WordpressYapılması Gerekenler

Wordpress Site Hızlandırma En İyi Optimizasyon

Sitem Neden Yavaş ?

Wordpress sitesi kullanıyorsanız ve internet siteniz yavaş açılıyorsa bunun nedeni birçok faktör olabilir.Bir işlemle hiçbir sitenizi hızlandıramazsınız.Eğer sitenizi üst seviyeli hızlara taşımak istiyorsanız biraz zaman ayırmanız lazım.

Yukarıda da dediğim gibi internet sitesinin yavaş olmasının altında birçok neden yatıyor olabilir.Eğer sitenin yavaşlığının nereden kaynaklandığını bulursanız wordpress site hızlandırma işlemini çok daha hızlı ve kolay yapabilirsiniz.Yani bu konuda siteniz şu konudan dolayı yavaştır demek doğru olmaz.

Eğer sitenizin neden yavaş açıldığını nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız gtmetrix sitesinden veyahut pagespeed sayfasından sitenizi test ederek görebilirsiniz.

1- Gzip Sıkıştırmayı Aktif Etmek

gzip site hızlandırma

Wordpress site hızlandırma işleminin en başında gzip sıkıştırma gelmelidir.Gzip sıkıştırmayı aktif ettiğiniz zaman sitenizin dosyaları sıkıştırılır ve sitenizin açılma hızının 3-4 katı kadar artış gösterir.

Bütün internet sitelerinin kullandığı kesinlikle sizinde kullanmanız gereken işlemlerdendir.Gzip sıkıştırmanın gücünü gzip sıkıştırma yaptıktan sonra çok daha rahat anlayacaksınız.Eğer herhangi bir cache eklentisi kullanıyorsanız muhtemelen otomatik gzip aktifleştirilmiştir.

Sitenizde Gzip sıkıştırmasının aktif olup olmadığını öğrenmek ve gzip hakkında daha detaylı bilgi alabilmek adına aşağıdaki linke tıklayarak makalemi okuyabilirsiniz.

Gzip Sıkıştırmanın Nasıl Yapıldığını Öğrenmek İçin Tıklayın.

2- CSS, HTML ve Javascript küçültmek

js optimize

Sitenizin açılmasında en önemli rol oynayan dosyaların boyutlarının küçültülmesinin sitenizi rahatlatıp hızlı açılmasını sağlayacaktır.İnternet sitenize girdiğiniz zaman ilk başta aktif hale geçen dosyalar css, html ve javascript dosyalarıdır.

Sunucunuzdan ilk önce bu dosyalar çekilmektedir.Bu dosyaların boyutları ne kadar büyük olursa sunucunuzdan sitenize çekilmesi o kadar uzun sürer.Bu dosyaların boyutunu küçülttüğünüz zaman sunucunuzdan çok daha hızlı çekilecek ve siteniz çok daha hızlı açılacaktır.

Css, Html ve Javascript dosyalarını eğer manuel olarak küçültmeyi bilmiyorsanız herhangi bir cache(önbellekleme) eklentisi kurabilirsiniz.Cache eklentilerinin amaçlarından bir tanesi de sıkıştırma yapmaktır.

Kendinize En Uygun Cache Eklentisini Seçmek İçin Tıklayın.

3- Resimleri Optimize Etmek

resim optimize

Resimler wordpress site hızlandırma adına en etkili yöntemlerden biridir.Kaliteli resimler her zaman çok daha büyük alanlar kaplamaktadırlar.Siteye girdiğinizde neredeyse en son resimlerin yüklendiğinin farkına varmışsınızdır.

Resimleri ne kadar kayıpsız bir şekilde sıkıştırır ve boyutunu düşürürseniz siteniz o kadar hızlı açılır.Sitenizde kesinlikle PNG formatında resimler kullanmayın.PNG resim formatları kaliteli ve bi o kadarda büyük boyutlara sahiptir.Sitenizin açılmasını her zaman yavaşlatırlar.

Her zaman .jpeg resim formatını kullanın.Çok kaliteli olmasa da boyutları çok düşük olan resim formatıdır.Şuanda yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan olağan üstü sıkıştırma sağlayan ve kaliteden ödün vermeyen .webp formatlarını da kullanabilirsiniz.Yalnız şuan webp formatları birçok tarayıcı tarafından desteklenmemektedir.

Resimlerinizi cache eklentileriyle sıkıştırmanız mümkün.Ama her cache eklentisi resim sıkıştırmayı desteklememektedir.Bunun için  Smush Image Compression and Optimization veyahut reSmush.it eklentilerini kullanabilirsiniz.Bu eklentiler otomatik olarak resimlerinizi optimize eder.

4- İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Kullanmak

CDN, site içeriklerinizin size en yakın sunucudan çekilme olayıdır diyebiliriz.Sitelerin içerikleri herzaman bir sunucudan çekildiğini hepimiz bilmekteyiz.Ama bilmediğimiz bir şey var o da verilerin çekildiği sunucuya ne kadar yakın olursanız o kadar hızlı veri çekersiniz ve siteniz bir o kadar hızlı açılır.

Sunucuya yakın olmak yerine otomatik olarak kendinize en yakın sunucuyu seçmek çok daha mantıklı olacaktır.CDN kullandığınız zaman otomatik olarak ziyaretçiye en yakın sunucu seçilecek ve içeriğin çok daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır.

5- Kullanılmayan Tema Ve Eklentileri Kaldırmak

wordpress eklenti

Kullanılmayan tema ve eklentileri kaldırmak sitenizin sunucusunda yükü hafifletecektir.Böylelikle fazla işlemci ve ram kullanımını önleyecektir.Wordpress site hızlandırma eyleminde de etkili bir yöntem olacaktır.

Kullanılmayan eklenti ve temaları kaldırmadığınız zaman bir anda sunucunuz çöplük gibi gereksiz şeylerle dolu olabilir.Her admin paneline girdiğiniz zaman yavaşlığı çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

6- Php Sürümünü Yükseltmek

php sürümü değiştirme

Wordpress site hızlandırma adına çok etkili bir yöntem olup çoğu insanın bilmediği bir yöntemdir.Siteniz saniye içerisinde istekler yapar.Php sürümleride tam istekler meselesinde devreye girmektedir.

phpsürümü

Misal veriyorum php 5’te saniyede 194 istek işleyebiliyorken php 7 de 374 istek işleyebiliyor.Buda php 7’nin php 5’ten yaklaşık 2 kat daha fazla performans sağladığı anlamına gelmektedir.Tabiki bunlardan önce kullanmış olduğunu temanın bu php sürümlerini destekleyip desteklemediğini öğrenmeniz gerekmektedir.

7-Çok Fazla İçeriği Birden Fazla Sayfa da Yayınlamak

Birgün çok uzun bir makale yazdınız diyelim.Aşağı in in bitmiyor.Bu siteniz için yavaşlamaya sebebiyet verecektir.Çünkü ne kadar uzun makale yazarsanız içerik boyutuda o kadar artacaktır.Siteyi açtığınız zamanda bu makalenin yüklenmesi hayli zaman alacaktır.

Eğer çok uzun bir konuyu ele alacaksanız iki üç sayfaya bölerek paylaşmanızı öneriyorum.

8- Lazy Load Kullanmak

lazy load

Lazy Load wordpress site hızlandırma rehberi adına en önemli adımlardan biri olabilir.Siteye girdiğiniz zaman normalde bütün resimler aynı anda yüklenmeye başlar.Buda sitenin açılmasını yavaşlatır.Lazy Load işlemide burada devre girer.

Bütün resimlerin aynı anda yüklenmesini engeller.Siz sayfada aşağı doğru indikçe resimleri yüklemeye başlar.Daha kısa ifade edecek olursak sizin göreceğiniz resimleri yükler.Böylelikle kullanıcının hiçbirşey anlamadan ve zarar görmeden sayfanın hızlı yüklenmesini sağlar.

Lazy Load işlemlerini yine cache eklentileri ile halledebilirsiniz.Manuel halletmeye çalışırsanız sitenizin çöp olmasına neden olabilirsiniz.

9-Hızlı Tema Bulmak

wordpress hızlı tema

Yukarıdaki adımları uygulamanıza rağmen sitenizi hızlandıramıyorsanız başka temaya geçmeniz icap edebilir.Çünkü yukarıda bahsedilenler bir internet sitesini hızlandırmaya yetecek maddelerdir.Eğer bu maddeler internet sitenizi hızlandırmaya yetmediyse temayı değiştirmeniz gerekir.

Hızlı temalar işini çok daha fazla kolaylaştıracaktır.Her temanın çalıştırdığı html, javascript, css boyutları ve sayıları aynı değildir.Hızlı temaların çoğunluğunda bu dosyaların daha küçük boyutluları veya daha az sayıda kullanımı vardır.

Eğer baştan hızlı tema seçerseniz kendinizde birkaç şey üzerine koyarak sitenizi yüksek hızlara çıkarabilirsiniz.Hangi tema ne kadar hızlı nasıl öğrenirim diyorsanız onun da bir yolu var.

Tema satan sitelerde temaların demo sürümlerini ziyaretçilere açık bir şekilde sunuyorlar.Temanın gerçek halini görüp beğenip alsınlar diye.Site o demo linkini kopyalayarak pagespeed veya gmetrix sitesinde teste sokun.Çıkan sonuçlara göre tema alabilirsiniz.

10-AMP Kullanmak

google amp

Birçok insan şuana kadar belkide AMP’yi duymamıştır.Amp, google tarafından tasarlanan mobil sayfalardır.Kullandığınız temanın mobil sürümünden hariç yeni bir mobil sayfa tasarlamanızı sağlar.

Google destekli olduğu için aramalarda da ön plana çıkmanızı sağlayabilir.AMP kullanın dememin sebebi çok hızlı mobil site elde edebilecek olmanızdır.AMP mobil sayfalar, temaların mobil sayfalarına oranla çok daha hızlıdır.

Çünkü kullandığı js, css, html kodları sınırlıdır.Çok şaşalı mobil temaları yoktur.Sade ve kullanışlı mobil tema imkanları sunar.Bütün büyük internet siteleri AMP’yi kullanmaktadırlar.

Sonuç

Sitenizin yavaşlamasına sebebiyet veren belli başlı eklentiler, temalar veya dosyalar olabilir.Sitenizi neyin yavaşlattığını bulmak sizin için en kolay yol olacaktır.Bunun içinde en başta bahsetmiş olduğum pagespeed veya gmetrix sitelerinden herhangi birinden sitenizi test ederek yavaşlama sebeplerini bulabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim unsurlar siteyi yeni açtığınızı varsayarak nitelendirilmiş unsurlardır.Sitenizi yeni açtıysanız yukarıdaki adımları uyguladığınız zaman siteniz gözle görülür bir hıza kavuşacaktır.

Yalnız bu işlemleri yapmadan önce yedek almanız tavsiye edilir.Çünkü herhangi bir yanlışlıkta sitenize el sallayabilirsiniz.Bu iş birazda sabır işidir.Bir anda sitenizin uçak gibi olmasını beklemeyin.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?