Nasıl Yapılır

Telefonumdan Karşı Tarafa Arada Sırada Ses Gitmiyor – Çözüldü

Telefonla Konuşurken Arada Karşı Tarafa Ses Gitmiyor

Her zaman söylediğim gibi teknolojik ürünlerde karşılaştığımız hatalar ve sorunlar bazen donanım kaynaklı bazen de yazılım kaynaklı olabiliyor.Sorunun bunlardan hangi biri olduğuna her zaman deneme yanılma yoluyla tam karar verebiliriz.Tabi elimizde tam teşhis koyabileceğimiz bir alet olmadığı zaman.

Sizinde elinizde herhangi bir materyal olmadığını düşünerek çözüm yollarını anlatacağım.İlk başta sorunun yazılımsal mı yoksa donanımsal mı olduğunu anlamamız gerekiyor.Çünkü ona göre bir çözüm yöntemi uygulayacağız.

Ses Gitmeme Sorununu Doğuran Bazı Nedenler ;

  • Mikrofonun tozlanması
  • Sim kartının tam yerine oturmaması
  • Sistem dosyalarının hasar görmesi
  • Karşı telefonun ahize hoparlörünün problemli olması

Karşı Tarafa Arada Ses Gitmiyor Çözümleri

1-Mikrofonun Tozlanması

Bir çok kullanıcı telefon temizliğini ihmal eder ve yukarıdaki problem türleriyle karşılaşır.Herhangi bir bilgisi olmadığı için hemen telefon tamircilerine başvurur.Telefon tamircilerine başvurduğunuz zaman iki toz temizliği için dünya kadar para alırlar.

ses gitmiyor

Telefonculara para vermeden önce kendiniz halletmeye çalışın.Size önerim yapacağınız herhangi bir işlemden korkmayın.Eğer korkup tedirgin olursanız ve o hâlde tamir işlemi yapmaya kalkışırsanız büyük ihtimalle problem daha da büyüyecektir.

Eğer telefonunuzun mikrofon kısmı tozlanmışsa ucuz kurtardınız.Telefonla konuşurken karşı tarafa sesi ileten mikrofon çoğu telefonda şarj girişinin sağında veya solunda bulunur.Genelleme yapacak olursak çoğu telefonun mikrofonu alt kısımda yer alır.

Mikrofon kısmını öğrendik ama direk mikrofon kısmı kirlimiymiş diye bakmayın.Çünkü gözle göremeyeceğiniz derecede küçük tozlanmalar bile karşı tarafa ses gitmesini engelleyebilir.

Gözle görülmeyen tozlar mikrofon ızgarasının deliklerine sıkışır ve ses akışını engeller.Mikrofonu temizlemenin en iyi yolu fırçadır.Fırça dediysek zor bulunan bir fırça demedik.Bir diş fırçası kullanarak mikrofonunuzu nasıl temizleyeceğinizi anlatacağım.

Diş Fırçası İle Mikrofon Temizleme

Gerekli olan malzemeler;

  • Diş Fırçası
  • Dezenfekten veya Kolonya
  • Peçete

Aslında işlem çok basit.Öncelikle telefonunuzu kapalı konuma getirin.Telefonu kapatmanız olası bir kısadevre problemini ortadan kaldıracaktır.Kullanmadığınız bir diş fırçası alın ve fazla olmamak kaydıyla üzerine dezenfektan veya kolonya sıkın.

Dezenfektanlı fırça ile mikrofon kısmını ile geri ve sağa sola hareket ettirmek kaydıyla temizleyin.Temizleme işlemini bitirdikten sonra peçete ile kurulayın.Bu işlemde kolonya veya dezenfektan kullanmamızın nedeni kolay uçucu ve iyi bir temizleyici olmasıdır.

Kurulama işlemide bittikten sonra herhangi birini arayın ve mikrofon düzelmiş mi diye kontrol edin.Eğer herhangi bir düzelme olmadıysa diğer maddeye geçin.

2-Yazılım Dosyalarının Zarar Görmesi

Yazılım dosyalarının zarar görmesiyle ses gitmeme probleminin ne âlâkası var diyebilirsiniz.Ama en çok karşılaşılan problemin yazılım problemi olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Bana bu problemle gelen müşterilerime ilk temizlik ardından da yazılım işlemi uyguluyorum.Eğer bu olmazsa son çare donanım değişikliğine gidiyorum.Ve gördüm ki müşterilerin yaşadığı bu sıkıntının neredeyse %60’ı yazılım kaynaklı.

telefon format

Yazılım kaynaklı olan ses problemlerin herhangi bir kullanıcıyla alâkası yoktur.Zaman zaman telefonların yazılımlarında problemler oluşabilir.Genellikle kullanıcı kaynaklı değildir.

Güncelleme falan yaparken telefonunuzda çok nadir de olsa yazılım problemleri yaşanır.Aslında bu durumun çok basit bir yöntemi vardır.Oda format atmaktır.

Telefonunuzdaki verilerinizi bir kenara yedekleyin.Yedekleme işlemi yaptıktan sonra telefonunuza güzel bir format çekin.Format atmadan önce Google hesabını telefonunuzdan kaldırmayı unutmayın.

Format attıktan sonra yedekleri tekrar telefona atmadan önce birini arayarak telefonunuzu test edin.Eğer düzelmemişse diğer adıma geçerek devam edin.

3-Sim Kartını Kontrol Edin

Bu madde normalde benimde aklıma hiç gelmezdi ama geçen bu ses gitmiyor sorunu ile gelen müşterimizde bu yolu deneyerek sıkıntıyı çözmüştüm.

Sim kartının oturmaması hem cızırtılara hem de ses gitmiyor sorunlarına sebep olabiliyor.Sim kartınızı çıkartın, kolonya ve pamuk yardımıyla sim kartınızın mekanik kısmını silin.

sim kart temizleme ses gitmiyor

Alternatif olarak silme işlemini silgi kullanarakta yapabilirsiniz.Herhangi bir silgiyi alın ve mekanik kısmını 3-4 defa üzerinden geçmek kaydıyla silin.Temizleme işlemi bittikten sonra simi yuvasına dikkatli bir şekilde yerleştirin.

Çok nadir karşılaşılan bir durum olmasının yanında atlanmaması gereken bir maddedir.Ses gitmiyor problemini bu şekilde de çözemediyseniz diğer maddeleri uygulamadan geçmeyiniz.

4-Karşı Tarafın Hoparlörünü Kontrol Edin

Şimdi biz bütün sorunun bizden kaynaklandığını düşünüyoruz ama eğer problem karşı taraftaysa ? Bunun için ilk başta aradığınız kişiye sorun bu problemle daha önce karşılaştın mı diye.Evet yanıtını verirse muhtemelen problem ondadır.

Bunun haricinde mikrofonunuzu başka kişileri arayarak test yapabilirsiniz.Tek kişiyle sınırlı kalırsanız sorunun kimde olduğunu tam olarak anlayamazsınız.

5-Mikrofon Değişimi Yapın

Bu işlem bir çok kişinin aklına gelmiştir.Yukarıda bahsedilen maddeleri uyguladığınız zaman herhangi bir ilerleme kaydedemezseniz geriye kalan tek çareniz mikrofon değişimi yapmaktır.

Çünkü “Ses Gitmiyor” probleminin en büyük nedenlerinden biride telefonunuzun mikrofonunun bozuk olmasıdır.Bunun için mikrofon değişimi şarttır.

Eğer eliniz bu işlere yatkınsa kendi mikrofonunuzu kendinizin değiştirmesini öneririm.Eğer telefonculara götürürseniz diğer makalelerde de vurguladığım gibi sizden tonlarca para isterler.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?