Wordpress

Wamp Server Ve Normal Hosting İçin Dosya Yükleme Limiti Arttırma

Dosya Yükleme Limiti Nedir ?

Çoğu internet sitesi yöneticisinin kesinlikle başına gelebileceği talihsiz olaylardan biridir tartışmasız.Cevabını çoğu kez araştırmış ama bulamamış olmanız muhtemeldir.Anlatım yapan şahıslarda pek açıklayıcı anlatım yapmadığı için anlayamamış olabilirsiniz.

Dosya limiti nedir ? sorunusuna gelecek olursak eğer ; Dosya limiti , herhangi bir site editöründe sunucunuza upload edeceğiniz (yükleyeceğiniz) dosya boyutunun belirli boyutta olması gereklidir.

Yani wordpress, data life engine, joomla gibi website kurma yazılımlarında standart olarak dosya yükleme limitleri bulunmaktadır.Misal veriyorum 2MB’lik bir dosya limiti olsun.Sizde sunucunuza boyutu 25 mb olan temayı yüklemeye çalışın.

Kesinlikle yükleyemezsiniz.Dosya limiti 2MB olan bir sunucuya 2MB’den büyük dosyalar yükleyemezsiniz.Ama tabiki bununda bir yolu var.Eğer olmasa zaten her saniyemiz sıkıntıyla geçer.

1.YOL : Dosyalarınızı ftp Yoluyla aktarmak (Normal Hosting İçin)

Dosya limitlerine takılmamak adına ftp programlarıyla istediğiniz boyuttaki dosyalarınızı sitenize upload edebilirsiniz.Ftp ile yüklemede dosya sınırları bulunmamaktadır.Eğer ben ftp hizmetiyle uğraşmak istemiyorum dersen aşağıdaki adıma geçebilirsin.

1.YOL : Dosyalarınızı Sistemi Kurduğunuz Dizine Atmak (Localhost İçin = Wampserver)

Eğer wampserver yazılımı kullanarak kendi bilgisayarınızı hosting hizmetiymiş gibi kullanıyorsanız, ftp’ye ihtiyacınız olmayacak.Çünkü dosya sistemi direk sizin programı kurduğunuz dizin olacaktır.Standart kurulumlarda hiçbir değişiklik yapmadan kurduysanız bu yol “C:\wamp64\www\wordpress” yolu olacaktır.

Tabiki wordpress yazan kısım sizin internet sitesi için oluşturmuş olduğunuz klasörün ismi olacaktır.Birde atmak istediğiniz dosyaya göre konumlar değişebilir.

2.YOL : Dosya Yükleme Limitini Yükseltmek (Normal Hosting İçin)

Eğer normal bir hosting hizmeti satın alıp site kurulumu yaptıysanız, hosting firmanızın sizlere sağlamış olduğu admin panelinden plesk paneline veyahut cpanel’e erişiniz.Oradaki php ayarlarından dosya yükleme limitini arttırabilirsiniz.

Resimli Anlatım

cpanel select php versiyon
  • Cpanel’e girin ve “Select PHP Versiyon” yazısına tıklayın.
cpanel options
  • Bu sayfa açılınca “Options” yazısına tıklayarak php ayarlarına girin.
memory limit
  • Bu ekran gelince de “Memory Limit” değerini istediğiniz kadar yükseltin.Ve işlem bu kadar.

2.YOL : Dosya Yükleme Limitini Yükseltmek (Localhost İçin = Wampserver)

Eğer wampserver yazılımı kullanıyorsanız sanal bir php’iniz var demektir.Onun ayarlarını değiştirebilmeniz için ise “C:\wamp64\bin\apache\apachesürümünüz\bin\php.ini” yolunu izlemelisiniz.

php.ini dosyasını herhangi bir metin editörüyle açın.(Notpad olabilir).Açtıktan sonra CTRL-F yaparak “2M” yazın ve enterleyin.Karşınıza 2M kelimesinin bulunduğu satır gelecektir.Satır şu şekildedir; “upload_max_filesize = 2M“.Buradaki 2 rakamını 128 yapın.Sonra da wampserveri tekrar başlatın artık sorun hallolmuş olacaktır.

Resimli Anlatım

php.ini
  • C:\wamp64\bin\apache\apachesürümünüz\bin\php.ini yoluna gidin ve php.ini dosyasını notpad ile açın.
maximum filesize
  • Ctrl-f tuş kombinasyonu yaparak “2M” kelimesini aratın.Yanında “upload_max_filesize = 2M” yazmasına dikkat ediniz.
file size
  • upload_max_filesize = 2M” satırında bulmuş olduğumuz 2 rakamını değiştirerek 128 yapın.
wampserver
  • Wampserver yazılımını yenileyin.Ve işlem bu kadar.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?