WordpressYapılması Gerekenler

Wordpress Tema Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Neden Tema Alırken Dikkat Edilmeli ?

Birçok insan site yapım aşamasındayken kendine uygun temalar araştırırlar.Ama yanlış yapılan birçok faktör yer almaktadır.Mesela insanların kafasında şöyle bil algı vardır ; Bir tema herhangi bir konuya özgü yapılmışsa illa da o konuda kullanılması gerekir.YANLIŞ !!!

Daha açıklayıcı olarak anlatalım.Mesela internette gezinirken bir temaya rastladınız, tema da yemek teması olsun.Hemen aklınızda bir algı oluşur “bu illa da yemek konusu içeren sitelerde kullanılmalıdır” diye.En büyük yanlışlardan biri budur.

Bir inşaat temasını yemek teması olarakta kulanabilirsiniz.Bu size çok saçma gelebilir ama altın kural budur.Siz sadece bir kategoriye odaklandığınız zaman sizin tema kapasiteniz otomatik olarak düşecektir.Mesela bütün temaları incelemek var bir de sadece yemek temalarını incelemek var.

Ne kadar da tema haznemizi düşürttük değil mi ? İşte burada demek istediğim tek bir konuya odaklanıp tema aramamanız.İşe bu şekilde başlarsanız çok fazla yanlış yaparsınız ve kendinizi kısıtlarsınız.

Buna benzer faktörler, tema arayan insanların yanlış yapmasına neden olur.Bu yüzden aşağıda bahsedeceğim inceliklere dikkat ederek tema seçimleri yapmanızı öneririm.

1) En Çok Satan Temalara Göz Gezdirin

Bu cümleyi görünce yine insanların aklında şu algı oluşuyor, En çok satan tema herkes tarafından kullanılıyordur, ben diğerlerinden farklı temalar kullanmak istiyorum.Tamam bir yerde haklı olabilirsiniz ama bir adımı atlıyorsunuz.Her tema kullanıcısı temayı kendisine göre tasarlar.

Yani diğer insanlar aynı temayı kullanıyor olabilir ama siz bu temayı kendinize göre tasarlayacağınız için çok sorun teşkil etmeyecektir.

themeforest

Neden En Çok Satan Temaları Almalıyız ?

En çok satan temaları almanız demek, en çok satan temaların çok fazla insan tarafından beğenildiği anlamına gelir.Yani siz sitenizi insanların hoşuna gitmesi için kuruyorsunuz nihayetinde.İnsanların düşünceleri sizler için ön planda olması gerekiyor.

Birde düşünün niye çok satılmış diye.Adamların bir bildiği var ki almışlar değil mi yani.Çok satan temalar her zaman geliştiricileri tarafından daha çok geliştirilirler.Az satan temaları kimse geliştirmez.

2) Özelleştirilebilir Bir Tema Bulun

Bu madde fazlaca önemli olmakla beraber size kolaylık sağlamanında püf noktasıdır.Temaların özelleştirilebilir özelliğinin bulunup bulunmadığını kontrol ederek alınız.

Bu sizin hem yükünüzü azaltacak hemde kendi hislerinize özgü tasarımlar yapabileceksiniz.Mesela özelleştirilebilir özelliği bulunmayan bir temanın rengini değiştirebilmeniz için kod bilgisine ihtiyacınız olacak.

Ama özelleştirilebilir temalar ile tema ayarlarından renk değiştirebileceksiniz.

özelleştirilebilir

Neden Özelleştirilebilir Tema Gerekli ?

Aldığınız temaya tam anlamıyla hakim olabilmeniz açısından bu faktör çok önemlidir.Misal veriyorum linklerin altını çizgili yapmak istiyorsunuz.Bunu özelleştirilebilir tema olmadan yapmaya kalkarsanız nasıl yapıldığını öğrenmeniz belkide saatlerinizi alacaktır.

Fakat özelleştirilebilir bir tema kullandığınız da bu özelliği 2-3 tıklama ile halledebilirsiniz.

3) Sürekli Güncellenen Temaları Tercih Edin

Sürekli güncellenen temaları satın almak sizinde sitenizin sürekli güncel döngüye girmesi demektir.Hergün girdiğiniz bir site her zaman güncellense ve daha güzel bir hâl almaya başlasa hoşunuza gitmez mi ? Cevap veriyorum, tav olursunuz tav.

Sürekli güncellenen temalarda eksikler tamamlanır.Sürekli kolaylık sağlanması için özellikler eklenir.Bu demek olmuyor ki temalar önceden çok eksikle satılıyor.

güncelleme

Neden Güncellenen Tema Gerekli ?

Güncellen temalar sizin hevesinizi arttırır.Mesela bunu bir işletim sistemi gibi düşünün.Windows’a her güncelleştirme geldiğinde heyecanla bakarak kullanma süremizi arttırıyor ve daha çok bilgisayar başında zaman geçiriyoruz.

Temalarda aynıdır ne kadar çok güncellenirse sizinde o kadar siteye girme, makale yazma isteğiniz artar.Her güncelleme olduğunda da sitenize yeni özellikler eklenir bu da size kolaylık sağlar.

4) Elementor Gibi Sayfa Yapıcı Eklentiler Destekleyen Temaları Tercih Edin

Elementor Nedir ?

Sayfalarınızı sürükle bırak teknolojisini kullanarak hiçbir kod bilmeden tasarlamanızı sağlayan page builder (sayfa yapıcı) eklentisidir.

Elementor destekleyen temalar sizlerin yükünü hafiflete hafiflete bitiremeyecek o kadar yani.Eğer iyi bir elementor kullanan biriyseniz zaten bunu en ön planda değerlendireceksiniz.

Sayfa oluşturma da eşi olmayan ama benzeri olan bu eklentiyle kendinize özgü sayfalar oluşturabiliyorsunuz.Bu yüzden temanın desteklemesi çok daha iyi olacaktır.

elementor

Neden Sayfa Yapıcı Desteklemeli ?

Kendinize özgü sayfalar oluşturabilmeniz açısından en iyi page builder plugindir (sayfa yapıcı eklentisidir).Sliderlerin, resimlerin, makalelerin ve daha bir çok site içi parçalarının nerede gözükeceğini ayaralayabilirsiniz.Bundan daha iyi birşey olamaz galiba.

5) Çok Fazla Demosu Olan Temaları Tercih Edin

Ne kadar fazla demo demek o kadar fazla fikir ve o kadar fazla estetik demektir.Bir o kadar da özgürlük demektir.Bu yüzden en az 15 tane demosu olan temaları tercih edin.

Temada Demo Nedir ?

Temalar da demo demek website görünümünün hazır halleri demektir.Sidebarlar, menüler, makaleler belirli bir düzen içerisindedir.Sizin düzene sokmanız gerekmez.

Misal veriyorum teknoloji için kullanacaksanız temayı teknoloji demosunu kullanabilirsiniz.Genellikle alanlarına göre demolar oluşturulur.Mesela teknoloji demosu teknolojiyle ilgili tasarıma sahiptir, blog demosu blog ile ilgili tasarıma sahiptir.

demo

Neden Çok Fazla Demosu Olmalı ?

Eğer çok fazla demoya sahip olan bir tema seçtiyseniz şayet, siteyi açma konunuza uygun hazır sayfalar seçebilirsiniz.Yani konunuza uygun tasarım yapmayla uğraşmaktansa hazır tasarımları kullanabiliyorsunuz.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?