WordpressEklentilerYapılması Gerekenler

Worpress En İyi Resim Optimizasyon Eklentileri

Wordpress sitenizin hızlı açılmasını istediğiniz zamanlarda bir kaç test sitesine girerek sitenizi test ettirdiniz ve sitenizin optimize edilmeyen resimlerden dolayı yavaş açıldığının farkına vardınız.Bundan sonrasını bana bırakarak sadece aşağıda önereceğim pluginleri kullanarak sitenizi hızlandırmaya başlayın.

Resimler, sitelerin vazgeçilmez unsurlarından en önemlisidir.İnsanlar içeriğe bile resime bakarak karar verirler.Makaleleriniz için bu kadar önem taşıyan resimler, nasıl olurda sitenizin yavaş açılmasına neden olur ?

Neden Resimler Sitenin Açılmasını Yavaşlatır ?

Aslında sitenizin yavaş açılmasına neden olan resim eklemek değil resimlerinizin formatları ve boyutlarıdır.Resimlerin formatlarıyla boyutlarıda aslında doğru orantılıdır diyebiliriz.Mesela PNG formatı Jpeg formatına göre daha fazla alan kaplar.Misal veriyorum PNG 1mb alan kaplıyorsa Jpeg 50kb alan kaplıyor.

Yani resimlerin formatları değiştikçe boyutlarıda değişmektedir.Burada boyuttan kasıt piksel değildir.Dosya boyutu olarak nitelendirdiğimiz zaman bu oranlar ortaya çıkmaktadır.Burada sizlerin yapabileceği tek şey vardır resimlerin formatını Jpeg formatına dönüştürerek optimize etmektir.

En Düşük Boyutları Jpeg mi Sağlıyor ?

Şuan kullanılabilirlik açısından tercihen jpeg formatları kullanılabilir fakat bu en düşük boyutları jpeg sunuyor demek değildir.Şuanki teknolojilerle .webp formatı türetilmiş durumda.

.webp şuan internet siteleri için en iyi sıkıştırmayı sağlayan bir resim formatıdır.Yalnız bu format bütün tarayıcılar tarafından şuan için desteklenmediğinden en çok kullanılan format olarak jpeg ön planda duruyor.İlerleyen zamanlarda bütün tarayıcılar .webp formatını desteklerse tam kullanılabilecek bir format olacaktır.

Çünkü en iyi sıkıştırmayı .webp formatı yapmaktadır.Üstelik kaliteden de ödün vermemektedir.Resimlerde çok fazla bozulmadan sıkıştırma yapabilmektedir.

Neden Optimizasyon Eklentisi Kullanmalıyız ?

Eğer resimleri tek tek optimize ederek sitenize upload etmeyi düşünüyorsanız tabiki eklenti kullanmadanda yapabilirsiniz.Eklenti burada zaman kaybını önlemek amacıyla kullanılmaktadır.Resimlerinizi siz uğraşmadan sizin yerinize belirlediğiniz kalitede otomatik olarak optimize ederler.

Yani tek tek bütün resimleri optimize etmek yerine bir eklenti kullanarak otomatik bir şekilde resimlerinizi optimize edebilirsiniz.Hem zamandan tasarruf etmiş olacak hemde sitenizin hızlı açılmasını sağlamış olacaksınız.

En İyi Resim Optimizasyon Eklentileri

Paylaşacağım eklentiler arasında ücretli ve ücretsiz eklentiler vardır.Eklentiler beğenilme oranlarına ve kullanıcı sayısına göre seçilmiş en iyi resim optimizasyon eklentileridir.

1-Compress JPEG & PNG images

jpeg optimizer

En çok indirilen ve en çok kullanılan bir resim optimizasyon eklentisidir.Hem jpeg hemde png gibi resim formatlarına optimizasyon işlemleri uygulayabiliyor.En kaliteli plugin olarak değerlendiriliyor.Wordpress kurduğunuz zaman kesinlikle kullanmanızı tavsiye ettiğim bir plugin.


2-ShortPixel Image Optimizer

shortpixel

En çok resim formatı destekleyen resim optimize eklentisidir.Eklenti ücretli olmakla beraber ücretsiz sürümünü de kullanıcılarına sunuyor.Ücretsiz sürümünde ayda sadece 100 adet resim optimize edebiliyorsunuz.JPG, PNG, GIF, PDF, WebP gibi resim formatlarınıda başarılı bir şekilde optimize edebiliyor.


3-Smush Image Compression and Optimization

smush

Resim optimize eklentileri arasında en pratik eklentidir diyebilirim.Şuan bile kendi sitemde aktif olarak kullandığım ücretsiz bir eklentidir.Ücretsiz olması ve pratik olması gerçekten kullanılabilir hale getirmektedir.İstediğiniz kadar fotoğrafı istediğiniz kaliteye göre optimize edebiliyorsunuz.


4-Imagify Image Optimizer

imagify

Optimize eklentileri içerisinde kaliteli olan eklentilerden biridir.Ücretli bir eklenti olmakla beraber kullanıcılara ücretsiz sürümde sunmaktadır.Ücretsiz sürümde 2 MB boyutundaki resimleri toplam 50MB boyutuna kadar optimize edebiliyorsunuz.Birçok resim formatını da desteklemektedir.


5-EWWW Image Optimizer

ewww
eww

Resim yüklerken dahi otomatik olarak resim optimize işlemi yapan sayılı eklentilerden biridir.Toplu olarak resimlerinizi tek tıkla optimize edebiliyorsunuz.Kullanımı çok basittir.Hiç zorlanmadan kullanabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?