Bilgi

Domain(Alan Adı) Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İnternet sitesinin en temel konularından biri olan domain, sorgulama yapılmadan alabileceğiniz bir hizmet değildir.Dünyada milyonlarca web sitesi var ve bu web site adreslerini insanlar düşünerek tasarlamışlardır.Sizinde aklınıza gelebilecek isimler daha önceden bazı insanlar tarafından alınmış olabilir.

domain sorgusu yapma

Domain sorgusu yaptığınız zamanda sizin düşünmüş olduğunuz isimleri önceden başkaları düşünüp almışmı diye kontrol etmenizi sağlar.Tabiki alınmış domainleri alamazsınız.Domain sorgulama hizmetlerini genellikle domain, hosting satan siteler yapmaktadır.Eğer domainin ne olduğunu bilmiyorsan buraya tıklayarak okuyabilirsin.

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır ?

  • İlk önce aklınızda oluşturmuş olduğunuz domaininizi unutmamak için bir kenara yazın.
  • Ardından hosting.com.tr adresine girin.
domain sorgu
  • Siteye girdiğiniz zaman yukarıda görmüş olduğunuz gibi bir arama çubuğu göreceksiniz.Oraya düşündüğünüz domaini yazıyorsunuz.
domain sorgulama
  • Yazıp sorgula dedikten sonra mavi kutucukta yer alan ibare gelirse o alan adının alındığı anlamına geliyor.Bir altındaki ibare gelirse alınmamış anlamına geliyor.
  • Eğer alınmamış bir alan adıysa sepete ekle diyerek satınalmaya geçebilirsiniz.

Domain sorgulama yaptığınız zaman sizin düşündüğünüz adı onlarında düşünmüş olmaları muhtemeldir.Mesela facebook.com alınmış domaindir ama bu alınmış diye üzülmeyin sorgulama yaptığınız zaman .net uzantısı alınmamış olabilir.Bu her zaman geçerli olmayabilir.

Bazı siteler bütün domainleri satın alırlar.Bunu yapmalarının tek nedeni vardır o da internette tek olmaktır.Yani siz mesela omer.com diye domain satın aldınız yarın öbürgün karşınıza omer.net diye kurulmuş sitenin çıkması mümkün.

Bu yüzden hiç düşünülemeyecek ve yaratıcı internet site isimleri bulmanız sizi her zaman bir adım öne taşıyacağına eminim.Kulağa ve göze hitap eden isimler bulursanı ziyaretçileriniz size kolay kolay vazgeçmeyecektir.Bu arada yukarı da bahsettiğim meseleye ufacık değineyim.

Mesela domain sorguladınız .com uzantısı alınmış ama .net uzantısı alınmamış.Siz hemen acele edip şu .net uzantısınıda ben alayım demeyin.Bu diğer site isminin kopyası olacağından fazla bi kullanıcı kitlesi elde edemeyebilirsiniz.Eğer .com uzantısı alınmış bir site var ise farklı site isimleri düşünerek ilerleyin.

Hem özgün bir uzantınız olur hemde seo açısından hoşunuza gidecek bir takım adımlar atmış olursunuz.Ama herşeyden önce sitenize oluşturacağınız uzantının, site içeriğini yansıtması gerektiğini unutmayın.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?