WordpressYapılması Gerekenler

Wordpress İçindekiler Tablosu Nasıl Oluşturulur

Google’nin çok sevdiği olaylardan bir taneside içindekiler tablosu eklemektir.Çünkü içindekiler tablosu kullanıcıların aradığını anında bulmasını sağlamaktadır.Makalelerinizde doğru ve kolay bir şekilde gezinmesini sağlamaktadır.

Tabi buda google’nin fazlaca hoşuna gitmektedir.Seo açısından fazlaca fark gösteren bir etkendir.Bu yüzden içindekiler tablosu eklemek seo’nuz için olumlu yönde arttırma yapacaktır.

Hem hoş bir görüntü elde edecek hemde seonuzda farkedilebilir bir farklılık göreceksiniz.Bu işlemler için birçok eklenti kullanılabiliyor.Ben bu makalemde hepsinin isimlerini vereceğim ve en önemli olan eklentinin üzerinden ilerleyeceğim.

İçindekiler Tablosu Nedir ?

içindekiler tablosu

İçindekiler tablosu, yukarıda da görmüş olduğunuz gibi makale yazarken oluşturmuş olduğunuz başlıkların yani h1-h2-h3-h4-h5-h6’ları hiyeararşi ile sıralı bir şekilde göstermenizi sağlayan bir etkendir.Yazı içerisinde bu tablonun kullanılması kullanıcının aradığını anında bulmasını sağlar.

Yazı da diyelim 10 tane başlık kullandınız ve bunu en üste içindekiler tablosu olarak eklediniz.O tabloda 3. başlığa tıklayarak 3. başlığın olduğu yazıya otomatik olarak inebiliyorsunuz.Yani eğer bir kullanıcı gereğindenn fazla başlık kullanırsa tablodan aradığınız cevabın başlığına basmanız yeterli olacaktır.Olay tamamen bundan ibarettir.

İçindekiler Tablosu İçin Eklentiler

Yukarıda bahsetmiş olduğum eklentiler neredeyse birbirleriyle aynı tasarıma sahiptir.Kullandıkları mantıklar aynı olduğundan dolayı istediğiniz eklentiyi kullanabilirsiniz.Ben “Table Of Content Plus” kullanıyorum.

Table Of Content Ayarları Nasıl Yapılır ?

table of content settings

Wordpress admin panelinden “Eklentiler/yeni ekle/eklenti yükle” yolunu izleyerek arama çubuğuna “Table Of Content Plus” yazın ve indirin.İndirdikten sonra eklentiyi etkinleştirin.Ayarlar sekmesine gelerek “TOC+ (Table Of Contents Plus)” eklentisini bulun.

table of content plus eklentisi ayarları

Pozisyon kısmından içindekiler tablosunun nerede çıkacağını ayarlayabiliyorsunuz.Fakat en popüler kullanım “ilk başlıktan önce” şeklinde olacaktır.Kullanıcı yazıya girer girmez en üstte içindekiler tablosu karşılayacaktır.Post ve page seçeneklerinin seçili olması daha iyi olacaktır.

İçindekiler yazan kısmı istediğiniz bir kelimeyle değiştirebilirsiniz.Bu yazı içindekiler tablosunun başlığı olarak gözükecektir.Ama önerim içindekiler olarak yazmaktır.Çünkü hem mobil sürümünde hemde masaüstü sürümde dışarı taşmalar olmayacaktır.

içindekiler tablosu ayarı

Bu kısımda ise içindekiler tablosunun nasıl göründüğü ayarlayabiliyorsunuz.Üstteki resmin en altında templateleri görüyorsunuz.İstediğiniz bir tanesini seçerek görünümün nasıl olması gerektiğini ayarlayabilirsiniz.

“Bu arada hiyerarşiyi göster” seçeneğinin yanına tik atın.Hiyerarşi özelliği ise başlıkların estetik görünmesini sağlayacaktır.Aşağıda görmüş olduğunuz gibi sıralı ve estetik bir görünüm kazandırır.

içindekiler tablosu ayarı

Numaralandırmayı kendinizin yapmasını öneririm çünkü eklenti göründüğü gibi numaralandırıyor buda akıl karıştırıcı olabiliyor.Bu yüzden numaralandırmaları sizin yapmanızı öneriyorum.

içindekiler

Burada da önemli olan kısım hangi başlıkların içindekiler tablosunda yer alacağını seçtiğimiz kısımdır.Burada h1 dışında hepsini seçmenizi öneririm çünkü h1 başlığı en büyük başlıktır, yani yazı başlığıdır.Bu yüzden kötü görünüme mahal vermemek adına h1 devre dışı kalmalıdır.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?