Bilgi

Sosyal Medya Bizi Zehirliyor mu ?

Sosyal Medya

Hayatımızda vazgeçemediğimiz, uykularımızın düzenini alt üst eden, sabah kalktığımız da direk elimizi telefona götürmeye neden olan ve daha bir çok tarifi yapılabilecek sosyal medya, bizleri zehirliyor mu ?

Gün geçtikçe çok daha fazla kullanılmaya başlanılması yöneticiler tarafından her ne kadar güzel olsa da bizler için tehlikeli durumlara dahi yol açabiliyor.

Artık günümüzde sosyal platformlar, sadece gençler tarafından değil yetişkinler ve yaşlılar tarafından da kullanılmaya başlandı.Artık 7’den 70’e herkes sosyal medya uygulamaları kullanıyor.

Kimisi eğlenmek amacıyla, kimisi ticaret, kimisi zaman geçirmek, kimisi de kendine sevgili bulmak için sosyal mecraları kullanıyor.Ama sosyal medyanın bizler üzerinde nasıl etkisi olduğunuda farkedemiyor.Buna aslında bir nevi sosyal medya bağımlılığı diyebiliriz.

Boşanmaların, huzursuzlukların, ilgisizliklerin, beynimize hakim olamamanın, zaman kaybının, aile kopukluğun nedeni sosyal medya olabilir mi?

Bugün bütün bunlara kendi düşüncemle yön vermek adına buradayım.Bir psikolog değilim veya bu olaylarla ilgilenen bir şahsiyet.Sadece kendi düşüncelerimi aktaracağım bu makalemde kesinlikle bilimsel bir kesinlik yoktur.

Eğer bu konuda bana yardımcı olmak isteyen uzman kişiler varsa bana instagram üzerinden mesaj atarak bir çok insanın aydınlanmasını sağlayabilirler.

Sosyal Medya (İnstagram, Facebook, Tiktok) Özendiriyor mu ?

Popüler sosyal medya platformlarının neredeyse bütün hepsinde sizden daha iyi yaşantısı olan insanlara rastlamışsınızdır.İnstagramda dolaşırken villalarda, tatil koylarında, yaylalarda vb. hoşumuza gidecek bazı paylaşımları görürüz.

Bu durumlar bizi farkedemediğimiz kadar çok kıskandırır.Keşke bende gezebilsem, keşke bende görebilsem, keşke bende tatil yapabilsem gibi aklınızda olmayan cümleleri bir anda aklınıza soktuğunu görürsünüz.

Kendinizi diğer insanların yaşadığı hayatla karşılaştırarak onlar gibi olmayı istersiniz.Yedikleri yemekler, giydikleri kıyafetler, yaptıkları eylemler sizi farkında olmadan özendirmeye teşfik etmektedir.

sosyal medya özentilik

Mesela günlük yaşantınızda 2 günde bir eşya değiştirdiğinizi düşünün.Sosyal medya platformlarında gezinirken bir ünlü kişiliğin günde 2-3 eşya değiştirdiğini görebilirsiniz.Bun durumu gördüğünüz zaman sizde günde 2-3 eşya değiştirmek isteyeceksiniz.

Normalde severek yediğiniz yemekler, diğerleri farklı yemekler yiyor diye yenmez hale gelebilir.Normalde giydiğiniz kıyafetler, diğerleri farklı giysiler giyiyor diye giyilmez hale gelebilir.

Aslında burada siz olduğunuz mevkiden memnun olmadığınız düşüncesiyle ilerliyorsunuz dersek yanlış olmaz.Normalde severek yaşadığınız hayat size çok kötü bir hayat gibi gelebilir sırf diğerleri daha güzel hayat yaşıyor diye düşündüğünüz için.

Kendinizi ünlü kişilerin yaşantılarına özendirmek istiyorsunuz bir müddet sonra.Sizi o kadar içerisine almış oluyor ki sosyal medya, bazı kararlarınıza engel dahi olamıyorsunuz.

Sosyal medyanın bu yönüne baktığımız zaman hayatınızdan nefret etmenize fazlasıyla neden olabiliyor.Her kişilik üzerinde bu etkiyi gözlemleyebilir miyiz orası tartışılır bir konu.

Yaşantınızı severek aynı çizginizde ilerlemelisiniz.Diğerlerinin hayatlarıyla kendilerinizinkini bu bağlamda kıyaslamamalısınız.Bu sizler için eziklik duygusunu geliştirmekten başka birşey olmaz.

Onlarda olan şeylerin sizde olmaması size eziklik hissiyatı tattırabilir.“Ya bende hiçbir problem yok kendimi gayet iyi hissediyorum” falan demeyin.Zaten sosyal medyanın amacıda bu, size hissettirmeden hayatınızı zindana çevirmek.

Sosyal Medya Ailenizle İletişiminizi etkiliyor mu ?

Belkide en çok üzüldüğüm nokta budur.Çünkü sosyal medya sizleri ailelerinizden uzaklaştırmaya fazlasıyla yetiyor.Önceden muhabbet edip, eğlenip, güldüğünüz ailenizin suratlarını bile hatırlamıyor olabilirsiniz.

Elinize telefonu alıp odanıza geçerek uzanıyorsunuz.Sonra sosyal medyaya bir giriyorsunuz bir de bakmışsınız ki akşam olmuş.Annenizle, babanızla ne bir sohbet ediyorsunuz ne de bir selam sabah.

Aileniz sizin için en değerli, en önem verdiğiniz varlıklar olmalılar.Onlarla muhabbet edip, gülüp, eğlenmelisiniz.Eğer durum böyle olmazsa aile içi huzursuzluğunuz artar ve içinize kapanık bir insan olursunuz.

Sadece anne ve babamızla irtibatımızı koparmıyor, akrabalarımızla da irtibatı koparıyoruz.Evinize bir misafir geldiği zaman eskisi gibi muhabbet edemiyor ve direk odaya kapanıyorsunuz.Çünkü sizin tek eğlence kaynağınız sosyal medya olmuş durumda.

Sosyal Medya Uyku Bozukluğu ve Sinir Yapıyor

Çoğunluğumuz sosyal medyayı en çok akşam ve gece saatlerinde kullanıyor.Sabahları uyuyan insanlar akşamları sosyal medyada dolanarak vakitlerini harcıyor.

Uyku düzenini allak bullak ederek sinir sisteminizi zayıflatıyor.Sanki ertesi gün normalde gördüğü postları görmeyecekmiş gibi gecelere kadar oturarak uykusuz kalıyorsunuz.

Birgün bu durumla karşıkarşıya kaldığınızda bütün günleriniz böyle olmaya başlıyor.Artık gece kuşu gibi geceleri yemek yiyip geceleri eğlenmeye çalışıyorsunuz.

sosyal medya uyku sistemi bozukluğu

Düzensiz bir uyku sistemine sokuyor sizi sosyal medya.Hâl böyle olunca hem direnciniz azalıyor, hem sinir sisteminiz zayıflıyor hemde hastalıklara karşı bünyeniz zayıflıyor.

Sabah geç saatlere kadar yattığınız için bu süre zarfında aç kalarak düzensiz zayıflamalara yol açıyorsunuz.Sinir sisteminizde zayıflayınca her söylenilene kızıyor, her hataya taviz göstermemeye başlıyorsunuz.

Günümüz hastalıklarından en büyüğü sinir olmuş durumda.İnsanların artık suratına bakılmıyor.Her söylenilene tepki gösteriyorlar.Bu yüzden sosyal medya kullanıyorsanız düzenli saatlerde yatıp düzenli saatlerde kalkmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Sosyal Medya Tembelleştiriyor

Yola çıkın ve etrafınızdaki esnaflara bakın tartışmasız hepsinin ellerinde telefon vardır.Yanına gidip birşey almak istediğinizde bile telefonda yaptığı işlem için sizleri bekletirler.

İnsanlar artık iş yapmaz oldular ellerinden telefonu düşüremedikleri için.Eskiden ne güzel herkes bir işle ilgilenir, sürekli bir işle meşgul olurdu.Herkes daha çok çalışıp birşeyler üretmek isterdi.

Günümüze görüyoruzki sosyal medyaya bağımlılık hatsafhada.Sosyal medya bağımlılığıda telefonların elden düşmesine engel oluyor.Bu yüzden insanlar iş yapamaz, yaptıklarında da hemen sıkılır oldular.

sosyal medyanın ruh sağlığına etkisi

Sosyal medya da gördükleri insanlardan dolayı onlar gibi oturarak para kazanmayı isterler ama unuttukları tek nokta onları sadece sosyal medya da görüyor olmalarıdır.

Arkadaşlarla İrtibat Bozukluğuna Yol Açıyor

Bundan yıllar önce arkadaşlarınızla kafeye gittiğiniz zamanlar çok tatlı ve koyu bir muhabbet geçerdi.Bitmesin istediğiniz, tadına doyamadığınız muhabbetler olurdu.Ama şimdilerde görüyorum ki kafelerde dahi ellerden telefon düşmüyor.

sosyal medyanın arkadaşlarla iletişime etkisi

Sürekli birilerine mesaj atma çabası, sürekli bir story atma isteği.Sohbet edecek konuları bulamadıkları gibi yanındaki arkadaşının sorduğu sorulara bile dakikalar sonra cevap veren insanlar var.

Konuşacak, sohbet edecek birşeyler bulamadıkları için zevk almamaya başlıyorlar ama telefonlarından da vazgeçemiyorlar.Sürekli gezmek, fotoğraf çekilmek ve birilerine gösterme çabasındalar.

Derslerinizi Olumsuz Yönde Etkiliyor

Disipline gitmek için önceden hocalara saygısızlık etmek ve dersi bölmek gerekiyordu.Şimdide öyle ama saygısızlık artık telefonla yapılıyor.Öğretmen ders anlatırken gizli gizli telefon kullanılarak dersler dinlenmiyor.

Öğretmenlerde bu durumdan şikayetçi oldukları için gelip bir iki birşey anlatıp gidiyorlar.Verilen ödevler eskisi gibi yapılmıyor ve sınavlara eskisi gibi çalışılmıyor.

Çünkü ders çalışırken aklı telefonda kalıyor öğrencilerin.Acaba mesaj geldi mi, acaba x kişisinin instagramı var mı gibi düşüncelere dalarak iki dakika bile telefondan ayrı kalamıyor.

Sosyal medyayı o kadar kötü yönlerde kullanıyoruz ki sınıf gurupları açıp ders yerine laga luga yaparak zaman kaybediyoruz.Bu eğitimin mi sosyal medyanın mı suçu ?

Başarısızlık Endişesine Kapılmanıza Neden Oluyor

Normalde eskiden başaramadığımız şeyleri tekrar tekrar başarmaya çalışırdık şimdilerde oda yok.Sosyal medyada gördükleri youtuber ve instagramerlar kadar başarılı olamadıklarında hemen başarısızlık endişesine kapılıyor insanlar.

Yapacağı bir sonraki işlerde de daha başlamadan bu endişeyi hissederek korkuya kapılıyor.Başaracakları işleri bile başaramadan bırakıyorlar.

Gizliliğinizi Herkese Açmanıza Neden Oluyor

Arkadaşlarınızla paylaştığınız resimler, arkadaşınızla olan mesajlaşmalar vb. gizlilik gerektiren konularınızın hiç biri artık güvende değil.Siber zorbalık dolayısıyla bütün bilgilerinize erişilebiliyor.

Erişilen bilgilerinizle sizi ifşa ederek herkese rezil edebiliyorlar.Hatta ve hatta sizin adınıza suç işleyip iftira dahi atabiliyorlar.Hiçbir şey yapmamanıza rağmen adınızı çıkarabiliyorlar.

Yalan Haberlerin Çıkmasına Neden Oluyor

Son zamanlar da en çok karşılaşılan durumlardan bir tanesi de sosyal medya da yalan haberlerin türemesidir.İnsanlar kafasına göre haberler yazarak insanların inanmasını sağlıyorlar.

Asılsız olan haberlerler ile ülkenin, devletin ve devlet büyüklerinin adını lekelemeye çalışıyorlar.Daha bunun gibi niceleriyle karşılaşıyoruz.Bunun için Amerika Birleşik Devletleri bile sosyal medyayı kapatmayı düşünüyor.

Çünkü yalan habercilik herşeyin adını lekelemeye yetecek kadar güçlü.Her ne kadar yalan haberler için sosyal medya platformları önlem alsalarda bunun önüne hâlâ geçebilmiş değiller.

Benzer yazılara ulaşmak istersen tıklayabilirsin.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?