SeoBilgi

Seo Uyumlu Domain Nasıl Seçilir

Seo Nedir ?

Seo’nun açılımı Search Engine Optimization‘dur.Bu cümlenin anlamı ise arama motoru optimizasyonudur.Olaya biraz daha dalarsak; Arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlayan faktörler demektir.

seo uyumlu domain

Elbette herkes üst sıralara çıkmak ister.Üst sıralarda yer alabilmeniz için ilk atacağınız adım domain almak olacaktır.Çünkü siteyi daha kurmadan domain almanız gerekiyor.Aslında SEO, siz siteyi daha kurmadan başlıyor.Domain hakkında bilginiz yoksa domain nedir adlı makalemi okuyabilirsiniz.

Bu bağlamda domain’i seo uyumlu seçerseniz 1-0 önde başlamış olursunuz.Ziyaretçileriniz aradıklarını çok daha rahat bulacaktır buna inanın.

Seo Uyumlu Domain Nasıl Seçilir ?

Aslında kritik nokta burası.Domaininizi çok iyi seçerseniz ziyaretçilerinizi etki altında bırakırsınız.Domain alırken dikkat etmeniz gereken husus, domain adresinin sitenizin içeriğini yansıtacak olmasıdır.Bu arada domain sorgulama nasıl yapılır adlı makalemide incelemeyi de unutmayın.

Örnek olarak bir alışveriş sitesi düşünün.Bu alışveriş sitesinin domain adresini sucukluyumurta.com yaparsanız insanlar sucuklu yumurtaya mı gelecek alışveriş yapmaya mı gelecek belli değil.Bu sefer google’nin de kafası karışacak ve sizin sitenizi hangi kategoriye koyacağını şaşıracak.

Bu demek olacak ki sitenize başlamadan veda edeceksiniz.Şimdi “o kadar da değil, tabiki içeriğini yansıtan isimler bulmaya çalışıyoruz” diyen tonlarca kişi çıkacaktır.Burada sadece içeriği yansıtacak kelimesini baz almamanızı isterim.

seo domain

Ziyaretçilerin kolayca düşünebileceği, arama yaparken arama motoruna direk yazabilceği kelimelere odaklanarak bir domain adresi almalısınız.Mesela siz telefon sitesi açmak istiyorsunuz varsayalım.Domain adresinizi eniyitelefon.com yapabilirsiniz.Çünkü insanlar en iyi telefon diye google de tonlarca arama yapıyorlar.

Burada domain alırken dikkat etmeniz gereken iki husus vardır;

  1. Sitenizin içeriğini yansıtması,
  2. Arama motorlarında sıkça aranan bir kelime olması.

Bu iki hususu ele aldığınız zaman domainle ilgili seo işleminizi tamamlamış olursunuz.Tabiki bunlara ek olarak kulağa hoşgelen kelimeler de olması çok daha iyi olur.Bunun yanında hiç kullanılmamış veya benzeri olmayan özgün bir domain olmasıda sizin açınızdan iyi olacaktır.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?