye belkide zaman zaman nefesinizi bile tuttunuz.Eve geldiğiniz zaman üzerinizden koku çıksın diye direk üzerinizi değiştirip ellerinizi de yıkamış olabilirsiniz.

Bu sıkıntıları neden çekesin ki sen.Sigarayı bırakmak için bunlar yeterli değil mi sence ? Bunu annen baban kızmakta haksız demek için söylemiyorum.Tam tersine kızmakta çok ama çok haklılar.Bedeninize zarar verdiğiniz için sizi uyarıyorlar.Ama siz ısrarla kızmasınlar, uyarmasınlar diye sürekli tedirgin bir hayat yaşıyorsunuz.

4-Okulda Öğretmenlere Yakalanma Korkusu (Öğrenciler)

Hani hep spor salonunun arkasında toplanıp sigara içiyordunuzya, hoca gelir yakalar diye sigaranızı bile tam içemiyordunuz hah işte sigara sizi nasıl hale saokuyordu hissedebiliyor musunuz ?

Belkide yakalandınız ve sırf bu illet için disipline bile gittiniz.Sigara sizin hayatınıza olumsuz yönde yörünge belirlediğinin dahi farkında değilsiniz.Yaşam biçimizi, yaşam standartlarınızı olumsuz tarafa doğru çekiyor.

Bunları bir eğlence sanıp ilerde çok pişman olacağınız adımlar attığınızın bile farkına varamıyorsunuz.Bunları yaşamış ve tecrübe kazanmış biri olarak söylüyorum.

5-Yapabileceklerinizi Kısıtlıyor

Sıkıldığınız için, belki çalıştığınız yere fazla müşteri gelmediği için, belkide oyalanacak birşey bulamadığınız için içiyorsunuz sigarayı.Sigarayı bırakmak için neden uğraşmıyorsunuz ? Bunları bir kenara bırakıp sigaraya ayırdığınız vaktinizi yeni şeyler öğrenmek adına kullansanız çok iyi yerlere bile gelebilirsiniz.

Elinizde sigara şöyle oturayım çay sigara yapayımda zaman geçsin dediğinizde hedeflerinizden 1 adım daha uzaklaşmış oluyorsunuz.Zamanınızı sigara içmekle harcayıp kendinize yazık ediyorsunuz.

sigarayı bırakmak için nedenler

Sigara içmediğiniz zamanları düşünün, kendinize daha çok vakit ayırıp daha eğlenceli işler yapabiliyordunuz.Şimdi ise canınızın sıkkınlığından elinizin boş kalmasını istemiyorsunuz.

Herhangi biri birşey söylediği zaman “Dur şu sigarayı bi içeyim!” diyerek geciktiriyorsunuz.Bu karşı tarafın size olan güvenini bir nevi sarsıyor.Çünkü denildiği anda o eylemi yapmazsanız karşı taraf buna içten içe darılacak veya sinirlenecektir.

6-Sigara İçmek Kötü Bir Şekilde Zayıflatıyor

Bu madde de kesinlikle “ben yıllardır içiyorum kiloluyum” diyen biri çıkacaktır.Herşey herkese aynı tepkiyi gösterecek diye birşey yok.Ben sadece yaşayıp gördüklerime makalemde yer veriyorum.

Sigara içtiğiniz zamanlarda sigaranın dumanının bir kısmı midenize gider.Midenize giden duman ise midenizi tıkayarak tokluk hissi verir.Halbuki mideniz boş ama siz tokluk hissedersiniz.

Kendinizi tok hissettiğiniz içinde yemek yemezsiniz.Bazen açlığınızı bile sigarayla geçirmiş olabilirsiniz.Bu sağlığınız için son derece zarar verici birşeydir.Aç kaldığınızın farkına bile varamadığınız için enerjiniz düşecek ve hareketliliğiniz azalacaktır.

7-Aç Kalmanıza Neden Oluyor

Bu hususun herkesi etkileyeceğini sanmıyorum.Bu olay daha çok liseli gençlerde meydana gelmektedir.Annesinden babasından yemek yemek için aldığı parayı giderek sigaraya verebiliyorlar.Sigarayı açlığa tercih ediyorlar.

Babanız anneniz o paraları kazanmak için dişlerini tırnağına takarak çalışıyorlar.Sizin karnınızın doyması için para veriyorlar sizde onu gidip sigaraya veriyorsunuz.

Bu hem anne ve babanıza hemde kendinize olan saygısızlıktır.Sigara içmeyi karnınızı doyurmaya değiştiriyorsunuz.Bazen dolmuş parasını bile sigaraya verdiğiniz için eve yürüyerek gittiğinizde oluyor değiş mi ?

8-Sigara İçmek Dişleri Sapsarı Yapıyor

Etrafınızda kesinlikle sigara içmekten dişleri çürümüş, sararmış bir insan görmüşsünüzdür.Ne kadar kötü bir görüntü öyle değil mi ? Sizde bir müddet sonra öyle duruma geleceksiniz.

Bıyıklarınız bile sararacak.Yaşlı dedeleri görmüşsünüzdür beyaz bıyıkları sararmıştır.İlerde aynısı sizin başınıza da gelebilir.Kötü bir görüntü oluşturmayı kimse istemez.

Bunun ne kadar pis dişleri var! Evet evet tamda yakın arkadaşlarınızın demek istediği bu ama ne yapsınlar senin kalbini kırmamak adına sineye çekiyorlar.Bu görüntüyü onlara gösterme sende.

9-Boş Yere Para Harcıyorsunuz

Yemek dahi sipariş verirken 1 TL’nin bile lafını yapan insanlar nasıl oluyorda tak diye sigaraya para sayıyorlar anlamıyorum.Sigara aldığınız günleri hesaplasanıza ne kadar para yapacak.

Sigara gözle görülmeyen bir tüketime yol açıyor.Dünyanın parasını sigaraya yatırıyorsunuz ama farkında değilsiniz.Gelin sizinle ufak bir hesaplama yapalım.

sigaraya verilen paralar

Sigaray 15 TL verdiğinizi var sayıyorum.1 ayda sigaraya 30×15=450TL veriyorsunuz.1 yılda ise bu fiyat 12×450=5.400TL yapıyor.Yani 15 TL’lik bir sigara içtiğinizi düşünürsek sadece 1 yılda 5.400 TL sigaraya veriyorsunuz.Bunları kenara koyduğunuzu düşünsenize.

2 yılda 10.800TL biriktirebilmek varken o parayı neden sigaraya yani boş bir dumana veresiniz ki ? Sigaraya verdiğiniz parayla 4-5 senede bir araba alırsınız ayağınızı yerden kesersiniz.

10-Ciğerlerinize Yazık

Sigara içipte akciğerlerinize veriği zararı bilmeyen yoktur heralde.Aldığınız nefesi bile zorlanarak alıyorsunuz.Konuşurken sürekli durarak nefes almak zorunda kalıyorsunuz.

Ya anlamıyorum bu kadar bedeninize, hayatınıza zarar veren boş bir duman olan sigarayı artık neden bırakmıyorsunuz ? Zamanı geldi o cebindeki son paketini at ve derin bir nefes al.Artık sigara içmek için bir neden yok.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?