Nasıl Yapılır

Açılmayan Windows’tan Dosya Kurtarma, Live Windows USB Oluşturma

Live Windows Nedir ?

Şuana kadar belkide adını hiç duymadığınız ama sizi bozuk Windows’tan kurtaracak bir canlı işletim sistemidir.Bilgisayarda çalıştırmış olduğunuz işletim sistemini hiç harddiske veya kuruluma gerek duymadan direk bilgisayarda açmanızı sağlar.

Nasıl oluyor bu dediğinizi duyar gibiyim.Bunun mantığını anladığınızda olay gerçekten çok basitmiş diyeceksiniz.Normalde bilgisayarınıza Windows 10, Windows 7 gibi işletim sistemlerini kurduğunuz zaman harddiskinize kurulmuş oluyorlar.

Her bilgisayarı çalıştırdığınızda harddiskiniz devreye girerek yüklü olan işletim sistemini çalıştırıyor.Live usb de bunun bir örneği gibidir.Burada harddisk yerine usb kullanılıyor.Neden USB kullanılıyor diye sorduğunuzu da duyar gibiyim.

Live USB kullanım amacı unutulan şifreleri öğrenmek, açılmayan Windows’tan dosya kurtarmaktır.Windows açılmadığı için dosya falan kurtaramıyorsunuz haliyle.Çalışan bir işletim sistemi açamadığınız içinde bilgisayarınızdan hariç bir işletim sistemine ihtiyaç duyuyorsunuz.

Çünkü eğer bilgisayarınızda çalışan aktif bir işletim sistemi olursa harddiskinize erişebilecek ve dosyalarınızı kurtarabileceksiniz.Bunu yapmanızı da live usb sağlamaktadır.

Live USB ise harddiske ihtiyaç duymadan sadece USB kullanarak windows açmanızı sağlayan bir eylemdir.Usb’ye atmış olduğunuz kurulumsuz işletim sistemini bilgisayarınızda çalıştırarak açılmayan Windows’tan veri kurtarabiliyorsunuz.

Yani kurulumsuz olan Windows işletim sistemini USB belleğine atıyorsunuz ve sadece USB kullanarak bilgisayarınızda yeni bir işletim sistemi açabiliyorsunuz.Buna Canlı Windows yani Live Windows denilmektedir.

Daha Fazla Nasıl Yapılır Yazısı Okumak İçin Tıklayabilirsiniz.

Live USB, Live Windows Nasıl Hazırlanır ?

live windows download
  • Öncelikle buraya tıklayarak live usb için windows 7 usb iso dosyasını indirin.
rufus indir
  • Diğer dosya inerken buraya tıklayarak rufus programının en güncel sürümünü indirin.İndirdiğiniz tarihe göre sürüm değişikliği olabilir.Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi en üstteki indirme bağlantısına tıklayarak en güncel sürümü indirebilirsiniz.
live windows indirme linki
live windows iso dosyası
  • İlk başta indirmiş olduğunuz .rar dosyasına girin ve içerisindeki WINPE.iso dosyasını tutarak masaüstüne atın.
rufus
  • Bilgisayarınıza bir usb takın.İkinci indirmiş olduğunuz rufus programını açın ve okla gösterilen yerde bilgisayarınıza takmış olduğunuz usb belleği seçin.
rufus iso ekleme
  • Seç butonuna tıklayarak masaüstüne atmış olduğunuz WINPE.iso dosyasını seçerek “Aç” butonuna tıklayın.
rufus iso dosyası yazdırma
  • Başlat butonuna tıklayın ve yazdırma işleminin tamamlanmasını bekleyin.İşlem tamamlanınca Durum kısmında bildirim çıkacaktır.
live usb hazırlama
  • Bu ekran geldiği zaman yazdırma işleminiz tamam olmuş olacaktır.

Live USB, Live Windows Nasıl Kullanılır ?

Live Windows’u kullanabilmeniz için bilgisayarınızın USB’den başlatılmasını sağlamanız gerekmektedir.İlk başta da söylediğim gibi bilgisayarınızın power tuşuna bastığınızda Hard Disk’iniz devreye girer ve Hard Disk’teki veri okunarak işletim sistemi açılır.

Biz burada varsayılanı değiştirerek power tuşuna bastığımız zaman USB’deki veri okunarak işletim sisteminin açılmasını sağlayacağız.Bu işlemi yapabilmek için bilgisayarımızın boot menüsüne girmemiz gerekiyor.

Boot menüsüne girmek için her bilgisayarda farklı tuş kombinasyonu olabilir.Ama hangi tuşla boot menüsüne gireceğinizi anlamanız için çok kolay bir yol var.Power tuşuna bastığınız zaman bilgisayara ekran gelince gözünüzü ekrandan ayırmayın.

Ekranın genellikle sağ alt köşesinde hangi tuşla boot menüsüne gireceğiniz yazar.Eğer bu bilgi ekranda çıkmıyorsa bilgisayarınızın modelini İnternet’e yazarak boot menü tuşunu öğrenebilirsiniz.

Bios’a girmeyeceğiz dikkat edin.Boot menüsüne giriş yapacağız.Eğer Bios’a girerseniz bilmeyen için çok uzun ve karmaşık yol olur.Ama boot menüsüne girerseniz direk USB’yi seçme şansınız olur.

boot menu
  • Boot Menu tuşuna bastıktan sonra bilgisayarı hangi sürücüden başlatmak istediğinizi seçmeniz gerekiyor.Burada seçeceğiniz sürücü bilgisayara takılı olan USB bellek olmalıdır.Yön tuşlarıyla sürücüyü seçip “Enter” tuşuna basın.
press any key to boot from USB
  • Daha sonra bu ekran ile karşılaşacaksınız.Burada USB bellekten başlatmak için herhangi bir tuşa basmanız gerektiğini söylüyor.Bu ekrandayken direk kafanıza göre klavyeden herhangi bir tuşa basın.
live windows 7

Ve artık Live Windows işletim sisteminiz hazır hale gelmiş olacak.Açılmayan windows işletim sisteminden hariç olarak USB bellek yardımıyla kurulumsuz windows açmış olduk.

Kurtarılmasını istediğiniz dosyalarınızı artık farklı bir USB bellek takarak kurtarabilirsiniz.Live USB belleğini çıkardığınız zaman her şey eski haline geri dönecektir.

açılmayan windowstan dosya kurtarma
live windows özellikler

Live USB, Live Windows Ne Zaman İşimize Yarar ?

Live Windows aslında çok önemli ama kimsenin bilmediği bir ilk yardım aracıdır.Windows işletim sistemine koymuş olduğumuz şifreleri zaman zaman unutabilmekteyiz.Bu unutma anlarında Live Windows bizim yardımımıza koşuyor.

İçerisinde barındırmış olduğu programlar sayesinde Windows şifrelerini rahatlıkla kırabilmekteyiz.Şifre kırmayla da bırakmayarak, açılmayan Windows işletim sistemlerinden veri kurtarmanızı sağlamaktadır.

İşletim sisteminiz açılmıyor diye Hard Disk’inize erişemeyecek değilsiniz.Tabi ki işletim sisteminizin açılmama sebebi Hard Disk değil ise.Live Windows kullanarak açılmayan işletim sistemlerinin bulunduğu Hard Disk’ten çok rahat bir şekilde resim, video, dosya kurtarma işlemi yapabilirsiniz.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?