Bilgi

Domain(Alan Adı) Nedir ?

Genellikle hosting ile beraber kullanılan terimdir.Çünkü aslında domain ile hosting bağlantılı hizmetlerdir.Genellikle internet sitesi açma girişiminde olanlar bu terimleri duyarlar.Şöyle düşünün bir eviniz var bu evinize hosting adı verelim.Sokağa çıktınız sonra evinizin yolunu kaybettiniz.Herhangi bilir bir kişiye evinizin adresini sordunuz.Oda size evinizin adresini verdi.Einizin adresi domain olur.

Yani daha açık konuşacak olursak domainler sizleri hostinglere yönlendiren bağlantılardır.Genellikle en yaygın olan domain adresleri olarak com,net,com.tr gibi uzantılar bilinir.

domain

Bir site açtınız mesela facebook.com; burada “facebook” sitenin adı, com ise domain adınızdır.Daha önceden kullanılmış domain adreslerini alamazsanız.Mesela facebook.com diye bir adres varken siz facebook.com diye domain alamazsınız.Alacağınız domain’in önceden alınmış mı alınmamış mı öğrenmek isterseniz buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Domain Olarak Hangisini Seçmeliyim ?

En çok araştırılan konu diyebilirim.Çünkü insanlar karşılarına çıkan onlarca domain arasında hangisini seçmesi gerektiğini bilemiyor.Her site domainleri farklı fiyatlara satar, her site de kendi içerisinde farklı domainleri farklı fiyata satar.Durum böyle olunca insan hangisini almasını gerektiğini anlayamıyor.

Aslında bu konuda açık ve net bir şekilde diyebilirimki domainler sitenizin üst sıralara çıkmasında hiçbir zaman etkili olamazlar.Sizin üst sıralara çıkmanızı SEO sağlar.Ama şu konuyu da atlamadan anlatalım.Bazı domainler diğer domainlere göre çok daha ön plandadır.Mesela .com uzantısı .xyz uzantısına göre çok daha fazla kullanılmaktadır.

domainler

Bu yüzden insanlar .xyz domainli siteye girmektense .com domainli sitelere girmeyi tercih ederler.Alışılagelmiş domainler her zaman 1 adım öndedirler.Mesela kendinizi işin içerisine katarak düşünün.İnternette okul diye bir arama yaptınız ve aynı içeriğe sahip iki tane site geldi karşınıza.Bunların uzantılarının biri .com biri de .xyz olsun.Siz burada hangi siteye girersiniz.Cevap vereyim .com uzantılı olan siteyi tercih edeceksiniz.

Çünkü o çok daha güvenilir gelecektir.Peki neden ? , tabikide alışılagelmiş bir domain olduğu için.

Ucuz Olan .COM’mu Yoksa Pahalı Olan .COM’mu ?

Burada ucuzluk pahalılık hiç farketmez.Dediğim gibi alan adının yukarılara çıkmada gerçek bir faydası yoktur.Bu yüzden hangi sitede en ucuz domaini bulursanız onu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?