Öneriler

Muhteşem Görseller Bulabileceğiniz 10 Ücretsiz Stok Web Sitesi

Herhangi bir web sitesi yönetiyorsanız tarifsiz görselleri paylaşmanız sizin için en iyisi olacaktır.Web sitelerinde hiç görülmemiş ve muazzam fotoğraflar paylaaşmanız demek, okuyucunun dikkatini kaliteye vermesi demek.Ne demek bu “dikkatini kaliteye vermek” ibaresi diye soracak olursanız, okuyu makaleyi okumadan önce görsellere göz gezdirir.Kaliteli fotoğraflar paylaştığınızda, fotoğrafların kaliteli olduğunu görür ve hoşuna gider.Resimler hoşuna gidince de yazıyı okuma eğiliminde bulunur.

Eğer ön plandaki görsellerinizi sağlam tutarsanız kitlenizda sağlam olur.Bir web sitesinde en önemli unsurların en başında görseller gelmektedir.Görselleriniz makalenin içeriği yansıtan ve kaliteli, hiçbiryerde görülmemiş görseller olmalı.Bu gün başka bir yerlerde bulamayacağınız son derece muazzam fotoğraflar paylaşan web sitelerini ele alacağım.

1-Unsplash

unsplash resim sitesi

Bu sitede en az 100.000 fotoğrafçı bulunmakta.En iyi fotoğrafları çeken fotoğrafçılar çektikleri muazzam fotoğrafları bu sitede ücretsiz bir şekilde yayınlamaktalar.İçerisinde 800.000’den fazla görsel barındıran bu sitede aradığınızı çok rahat bir şekilde arama çubuğundan bulabileceksiniz.İstediğiniz resim türünü arama çubuğuna yazarak rahat bir şekilde resime ulaşabiliyorsunuz.

2-Foodiesfeed

Foodiesfeed resim

Eğer yemekle ilgili görseller indirmek istiyorsanız gerçekten kalite kokan bu siteyi kullanabilirsiniz.Görsellerin hakkını veren yüksek kalitede fotoğraflar paylaşan bir sitedir.İnternet üzerinde kaliteli yemekle alakalı resimler bulabileceğiniz mükkemmel bir web sitesidir.

3-Styled Stock

Styled Stock

Eğer hedef kitleniz kadınlardan oluşuyorsa bu sitede bulunan kadın ile ilgili görselleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.Göze hitap eden kadınlarla ilgili çok güzel görseller bulunmakta.Temizlik malzemelerinden tutun makyaj malzemelerine kadar her türlü resmi bulabilirsiniz.Neredeyse hepsi yüksek çözünürlüğe sahip.

4-Createherstock

Createherstock

Kişisel ve ticari işletmelerinizde kullanabileceğiniz güzel görseller sunmaktadır.İnstagramda paylaşımlarınızın kalitesini arttırmak amacıyla bu sitenin görsellerinden yararlanabilirsiniz.

5-Stocksnap.io

Stocksnap.io

Hertürlü alanda çok iyi görsellerin bulunduğu bir sitedir.Benimde yeni keşfettiğim ve devamlı kullanacağıma emin olduğum bir sitedir.İçerisine girdiğiniz zaman çıkamıyorsunuz.Her resmi indiresiniz geliyor.

6-Burst

Burst

Yine birçok alanda muazzam fotoğraflar bulabileceğiniz bir site.Aramak istediğiniz kelimeyi yazıyorsunuz ve size yüzlerce görsel sunuyor.Üstelik indirmesi çok kolay.Site gerçekten görsel site olmasına rağmen çok hızlı.

7-Gratisography

Bilgilendirmek İçin Buradayım

Daha çok sıradışı, ilginç fotoğraflar bulabileceğiniz eğlenceli bir web sitesi.Her türlü alanda resim bulmak mümkün.Komik mimik yapan insanların görsellerinede ulaşabiliyorsunuz.

8-Old Book Illustrations

Bilgilendirmek İçin Buradayım

Fotoğraflar yerine çizim veyahut illüstrasyon tarzı görseller kullanabileceğiniz kolay kullanımlı bir sitedir.Orjinal özgün çizimler bulunmaktadır.Tarihi yapıtların ve olağan üstü nesnelerin çizimlerini bulabilirsiniz.

9-Pexels

Bilgilendirmek İçin Buradayım

En büyük avantajlarından biri sitenin türkçe olması.Aradığınıza çok kolay bir şekilde ulaşıyorsunuz.Siteye girince “resim dediğin budur abi” demekten alıkoyamıyorsunuz kendinizi.Resimleri en doruk noktasına kadar yaşatıyor size bu site.

10-Reshot

reshot resim sitesi

Daha çok doğa ile insan fotoğraflarının ağırlıklı olduğu bir stok resim sitesidir.Fotoğraf makinesiyle çok iyi işler başaran fotoğrafçıların fotoğraflarını bulabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılar www.ideasoft.com.tr adresinden alınmıştır.

Stok fotoğraflar ücretli mi?

Stok fotoğraflar hem ücretli hem de ücretsiz olarak internet üzerinde bulunmaktadır. Bazı platformlar bu görselleri ücretli olarak sunmaktadır. Bunun nedeni ise bu görselleri hazırlayan fotoğrafçılar, paylaşımları karşılığında belli bir ücret talep ederler ve fotoğraflarını lisanslamışlardır. Ücretli stok fotoğraflarını kullandığınızda bu lisansları almış olursunuz. Ücretsiz fotoğraflar ise ticari ve kişisel kullanıma açıktı ve herhangi bir lisans gerektirmez.

Stok fotoğraflarda lisans ücreti ödenmezse ne olur?

Lisanslı kullanım zorunluluğu olan stok fotoğrafların ücretinin ödenmemesi durumunda, fotoğraf sahibi kişi lisanssız kullanımdan dolayı hak talebinde bulunabilir. Bu durumda firma lisans sahibine belli bir bedel ödemek zorunda kalır ya da fotoğrafı kullanımdan kaldırmak zorunda kalır.

Stok fotoğraf seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle kullandığınız görsellerin lisanslı ya da lisanssız kullanımının olduğuna dikkat etmelisiniz. Sonrasında da klişeleşmiş ve herkes tarafından kullanılan fotoğraflar kaçınmanız iyi olacaktır. Bununla beraber içerisinde insanların yer aldığı fotoğraflar, kullanıcıların daha fazla dikkatini ve ilgisini çekmektedir. Bunlara ek olarak seçtiğiniz fotoğraflarda yüksek çözünürlük olmasına da özen göstermeniz önemlidir.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?