SeoWordpress

Seo Uyumlu Yazı Yazmak 2020 En Detaylı Anlatım

Google Seo Nedir ?

Seo açılımı Search Engine Optimizationdur.Seach arama, engine motor anlamına gelmektedir.Buradan da anlayabileceğiniz gibi search engine optimization demek arama motoru optimizasyonu demektir.

Arama motoru optimizasyonu yapmak sizleri google’de üst sıralara taşıyacaktır.Üst sıralara çıkmak demek çok daha fazla ziyaretçi almak demektir.Seo uyumlu yazı yazmak bu yüzden oldukça önemlidir.

Seo Uyumlu Yazı Yazmak Ne Demek ?

Sitenizde herhangi bir makale yazdığınız zaman o makalenin herkes tarafından ilk sayfada görülmesini sağlamak amacıyla kurallarına ve kriterlerine uygun yazı yazmak demektir.

Kuralları ise Google amcamız belirlemektedir.Sizin sitenizi ön planda tutması için Google’nin istediği kriterleri yerine getirmeniz gerekmektedir.Eğer Google’nin istediğini yaparsanız o da sizi mükâfâtlandıracaktır merak etmeyin.

Seo Uyumlu Yazı Yazmak 2020

İnternet sitesinin en üst sıralarda çıkmasını kim istemezki.Ama baştan savma yazılarla üst sıralara çıkamayacağınızı baştan söylemek isterim.Çünkü seo uyumlu yazılar titizlik isteyen bir konudur.

Aşağıda teker teker bahsettiğim konuları makalelerinizde uygularsanız başarıya ulaşacağınıza eminim.Her bir adım seo uyumlu makale yazmak adına çok fazla öneme sahiptir.Bir müddet sonra hoşlanarak yapacağınız bir işlem olacak.

1-Seo Uyumlu Anahtar Kelime Bulun

Seo adına en fazla üzerine düşmeniz gereken hassas bir konudur.Çünkü internette bir arama yaparken konuyla alakalı en uygun kelimeyi tasarlayarak arama yaparız.Sitenize girecek ziyaretçilerinizde aynı şekilde sitenize erişeceklerdir.

Kendinizi ziyaretçileriniz yerine koyarak sitenizin bulunması için hangi kelimeyi kullanarak arama yapardınız düşünmeye başlayın.İnanın bu şekilde internet sitenizi çok daha iyi tanıyacak ve hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğini daha kolay bulacaksınız.

https://keywordtool.io/ gibi anahtar kelime bulan siteleri ziyaret ederek araştırma yapınız.Lokasyon Türkiye olması gerekmektedir.Ardından hangi konu üzerine seo uyumlu makale yazmak istiyorsanız o konuyu sitenin arama kısmına yazın.

Hemen karşınıza o kelimeyle alakalı en çok aranan popüler kelimeleri dökecektir.Aralarında sizlere en uygun olan kelimeleri seçerek makalelerinizde o kelimeleri kullanın.Yalnız burada dikkat etmeniz gereken husus, kelimeleri sırf yazmış olamak için yazmayın.

Bulduğunuz kelimeleri uygun bir dille, ziyaretçiyi aynı kelimelere boğmayacak bir şekilde yazmalısınız.Çünkü ziyaretçi aynı kelimelerin tekrarlandığını görürse bir daha sizin sitenize girmeyecektir.Bu sinir bozucu durumu asla uygulamayın.

seo uyumlu anahtar kelimeler

Mesela seo uyumlu makale konusunu baz alan bir makale yazıyorsunuz.Yanında Seo uyumlu makale nasıl yazılır, Seo uyumlu makale nedir, Seo uyumlu içerik gibi anahtar kelimeleride yazınızda barındırmanız çok daha iyi olacaktır.

Bunlara yazınızın içerisinde değinirken dediğim gibi kullanıcının rahatlıkla okuyabileceği, okurken zevk alabileceği bir şekilde olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Google’nin en sevdiği tekniğin bu olduğu kanaatindeyim.Anahtar kelimelerin benzerlerini yazı içerisinde kullanarak, ziyaretçilerin aratabileceği kelimeleri yazılarınıza entegre etmiş olursunuz.

Anahtar kelime bulabilmeniz için diğer önemli siteler;
Google Adwords,
Ubersuggest,
WordStream

2-Seo Uyumlu Meta Açıklaması ve Başlık Kullanın

Meta açıklaması olmazsa olmazlardan diyebilirim.Çünkü internet siteniz google de çıktığı zaman ziyaretçiler ilk olarak meta açıklamanızı okuyacaktır.Eğer işine yarar birşey görürse sitenize girecektir.

Meta açıklamalarını makalenizde kullanmış olduğunuz anahtar kelimelerden oluşturun.Mesela altta gördüğünüz gibi meta açıklamasında en az 5 anahtar kelime kullanmışım.

Bunlar; bilgisayar, wordpress, program, sosyal medya, güncel hayat.Bu konularda makaleler yazdığım için internet sitemin meta açıklamasında bunlara yer verdim.Birde bunun makale metası var.Her makalenize ayrı ayrı meta açıklaması ekliyorsunuz.

meta açıklaması

Meta açıklamalarını yazabilmeniz için ise Rank Math veya Yoast SEO eklentisini kullanabilirsiniz.Seo üzerine yapılmış muazzam iki seo eklentisidir.

rank math seo meta açıklaması

Yukarıda gördüğünüz görsel rank math kullanarak meta açıklaması ekleyeceğiniz penceredir.Description kısmına meta açıklamasını anahtar kelimeler kullanarak yazın.Met açıklaması ise yazdığınız makalenin özeti olarak tasarlanmalıdır.

Başlıkta ve Url de anahtar kelimeler kullanmanız sizin için en iyisi olacaktır.Url kısmını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.Eğer hiç ayarlama yapmadıysanız default olarak makalenizin linkine kafasına göre rakamlar verecektir.

seo uyumlu url

Örnek verecek olursak yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi makalenin adresini sitemizin adresinin yanına rakamlar ekleyerek oluşturdu.Bu url seo için kötü bir url’dir.Url’yi seo uyumlu hale getirebilmek için başlığa yakın bir url oluşturmanız gerekmektedir.

makale başlığı
Makale başlığı
seo uyumlu başlık
Seo uyumlu başlık

Gördüğünüz üzere yukarıdaki görselde başlığı url kısmına yerleştirdim.Bunu yapmanız internet üzerinde çok kolay bulunmanıza yardımcı olacaktır.Url düzenlemek için ise Rank Math veya Yoast SEOeklentisini kullanmanız gerekir.

rank math seo uyumlu url

Rank math seo kullanarak permalink kısmından özel url oluşturabilirsiniz.Yok ben bunla uğraşamam otomatik olarak eklensin derseniz de aşağıdaki adımları uygulayın.

Wordpress Admin Paneli>Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar yolunu izleyin.Ardından “Özel Yapı” seçili iken url kutucuğuna %postname% yazın ve kaydedin.

wordpress kalıcı bağlantı

Ayarları yukarıdaki gibi yaptığınız zaman başlıktaki kelimeleri otomatik olarak url kısmına ekleyecek ve seo uyumlu url oluşturmanızı sağlayacaktır.

3-Kullanacağınız Resimleri Yüklemeden Önce Konuya Uygun İsim Verin

Bu adımı belkide herkes atlıyor ama seo için ne kadar önem taşıdığını bilmiyorlar.Siz bu adımı atlayanlardan bir adım önde olmak için kesinlikle bu adımı atlamadan titizlikle yapın.

Siz makalenize resim eklediniz iyi güzel de resimlerden sitenize nasıl ziyaretçi çekeceksiniz ? Şöyle düşünün google görsellere girip herhangi bir şey arattığınız da ilk başta aradığınız kelime ile isimlendirilen resimleri görürsünüz.

Mesela ufak bir araştırma yapalım sizinle birlikte.Google’ye tesla yazın ve karşınıza ilk çıkan görsellerden birini açın.Sağ tıklayarak “resmi yeni sekmede aç” deyin.Ardından resmin url kısmına bakın.Direk tesla kelimesini url de görebileceksiniz.Çünkü o resim özel olarak adlandırılmış ve anahtar kelime olarak “tesla” kullanılmış.

tesla
Google’ye tesla yazınca çıkan sonuç
tesla araba url
Yeni sekmede açılan fotoğrafın url’si

Ne demek istediğimi yukarıdaki görsellerden çok daha rahat anlayabilirsiniz.Ele alacağınız konu ile ilgili anahtar kelimeleri resimlerinizi adlandırırken kullanmalısınız.Kullandığınız kelimeleri İngilizlerin kullandığı alfabeye göre düzenleyin.

Mesela koronavirüs ile alakalı makale yazacaksınız.Koronavirüs yerine koronavirus yazmanız en sağlıklısı olacaktır.Bu arada son dakika koronavirüs tablosuna ulaşmak için Son Dakika Koronavirüs Tablosu Kaç Kişi Öldü ? adlı makalemi okuyabilirsiniz.

resim adlandırma

Adlandırma yaparken dikkat edeceğiniz başka bir husus ise kelimeler arasına “-“ işareti koymaktır.Diğer durumlarda yazı karmaşık gözükecek ve google indexleyemeyecektir.Eklediğiniz resimlere de alt tag  ( Alternatif Metin ) eklemeyi kesinlikle unutmayın.

4-H1,H2,H3 Etiketi Kullanın

H1,H2,H3 etiketinden kasıt başlıktır.Yazı yazarken atlamamnız gereken en önemli hususlardan bir tanesidir.Normal başlık ve alt başlıklar kullanmanız gerekmektedir.Başlığınız ne kadar bol olursa ziyaretçiler konuyu o kadar detaylı anlarlar.

başlık etiketleri

İnce bir cizgimiz olan yazmak için yazmayın politikasına burada da uymanız gerekmektedir.Sırf başlık yazmak için yazıyı 10 tane başlıkla doldurmak kesinlikle doğru olmaz.

Yazığınız konu hakkında ziyaretçiyi daha fazla ve daha detaylı bilgilendirme sağlamak amacıyla alt başlıklar ekleyin.Yani eklediğiniz başlıklar içi dolu ve anlatımı olan başlıklar olsun.Seo uzmanı olan insanlar dahi bu duruma özen göstermektedirler.

5-İçi Tamamen Doldurulmuş Ve Anlaşılabilir Makaleler Yazın

Eğer bir yazı yazıyorsanız google’nin seo kurallarına uymanız gerektiğini söylemiştik.Google diyorki, makalelerini detaylı ve anlaşılır bir biçimde yaz.Yani burada vurgulanmak istenen baştan savma,50-100 kelimelik yazı yazma.

Makale yazarken en az 600 kelimelik makaleler yazmanız gerekiyor.Bu konuda uzman kişiler 400 ile 600 kelime arasında seçim yapmanız gerektiğini söylüyor.Uzun makaleler yazmanızın nedeni, gelen ziyaretçinin konuyu iyi anlaması ve site de uzun süre kalmasını sağlamaktır.

Bu konuda sizlere yardımcı olması amacıyla bir kaç tane sağlam seo analiz eklentiler tasarlanmış.Bu eklentiler Rank Math ve Yoast SEO‘dur.Yoast Seo en az 300 kelime Rank Math ise en az 600 kelime yazmanız gerektiği söylüyor.Ama siz 600’ün altına düşmeden makale yazmaya özen gösteriniz.

Artık makale yazmanın çok kolay yöntemleri var.Çok hızlı makale yazmak istiyorsanız 5 Dakika da En Uzun Makaleleri Siz Yazın adlı makalemi okuyabilirsiniz.

6-Resim Ve Tema Optimizasyonu Yapın

Bu maddeyi birçok insan seo olarak görmesede seo’nun temelini oluşturan faktörlerden biridir.Seo’nun arama motoru optimizasyonu olduğunu söylemiştik.Eğer arama motorları sitemizi severse bizi yukarılara çeker de demiştik.

Arama motorlarının bizi sevmesini sağlayabilmemiz için de sitemizin hızlı olması gerekmektedir.Eğer hızlı bir site tasarlarsanız hem ziyaretçiler hemde arama motorları sitenizi sevecektir.

Optimizasyon yapmadığınız zaman siteniz çok ağır çalışacaktır.Ziyaretçiler de haliyle siteniz yavaş olduğu için sitenizin açılmasını beklemeden çıkacaktırlar.Buna hemen çıkma denilmektedir.

Google, sitenizin çıkma oranlarını kale alarak sizlere muamele edebilir.İnternet sitenizi hızlandırmak adına birkaç işlem yapmanız gerekmektedir.

Cache eklentilerini kullanarak sitenizin anadizininde bulunan dosyaları otomatik sıkıştırarak hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.Garanti Veriyorum WordPress İçin En İyi Cache Eklentileri adlı makalemi okuyarak en iyi sıkıştırma sağlayan cache eklentilerini öğrenebilirsiniz.

Optimize işlemi bununla bitirilmemeli.Optimizasyonlar da olmazsa olmazların en başında resimler gelir.Yüksek boyutlu resimler sitenizin açılmasını çok fazla yavaşlatabilirler.Worpress En İyi Resim Optimizasyon Eklentileri adlı makalemi okuyarak en iyi resim sıkıştırma eklentilerini öğrenebilirsiniz.

7-Site İçi Linkleme Tekniği Kullanın

Okunmalarınızı büyük oranda arttırabilecek bir tekniktir.Yeni bir makale yazacağınız zaman konunun içerisinde alakalı olan eski makalelerinizden bahsederek ziyaretçilerinizi o makalelere yönlendirin.

Mesela biraz önce sizlere “wordpress en iyi resim optimizasyon eklentileri” diye site içi bir link verdim.Siz bu yazıyı okurken merak ettiğiniz için veya optimizasyon eklentilerini görmek için girdiniz.Bu demek oluyorki bir taşla iki kuş vurmuşum.

Eğer bunu yaparsanız ve her makalenizde bu tekniği kullanırsanız ziyareçiyi bir makaleden diğerine, diğerinden diğerine taşırsınız.Bu sirkülasyon böyle devam ederek diğer yazılarınızı da okumuş olurlar.

Ömer Bozdi

Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Gelirlerimiz reklamlardan elde edilmektedir.Hak yememek adına adblock eklentini lütfen kapatır mısın ?